query calcularea unui camp cu 2 procentaje distincte

Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Access 2003. Baze de date, Interogari, Formulare, Rapoarte, etc
Închis
georgeami
Mesaje: 15
Membru din: Dum Apr 24, 2011 3:57 pm

query calcularea unui camp cu 2 procentaje distincte

Mesaj de georgeami » Dum Apr 24, 2011 4:03 pm

Buna, sper sa nu deranjez, sunt un incepator si am inceput o baza de date de tip parc auto, in acces 2003. Unde survine problema mea...vreau sa fac un query numit "procentaj", care din tabelul "incasari_masina" folosind campul "Suma_incasata" care cuprinde toate incasarile zilei sa-mi extraga un anumit procentaj care ar reprezenta venitul soferului. Problema adevarata ca este vorba de 2 valori, 20% din incasari pana in 199 de lei si 25% din incasari la peste 199 lei, doar unul dintre procentaje trebuie sa se aplice in fiecare zi in functie de realizari.Poate ma dumireste si pe mine cineva cum pot sa fac asta ,poate e simplu dar pentru mine e destul de complicat.Multumesc anticipat.

Marin Zanfir
Mesaje: 88
Membru din: Vin Sep 04, 2009 7:45 am
Localitate: Slatina

Re: query calcularea unui camp cu 2 procentaje distincte

Mesaj de Marin Zanfir » Lun Apr 25, 2011 9:50 am

O solutie este de genul:

SELECT ......,IIF([Suma_Incasata]>199,Suma_Incasata*25/100,Suma_Incasata*20/100) As Procent
FROM .....

Avatar utilizator
mesersmith
Mesaje: 2088
Membru din: Sâm Oct 23, 2010 6:44 am
Localitate: calarasi
Contact:

Re: query calcularea unui camp cu 2 procentaje distincte

Mesaj de mesersmith » Lun Apr 25, 2011 3:10 pm

uita-te in exemplul pe care l-am pus, in interogarea facturi iesiri.
acolo am facut un camp numit sofer.
intra in design view si vezi cum se face.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

georgeami
Mesaje: 15
Membru din: Dum Apr 24, 2011 3:57 pm

Re: query calcularea unui camp cu 2 procentaje distincte

Mesaj de georgeami » Mie Mai 11, 2011 9:00 am

Datorez mii de multumiri tuturor celor care si-au rupt din timp pentru a ma ajuta. Va multumesc din sufllet! Mesersmith, daca nu sunt de-a dreptul penibil, ce zici, daca iti pun la dispozitie baza in Excel cu ce urmaresc eu ai putea sa ma ajuti cu o varianta proprie a programului..in felul acesta mi-as da CLAR seama unde mi-am prins urechile cu varianta mea :). Multumesc anticipat oricare ar fi raspunsul. Apropo, acelasi lucru se propaga la 10 masini diferite cu alte indicative (diferit de 26)
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Avatar utilizator
mesersmith
Mesaje: 2088
Membru din: Sâm Oct 23, 2010 6:44 am
Localitate: calarasi
Contact:

Re: query calcularea unui camp cu 2 procentaje distincte

Mesaj de mesersmith » Mie Mai 11, 2011 3:15 pm

george, cred ca este mai firesc sa postezi aici ce ai inceput tu, sa vedem unde nu ai facut corect si sa incercam cu totii sa o ducem la capat.
eu, ca sa fac baza ta de la zero, ar trebui mai intai sa inteleg toate fenomenele implicate in activitatea ta, sa stiu ce anume sa-i cer bazei sa-mi dea, etc.
imagineaza-ti ca eu nu am de unde sti ce anume parametru ai tu nevoie, iar sa fac o analiza a excel-urilor tale, imi ia timp mult si nu am.
asadar, posteaza aici ce ai apucat sa faci si in masura in care ma pricep, te voi ajuta cu placere.

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Access 2003”