MACRO calcul necesar

Ce este nou in Microsoft Excel 2010?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Excel 2010
Calcule, Formule, Functii, Tabele pivot, Analiza datelor, etc
z3tu
Mesaje: 6
Membru din: Joi Apr 30, 2015 9:26 am

MACRO calcul necesar

Mesaj de z3tu » Vin Apr 09, 2021 1:10 pm

Salut ,

Am un excel cu un sheet : code produs, material , si cantitate material; un alt sheet cu o planificare pe saptamana a codului produs si cantitate.
Si doresc ca in al treilea sheet sa imi faca un necesar de material in functie de planificare pe saptamana.
Cine ma poate ajuta va rog cu un cod macro care sa imi calculeze acesta necesar.
Atasat un mic exemplu.

Multumesc,
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4197
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: MACRO calcul necesar

Mesaj de IPP » Vin Apr 09, 2021 2:42 pm

Buna ziua

Poate incercati sa va documentati problema mai bine si sa explicati in consecinta..
-cata vreme in zona "Sheet2" nu ati scris/aveti/ se poate face nicio referinta (coloana dedicata) la un cod de material ma indoiesc ca se poate face vreun calcul real. Asa cum este acum este ca si cum acolo aveti un singur produs (presupus a fi "a") atribuit cate unei echipe. si de aici formula din O8.

-imi scapa total logica pentru valorile pe are le-ati pus in celulele de la O9 in jos.

Altfel, macar pana la un punct poate v-ar fi suficiente niste inmultiri pe baza rezultatelor unor functii de tip SUMIFS

IP

z3tu
Mesaje: 6
Membru din: Joi Apr 30, 2015 9:26 am

Re: MACRO calcul necesar

Mesaj de z3tu » Vin Apr 09, 2021 3:09 pm

Atasez un exemplu mai complex.
NU poate fii un simplu sumif pentru ca, dupa cum veti vedea in exemplul atasat, vorbim un numar mare de materiale folosite.
Eu am nevoie doar de afisarea materialelor folosite si de cantitate necesara , pentru planificarea din sheetul2 .
Logica pentru celulele o9-etc, era ca daca un material se foloseste la mai multe iteamuri(este comun) atunci necesarul trebuie sa insumeze cantitatile.
Multumesc,
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Scrie răspuns

Înapoi la “Intrebari despre Excel 2010”