Calendar

Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Excel 2007. Calcule, Formule, Functii, Tabele pivot, Analiza datelor, etc
soltuz liliana
Mesaje: 51
Membru din: Mie Ian 12, 2011 5:32 pm

Calendar

Mesaj de soltuz liliana » Mie Apr 06, 2016 11:16 am

Vreau ca acele activitati din sheet-ul Overview sa se regaseasca in sheet-ul Calendar.
Problema este ca sambata si duminica nu sunt activitati. Nu stiu cum sa fac diferentierea.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Indigo
Mesaje: 774
Membru din: Sâm Sep 26, 2009 8:05 pm

Re: Calendar

Mesaj de Indigo » Mie Apr 06, 2016 6:01 pm

Liliana,

Acel vreau imperativ mie nu-mi suna bine/frumos.
Exprimari de genul "As dori un pic de ajutor...., "va rog sa ma ajutati..." ai auzit?

TudyBTH
Moderator
Moderator
Mesaje: 993
Membru din: Joi Feb 11, 2016 2:12 pm
Localitate: Cluj Napoca

Re: Calendar

Mesaj de TudyBTH » Mie Apr 06, 2016 9:41 pm

Buna,

Un IF cu WEEKDAY pe celula cu data curenta cred ca rezolva problema

Cod: Selectaţi tot

=IF(ISNA(MATCH(B$5&"_"&$A6;Overview!$M:$M;0));"";IF(WEEKDAY(B$5;2)>5;"";INDEX(Overview!$K:$K;MATCH(B$5&"_"&$A6;Overview!$M:$M;0))))
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Am invatat sa inotam in apa, ca pestii
Am invatat sa zburam in aer, ca pasarile
A ramas doar sa invatam sa traim pe Pamant, ca Oamenii.

soltuz liliana
Mesaje: 51
Membru din: Mie Ian 12, 2011 5:32 pm

Re: Calendar

Mesaj de soltuz liliana » Joi Apr 07, 2016 6:23 am

Indigo scrie:Liliana,

Acel vreau imperativ mie nu-mi suna bine/frumos.
Exprimari de genul "As dori un pic de ajutor...., "va rog sa ma ajutati..." ai auzit?
Acel vreau nu este imperativ cum spui tu, este sinonim cu doresc sa realizez!!!!
Ai urechea cam fina!!! :mrgreen:

soltuz liliana
Mesaje: 51
Membru din: Mie Ian 12, 2011 5:32 pm

Re: Calendar

Mesaj de soltuz liliana » Joi Apr 07, 2016 6:27 am

TudyBTH scrie:Buna,

Un IF cu WEEKDAY pe celula cu data curenta cred ca rezolva problema

Cod: Selectaţi tot

=IF(ISNA(MATCH(B$5&"_"&$A6;Overview!$M:$M;0));"";IF(WEEKDAY(B$5;2)>5;"";INDEX(Overview!$K:$K;MATCH(B$5&"_"&$A6;Overview!$M:$M;0))))
Multumesc pentru raspuns!

mariusc
Mesaje: 269
Membru din: Vin Sep 28, 2012 6:24 pm

Re: Calendar

Mesaj de mariusc » Joi Apr 07, 2016 7:26 am

Neata,
@Indigo: chiar nu-ti dai seama ca esti prea acid? Chiar trebuie sa corectezi orice membru al acestui forum pentru ca tu asa consideri? Este de apreciat faptul ca vrei sa indemni utilizatorii sa respecte regulamentul, dar vor fi si mai apreciate raspunsurile tale strict legate de rezolvarea unei probleme si daca tu insuti vei respecta acest regulament si pe membrii forumului. Am constatat retragerea unor moderatori in urma modului tau abrupt de a comunica, de a ataca si de a incalca regulamentul. Te-a numit administratorul forumului sa reactionezi astfel? Constientizeaza faptul ca deranjezi! Nu-s suficiente cunostintele pe care le ai (felicitarile mele, apropos) in material de Excel daca nu reusesti sa dai share la ele intr-un mod ... uman ... pana la urma urmei.

