Extragere anumitor date dintr-un tabel intr-un alt tabel

Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Excel 2007. Calcule, Formule, Functii, Tabele pivot, Analiza datelor, etc
bvlucretiu
Mesaje: 312
Membru din: Sâm Mai 22, 2010 8:29 am
Localitate: Oradea
Contact:

Extragere anumitor date dintr-un tabel intr-un alt tabel

Mesaj de bvlucretiu » Sâm Dec 17, 2022 11:57 pm

Bună!
În fișierul atașat am o filă "Cumparaturi" în care am un tabel cu diverse cumpărături efectuate de la diverse magazine de unde aș dori să extrag într-un alt tabel din fila "Finante" doar câteva din valorile tabelului "Cumparaturi", respectiv Magazin, Valoare, Data și Modul de plată, ori valorile din tabelul "Cumparaturi" nu sunt consecutive și nu știu ce funcție sau ce metodă ar trebui să utilizez în acest sens!
Dacă cineva are o idee îi mulțumesc din suflet, anticipat!
Am căutat înainte să postez și nu am găsit ceva asemănător însă dacă s-a mai discutat și nu am găsit eu, îmi cer scuze!
Toate bune!
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Omul înțelept nu spune tot ce gândește, dar ce spune, gândește.
-Aristotel-
Filozof al Greciei Antice ~

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4197
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Extragere anumitor date dintr-un tabel intr-un alt tabel

Mesaj de IPP » Dum Dec 18, 2022 11:23 am

Buna ziua

Din punctul meu de vedere organizarea informatiei asa cum este acum va impiedica sa extrageti automat sau macar pe aproape ceva centralizat.

In fisierul atasat am incercat sa las neatinsa pe cat posibil structura initiala dar tot am facut niste modificari pe care le consider minimale:
-renuntarea la informatii duplicat (valoarea totala a cumparaturilor la nivel de tranzactie-magazin) respectiv inlocuirea celor 4 coloane de card-numerar cu o singura coloana, pe post de identificator.

-folosind un numar curent care sa asigure unicitatea unei inregistrari se poate folosi ulterior functii simple de vlookup, rezultatele fiind plasate in foaia dedicata dar intr-un table, vedeti foaia Finante din fisierul atasat, unde doar NrCrt este nevoie de introdus de la tastatura.
Avand acest table se poate face foarte usor un pivot table care sa centralizeze ce si cum doriti. Am lasat un exemplu de centralizare dupa modalitatea de plata (tip card-cash) efectuata.

IP
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

bvlucretiu
Mesaje: 312
Membru din: Sâm Mai 22, 2010 8:29 am
Localitate: Oradea
Contact:

Re: Extragere anumitor date dintr-un tabel intr-un alt tabel

Mesaj de bvlucretiu » Dum Dec 18, 2022 11:57 am

Bună!
Mulțumesc din suflet pentru idee este foarte ok!
Recunosc că mi-am dat seama după o aprofundare că este cea mai bună idee!
Toate bune!
Omul înțelept nu spune tot ce gândește, dar ce spune, gândește.
-Aristotel-
Filozof al Greciei Antice ~

Indigo-ONE
Mesaje: 437
Membru din: Mar Dec 11, 2018 8:54 pm

Re: Extragere anumitor date dintr-un tabel intr-un alt tabel

Mesaj de Indigo-ONE » Dum Dec 18, 2022 4:47 pm

Salutare,

Se poate si fara modificarea bazei de date.
Se aduc datele pentru magazine din coloana A (formule destule chiar si pe forum, apoi cu un simplu VLOOKUP se aduc si celelalte date - asa cum am spus fara nicio modificare in baza de date - pentru valoare, data si achitat cu.
Se pune formula cu VLOOKUP in C2 si se 'trage' pana in E4.


"I fear the day that technology will surpass our human interaction. The world will have a generation of idiots."
Albert Einstein

Scrie răspuns

Înapoi la “Intrebari despre Excel 2007”