Cod vba pt rulare query-uri in Access 2007

Închis
Avatar utilizator
MAGIKINE
Mesaje: 55
Membru din: Vin Noi 26, 2010 1:56 pm
Localitate: Bucuresti

Cod vba pt rulare query-uri in Access 2007

Mesaj de MAGIKINE » Lun Sep 19, 2011 11:31 pm

Buna seara,

ma confrunt cu urmatoarea problema:
Am o baza de date Access2007 cu cca 20 de tabele. Fiecare tabel contine 1 coloana cu un cod si 1 coloana cu valoarea aferenta acelui cod dintr-o anumita zi. Tabelul poarta numele acelei zile - de ex "20 Septembrie".
Trebuie sa obtin un tabel consolidat, in care valorile din fiecare tabel zilnic le aduc pe cate o coloana, care va purta numele tabelului sursa (de la "1 Septembrie" la "30 Septembrie").
Pentru popularea coloanei "1 Septembrie" cu valorile din tabela cu acelasi nume am facut un update query.
Pentru popularea coloanei "2 Septembrie" cu valorile din tabela cu acelasi nume am refacut update query utilizat anterior.
Pentru urmatoarele coloane pana la "30 Septembrie" vreau sa aplic o solutie mai rapida.
Intrebarea este: cum pot rula restul interogarilor prin cod VBA si care este codul?

Multumesc.

Avatar utilizator
mesersmith
Mesaje: 2088
Membru din: Sâm Oct 23, 2010 6:44 am
Localitate: calarasi
Contact:

Re: Cod vba pt rulare query-uri in Access 2007

Mesaj de mesersmith » Mar Sep 20, 2011 12:04 am

ori nu am inteles eu bine ce anume trebuie sa faci, ori nu ai facut tu ceva bine cu acele update query.
spui asa: am, sa zicem, cate un tabel pt fiecare zi.
in fiecare tabel zilnic, am un cod si o valoare pt acel cod, in acea zi.
aici nu cred ca am inteles corect: in tabelul zilnic sunt mai multe coduri si tu trebuie sa aduci intr-un alt tabel intreaga coloana cu valorile corespondete acelor coduri?
acele coduri sunt aceleasi si in aceeasi ordine pt toate tabelele zilnice?
daca e asa, cred ca un simplu query in care sa aduci coloanele din tabelele zilnice, ar face treaba.
apoi, poti denumi acele coloane cum vrei tu.

dar pt ca e prea simplu, inclin sa cred ca nu am inteles eu ceva.

Închis

Înapoi la “Visual Basic for Application (VBA) - Intrebari tehnice”