Imi asum offtopic-ul. Chiar si reactia ta, Indigo.
Zi buna tuturor.
Marius

Indigo
Mesaje: 774
Membru din: Sâm Sep 26, 2009 8:05 pm

Re: Calendar

Mesaj de Indigo » Joi Apr 07, 2016 7:19 pm

mariusc, da dovada de inteligenta si nu-ti face publice frustrarile!
@Indigo: chiar nu-ti dai seama ca esti prea acid? Chiar trebuie sa corectezi orice membru al acestui forum pentru ca tu asa consideri?
Deh ... Bunul simt si trecerea la "per tu"...
Sunt "acid" pentru ca cer o exprimare corecta? si ca atrag atentia asupra folosirii unui limbaj adecvat? Eu nu corectez pe nimeni!
De aceea merg lucrurile cum merg, deoarece suntem tara lui "lasa ca merge si asa..." Nu putem sa perfectionam nimic, ca se gaseste cate unul care nu vrea ca lucrurile sa evolueze (si nu ma refer aici la conservatori - nu stiu daca ma intelegi)
Este de apreciat faptul ca vrei sa indemni utilizatorii sa respecte regulamentul

Nu are nicio treaba regulamentul forumului, este vorba despre bun simt, daca soliciti ajutorul nu vii cu "pistolul"
(pe alte site-uri se poate vezi - Liliana Soltuz http://www.excelforum.com/showthread.php?t=973109 #7
Un om corect si inteligent nu ar arunca cu vorbe ci ar gandi inainte de a da cu "barda"...
Am constatat retragerea unor moderatori in urma modului tau abrupt de a comunica, de a ataca si de a incalca regulamentul.
Dar de ce nu ai constatat ca eu doar am raspuns la jignirile aduse de acei moderatori, nu am jignit eu primul pe nimeni.
Pentru mine nu conteaza cine este, sau care este pozitia/titulatura celui care m-a jignit. Daca m-a jignit ii raspund cu aceeasi
moneda, nu stiu daca intelegi...moderatorii sunt si ei oameni, nu zei...si cu atat mai mult nu ar trebui, sub nicio forma sa se
manifeste intrun mod necivilizat (sa nu spun altfel).

...da dovada de inteligenta si nu-ti face publice frustrarile!

Indigo
Mesaje: 774
Membru din: Sâm Sep 26, 2009 8:05 pm

Re: Calendar

Mesaj de Indigo » Joi Apr 07, 2016 7:32 pm

soltuz liliana scrie:
Indigo scrie:Liliana,

Acel vreau imperativ mie nu-mi suna bine/frumos.
Exprimari de genul "As dori un pic de ajutor...., "va rog sa ma ajutati..." ai auzit?
Acel vreau nu este imperativ cum spui tu, este sinonim cu doresc sa realizez!!!!
Ai urechea cam fina!!! :mrgreen:
Un sinonim cu doresc sa ar fi as vrea, as dori
Si da, posibil sa am urechea cam fina....
http://www.excelforum.com/showthread.php?t=973109 Aici ai avut alta abordare...

mariusc
Mesaje: 269
Membru din: Vin Sep 28, 2012 6:24 pm

Re: Calendar

Mesaj de mariusc » Vin Apr 08, 2016 7:10 am

Indigo,
Daca ai timp, arunca un ochi peste poza din atasament. Cat despre reactia ta (asumata de mine de la bun inceput), cea mai tare mi se pare faza cu "nu am jignit eu primul". Restul ... lasati asa!
I rest my case!
All the best!
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

basileus
Mesaje: 122
Membru din: Dum Noi 07, 2010 4:58 pm

Re: Calendar

Mesaj de basileus » Vin Apr 08, 2016 2:07 pm

(pe alte site-uri se poate vezi - Liliana Soltuz http://www.excelforum.com/showthread.php?t=973109 #7

Sunt in asentiment cu indigo. Nu este corect fata de cei carora ne adresam pentru a ne da o mana de ajutor, sa ne exprimam intr-un fel pentru partea romaneasca si in altfel pentru partea straina, indiferent care ar fi ea. Pana la urma, indigo are dreptate, suntem oameni si datori sa ne purtam respectul unii altora.

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Excel 2007”