VANZARI-STOCURI

Ce este nou in Microsoft Access 2010?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Access 2010.
Baze de date, Interogari, Formulare, Rapoarte, etc
Închis
CRISTI.LAZARRO
Mesaje: 137
Membru din: Mie Oct 29, 2014 11:26 am

Re: VANZARI-STOCURI

Mesaj de CRISTI.LAZARRO » Lun Iun 20, 2016 4:40 pm

cum pot extrage din db doar partea cu formulare si rapoarte?

CRISTI.LAZARRO
Mesaje: 137
Membru din: Mie Oct 29, 2014 11:26 am

Re: VANZARI-STOCURI

Mesaj de CRISTI.LAZARRO » Mar Iun 21, 2016 8:51 am

cum as putea crea un formular (meniu) in care sa am si submeniuri? adica, voi avea urmatoarea lista:

- produse: adauga NUME produs, adauga TIP produs, adauga AMBALAJ produs
- clienti: adauga NUME client, LIVRARI, vezi STATUS contract clienti, cauta dupa nume client (aici voi crea o interogare -> formular cu informatiile importante),
- furnizori: -- idem clienti ---

Tzica
Mesaje: 639
Membru din: Sâm Aug 11, 2012 10:52 pm

Re: VANZARI-STOCURI

Mesaj de Tzica » Mar Iun 21, 2016 9:10 am

1.
cum pot extrage din db doar partea cu formulare si rapoarte?
Orice formular si/sau raport, are in spate o interogare efectuata asupra anumitor tabele, si contin anumite campuri cu denumiri specifice.
Deci, o simpla copiere a unor formulare/rapoarte dintr-o aplicatie "straina", nu va avea nici un rezultat...notabil.Daca, am facut probe pentru oi aplicatie a a noastra..ramane problema denumirii tabelelor/campurilor.
2.
cum as putea crea un formular (meniu) in care sa am si submeniuri? adica, voi avea urmatoarea lista:
Mde..aceeasi problema de la punctul 1..intrebarea nu e formulata clar deci si raspunsul (posibil raspuns) e pe bajbaite.
Meniu ?1?
Nu de alta, dar formular cu subformular...face si Wizzard-ul .

CRISTI.LAZARRO
Mesaje: 137
Membru din: Mie Oct 29, 2014 11:26 am

Re: VANZARI-STOCURI

Mesaj de CRISTI.LAZARRO » Sâm Iul 02, 2016 12:08 pm

.
Ultima oară modificat Sâm Iul 02, 2016 12:10 pm de către CRISTI.LAZARRO, modificat 1 dată în total.

CRISTI.LAZARRO
Mesaje: 137
Membru din: Mie Oct 29, 2014 11:26 am

Re: VANZARI-STOCURI

Mesaj de CRISTI.LAZARRO » Sâm Iul 02, 2016 12:10 pm

Tzica scrie:1.
cum pot extrage din db doar partea cu formulare si rapoarte?
Orice formular si/sau raport, are in spate o interogare efectuata asupra anumitor tabele, si contin anumite campuri cu denumiri specifice.
Deci, o simpla copiere a unor formulare/rapoarte dintr-o aplicatie "straina", nu va avea nici un rezultat...notabil.Daca, am facut probe pentru oi aplicatie a a noastra..ramane problema denumirii tabelelor/campurilor.
.



-nu, eu stiu ca orice db poate fi transformat intr un exe! in care nu ai acces decat la formulare si rapoarte! am vazut astfel de db folosit!

Tzica
Mesaje: 639
Membru din: Sâm Aug 11, 2012 10:52 pm

Re: VANZARI-STOCURI

Mesaj de Tzica » Sâm Iul 02, 2016 4:32 pm

1. Am presupus ca dorești sa extragi din aplicația construita de mesersmith.Altfel, presupun ca e vorba de acel Split data base:
Split database MsAcces ;
2.
-nu, eu stiu ca orice db poate fi transformat intr un exe
Hmmmm.... aiastă e o discuție lunga, și firește ca 99% așa este (nu sunt de acord cu partea referitoare la excel...mai exact cu formularea). Nici vorba de supremația unei aplicații asupra alteia.Dar, sa o luam cu începutul. ..putintele referințe teoretice, pe care ar trebui sa ni le insusim:
- viewtopic.php?f=53&t=872&p=4951&hilit=olap#p4951 (DrExcel)
- Michelle
Adică, doresc sa scot în evidenta faptul, ca dacă vedem pe ecran formatul familiar al excel ului, nu înseamnă neapărat ca ... e excel.
În fine, a mai fost spus, io doar repet... Exista "autostrada" cu doua sensuri intre MsAcces și MS Excel.

CRISTI.LAZARRO
Mesaje: 137
Membru din: Mie Oct 29, 2014 11:26 am

Re: VANZARI-STOCURI

Mesaj de CRISTI.LAZARRO » Dum Iul 03, 2016 9:16 am

nu vreau split database pentru ca in “Back-End” database contine doar tabelele! adica, o forma neprietenoasa de introducere a datelor!

vreau varianta cu "exe". si m ar interesa si crearea de useri! am gasit niste exemple dar "greoaie"!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Tzica
Mesaje: 639
Membru din: Sâm Aug 11, 2012 10:52 pm

Re: VANZARI-STOCURI

Mesaj de Tzica » Dum Iul 03, 2016 4:36 pm

Back-End” database contine doar tabelele! adica, o forma neprietenoasa de introducere a datelor!

ehhh...err....nu numai ca e neprietenoasa, dar nici corecta nu e...sau poate tocmai de aceea e neprietenoasa (introducerea datelor direct în tabel).Dacă vei parcurge tutorialele itlearning ( și nu numai !), vei înțelege ca în MsAcces tabelele sunt pentru stocarea de date, care date se introduc cu ajutorul formularelor :
http://www.itlearning.ro/tutorials/tuto ... &chapter=1

Aici citez din L11

http://www.itlearning.ro/tutorials/tuto ... chapter=12
Formularele reprezinta obiecte din interiorul unei baze de date care ne ajuta sa modificam datele din tabele intr-un mod mult mai placut si mai usor.

CRISTI.LAZARRO
Mesaje: 137
Membru din: Mie Oct 29, 2014 11:26 am

Re: VANZARI-STOCURI

Mesaj de CRISTI.LAZARRO » Dum Iul 03, 2016 6:24 pm

multumesc pentru raspuns! dar, acest lucru il stiu, este evident!
nu vreau sa folosesc split si apoi sa creez alte formulare de inregistrare date!
totusi, chiar nu a vazut nimeni acele baze de date "exe" create din access?

varianta din foto - pare a fi acest lucru insa, nu creeaza exe. baza de date generata este mai mica, ca dimensiune insa, contine tabelele, interogarile... cu posibilitate de editare!
Untitled.jpg
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Tzica
Mesaje: 639
Membru din: Sâm Aug 11, 2012 10:52 pm

Re: VANZARI-STOCURI

Mesaj de Tzica » Dum Iul 03, 2016 7:35 pm

When you split a database, you reorganize it into two files — a back-end database that contains the data tables, and a front-end database that contains all the other database objects such as queries, forms, and reports. Each user interacts with the data by using a local copy of the front-end database.
https://support.office.com/en-us/articl ... b1d73498cc

Așa ca nu inteleg. În fine...Poate faci niște pași eronati, și de fapt e vorba de salvare ca și template:
save

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Access 2010”