Excel share prin internet

Ce este nou in Microsoft Excel 2010?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Excel 2010
Calcule, Formule, Functii, Tabele pivot, Analiza datelor, etc
Închis
Avatar utilizator
aty
Mesaje: 32
Membru din: Vin Apr 12, 2013 4:07 pm
Localitate: Sighetu-Marmatiei
Contact:

Excel share prin internet

Mesaj de aty » Lun Sep 08, 2014 8:25 am

Buna ziua, As vre sa conectez doua fisiere excel intre ele. Problema este in felul urmator: fisierele se afla pe doua calculatoare diferite in locatii diferite la 20 km distanta si sunt conectate numai prin internet. Cum as putea stabili o conexiune intre ele pe cale legala din cauza ca este vorba de o firma iar aici ma refer sa nu fie de programe nelicentiate.
O zi buna in continuare.

Horia
Mesaje: 111
Membru din: Dum Apr 04, 2010 7:35 pm

Re: Excel share prin internet

Mesaj de Horia » Lun Sep 08, 2014 10:29 pm

Fa un cont pe oricare din urmatoarele: Dropbox, Google drive, One Drive care ofera stocare in cloud - fiecare ofera un spatiu de stocare de pana la 15 Gb gratis.
Instalezi softul oferit gratis pe cate calculatoare doresti folosind aceiasi parametrii de identificare.
Fisierele care sunt puse in cloud se vor actualize automat pe toate calculatoarele indiferent de unde se face actualizarea fisierelor.
Dar atentie - un fisier Excel nu permite ca doi utilizatori sa-l deschida simultan. In acest caz, daca mai multi utilizatori deschid un fisier simultan si-l modifica, la salvare in cloud vor aparea ”coliziuni” intre variante

Horia
Mesaje: 111
Membru din: Dum Apr 04, 2010 7:35 pm

Re: Excel share prin internet

Mesaj de Horia » Lun Sep 08, 2014 10:29 pm

Fa un cont pe oricare din urmatoarele: Dropbox, Google drive, One Drive care ofera stocare in cloud - fiecare ofera un spatiu de stocare de pana la 15 Gb gratis.
Instalezi softul oferit gratis pe cate calculatoare doresti folosind aceiasi parametrii de identificare.
Fisierele care sunt puse in cloud se vor actualize automat pe toate calculatoarele indiferent de unde se face actualizarea fisierelor.
Dar atentie - un fisier Excel nu permite ca doi utilizatori sa-l deschida simultan. In acest caz, daca mai multi utilizatori deschid un fisier simultan si-l modifica, la salvare in cloud vor aparea ”coliziuni” intre variante

Avatar utilizator
aty
Mesaje: 32
Membru din: Vin Apr 12, 2013 4:07 pm
Localitate: Sighetu-Marmatiei
Contact:

Re: Excel share prin internet

Mesaj de aty » Mar Sep 09, 2014 6:19 am

Multumesc pentru raspuns. E ok in cloud dar apare o problema si anume legaturile intre fisierele de pe PC si fisierle de pe cloud nu sunt permise (Legături dezactivateLegăturile la registrele de lucru externe nu sunt acceptate și au fost dezactivate.). Daca as putea rezolva si problema asta ar fi perfect.
Multumesc.

Horia
Mesaje: 111
Membru din: Dum Apr 04, 2010 7:35 pm

Re: Excel share prin internet

Mesaj de Horia » Mar Sep 09, 2014 6:32 am

Incearaca:
Pe unul din calculatoare deschizi toate fisierele in discutie. In bara de meniu selectezi Date-Editare linkuri-Deschizi toate legaturile-Apesi butonul Solicitare la lansarea in execuție-Bifezi ultima opțiune ”Nu se afiseaza avertizarea si se actualizează legaturile”. Inchizi fisierele cu ”Salvare”. Si lasi sa se actualizeze in cloud.

Avatar utilizator
aty
Mesaje: 32
Membru din: Vin Apr 12, 2013 4:07 pm
Localitate: Sighetu-Marmatiei
Contact:

Re: Excel share prin internet

Mesaj de aty » Mar Sep 09, 2014 6:55 am

Am incercat si nu merge cred ca excel online nu permite asa ceva:( o alta modalitate de a face legatura intre 2 pc nu este? Am vazut pe undeva ceva lagaturi in excel cu IP

Horia
Mesaje: 111
Membru din: Dum Apr 04, 2010 7:35 pm

Re: Excel share prin internet

Mesaj de Horia » Mar Sep 09, 2014 2:07 pm

Exista si alta modalitate pe care o si folosesc, avand mai multe fisiere care preiau informatiile unul din altul.
Trebuie un cont de FTP la un ofertant de internet (acolo fiind instalat deja un server de FTP).
Iti mai trebuie un soft de backup automat care va fi instalat pe fiecare calculator si care va fi setat ca la anumite interval de timp sa faca actualizarile de date din anumite directoare pe care le stabilesti tu- eu folosesc Sync back pro (http://www.2brightsparks.com/syncback/sbpro.html) dar care costa 54$- pe acel site gasesti si cum se foloseste. Poate gasesti un soft asemanator gratis.

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Excel 2010”