Regula nu mai apare in Rules

Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Outlook 2003. Gestionare Inbox, Scriere/Trimitere email-uri, Colaborare, etc
Închis
smcsa
Mesaje: 2805
Membru din: Mar Sep 29, 2009 7:29 pm
Localitate: Timisoara

Regula nu mai apare in Rules

Mesaj de smcsa » Joi Iun 17, 2010 7:31 am

O cunostinta care are Outlook 2003 a adaugar o regula care la fiecare mesaj trimis de pe contul xxx@firma.ro trimite un CC si in contul office@firma.ro
Vrea sa stearga aceasta regula, dar ea nu mai apare in lista Rules. Ce se poate face ?

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: Regula nu mai apare in Rules

Mesaj de Dr.Windows » Joi Iun 17, 2010 8:16 am

Esti sigur ca aceasta regula a fost definita in Outlook (poate fi definita si pe serverul de e-mail)?... Foloseste cumva Exchange?... sau ceva bazat pe Linux?... sau serverul e gazduit la un provider?...

smcsa
Mesaje: 2805
Membru din: Mar Sep 29, 2009 7:29 pm
Localitate: Timisoara

Re: Regula nu mai apare in Rules

Mesaj de smcsa » Joi Iun 17, 2010 8:25 am

E varianta clasica, Outlook + server la ISP. Da, sunt singur, pentru ca pe mine m-a intrebat cum sa faca regula. Ideea e ca acum si-a dat seama ca e redundant si nu are nevoie de fapt de acel CC si vrea sa renunte la el. Contul office e tot la ea in Outlook, deci n-ar avea nevoie de acel CC.

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: Regula nu mai apare in Rules

Mesaj de Dr.Windows » Joi Iun 17, 2010 12:08 pm

Iar in Rules nu mai are nici o regula?... nimic?... "nada"?... pentru ca daca sunt fff. multe poate nu se mai "vede"... cum am mai observat la altii carora li se dublau mesajele la mutarea intr-un folder pentru ca defapt creasera 2 reguli pentru acelasi lucru dar numele nefiind "relevant" nu se observa acest lucru si a trebuit sa iau regula cu regula sa ma uit unde mai aparea acea adresa de e-mail...

O varianta ar fi exportul (tuturor) regulilor, stergerea lor si vazut daca mai face la fel si acum ar fi 2 variante:

A. Fara nici o regula nu mai face la fel si atunci dupa reimportarea regulilor trebuiesc luate temeinic "la mana" si gasit "infractorul"...
B. Face la fel si atunci probabil singura varianta ramane un "repair" de Office sau chiar crearea unui alt profil...

smcsa
Mesaje: 2805
Membru din: Mar Sep 29, 2009 7:29 pm
Localitate: Timisoara

Re: Regula nu mai apare in Rules

Mesaj de smcsa » Joi Iun 17, 2010 12:16 pm

Ok, multumesc. O sa vad cand trec pe la ei

smcsa
Mesaje: 2805
Membru din: Mar Sep 29, 2009 7:29 pm
Localitate: Timisoara

Re: Regula nu mai apare in Rules

Mesaj de smcsa » Mar Iun 22, 2010 11:33 am

Da, sa rezolvat. In sensul ca persoana si-a adus aminte ca a sters regula. Dublarea mesajelor se datora unor altor reguli prezente pe calculatoarele celorlalti din firma respectiva.

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Outlook 2003”