macro outlook 2003

Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Outlook 2003. Gestionare Inbox, Scriere/Trimitere email-uri, Colaborare, etc
Bogdan
Mesaje: 27
Membru din: Mar Oct 20, 2009 11:10 am

macro outlook 2003

Mesaj de Bogdan » Mar Feb 02, 2010 5:24 pm

Salutare ,
Chiar ma gandeam astazi de dimineata cat timp va trece pana sa va scriu din nou. Se pare ca nu a trecut f mult timo :lol:

Exista posibilitatea de a crea un macro ( sau o regula ) pentru ca toate mail-urile care au un anumit SUBIECT sa fie trimise automat intr-un director de pe C: sau pe un server . Eventual daca nu se poate acest lucru , macar sa le pot trimite intr-o arhiva de tip .pst .

multumesc frumos si o seara buna :P

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: macro outlook 2003

Mesaj de Dr.Windows » Mar Feb 02, 2010 5:28 pm

Sigur ca se poate... varianta cea mai simpla si care nu necesita programare este mutarea/copierea intr-un PST... doar creeaza un nou "personal folder" iar apoi poti crea o regula cu care sa muti mesajele primite cu anumit subiect in acel nou folder personal.
Daca crezi ca ai nevoie de informatii steb-by-step spune-mi.

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: macro outlook 2003

Mesaj de Dr.Windows » Mar Feb 02, 2010 5:41 pm

Si vezi daca nu cumva te ajuta si un macro scris de Alexx aici: Salvare E-mail-uri intr-un folder din PC care se bazeaza si pe o regula pentru o persoana (tu poti schimba sa fie pentru un subiect)

Dr. Cloud
Mesaje: 3327
Membru din: Mar Oct 02, 2012 11:19 am

Re: macro outlook 2003

Mesaj de Dr. Cloud » Mar Feb 02, 2010 5:42 pm

Atentie insa: daca in subiect apar si caractere interzise, exista riscul sa primesti eroare atunci cand se salveaza mail-ul.

Bogdan
Mesaje: 27
Membru din: Mar Oct 20, 2009 11:10 am

Re: macro outlook 2003

Mesaj de Bogdan » Mie Feb 03, 2010 3:31 pm

salutare ,
Trebuie sa pecizez ca acel macro scris de Alexx este excelent , insa nu-mi dau seama cum pot schimba regula astfel incat sa-mi copieze \ sau sa-mi traga direct in pc mail-urile care au un anumit subiect ( excemplu toate mail-urile cu subiectul : EXCEL ) si asa mai departe .

probabil nu ma pot concentra eu indeajuns de bine ... :(
multumesc pentru ajutor

Dr. Cloud
Mesaje: 3327
Membru din: Mar Oct 02, 2012 11:19 am

Re: macro outlook 2003

Mesaj de Dr. Cloud » Mie Feb 03, 2010 3:36 pm

Pai ce nu ai specificat tu...vrei sa faci acest lucru pentru mail-urile deja primite sau pentru mail-urile ce vor veni?
Acel macro care ti-a fost indicat se poate folosi in combinatie cu o regula pentru a salva mesajele ce sosesc NU ce sunt deja primite.

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: macro outlook 2003

Mesaj de Dr.Windows » Mie Feb 03, 2010 3:45 pm

Orice regula in principiu se poate aplica si la mesajele existente deja in INBOX, ca de exemplu mutarea intr-un anumit folder (tot din Outlook) dar este posibil ca unele sa nu se poata executa decat pentru mesajele noi.

Incearca in "Rules and Alerts" sa selectezi optiunea "Run Rules Now" si selecteaza regula ta si eventual folderul pentru care se executa (implicit este Inbox) si vezi daca iti merge... eu am incercat si merge si pentru mesajele "deja in Inbox"...

Dr. Cloud
Mesaje: 3327
Membru din: Mar Oct 02, 2012 11:19 am

Re: macro outlook 2003

Mesaj de Dr. Cloud » Mie Feb 03, 2010 3:46 pm

Uite ce am facut eu acum si nu a durat decat doua minute.
Am configurat o regula care sa imi verifice mesajele care sosesc si care au un anumit cuvant in Subject (Excel), apoi sa imi mute o copie a acelor mesaje intr-un folder (am selectat sa mi le mute intr-un folder nou din mail).
Dupa ce am configurat regula, am mers in folderul unde am toate mesajele si din meniul Rules and Alerts am ales sa rulez doar acea regula.
Dupa ce mi-a facut o copie a acelor mesaje am mers in PC in folderul unde le vreau salvate si cu Drag and Drop am copiat in PC acele mesaje.

Bogdan
Mesaje: 27
Membru din: Mar Oct 20, 2009 11:10 am

Re: macro outlook 2003

Mesaj de Bogdan » Mie Feb 03, 2010 7:06 pm

ah ... am incercat sa creez o regula pe baza principiilor evidentiate de alexx , dar din pacate serverul exchange nu imi permite creerea unei reguli ...

macro este perfect , chiar si pentru mail-urile ce vor veni ... unica problema este ca nu imi dau seama cum sa-l schimb in functie de subiect :(
multumesc

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: macro outlook 2003

Mesaj de Dr.Windows » Mie Feb 03, 2010 7:35 pm

La macro nu mai trebuie sa faci nimic... doar regula ce va rula scriptul trebuie modificata sa reactioneze la subiect nu la expeditor... din pacate daca profilul de Exchange nu iti permite crearea unei astfel de reguli nu stiu ce altceva ai putea face decat sa-ti intrebi administratorul daca regulile au fost dezactivate la nivel de companie... desi ma indoiesc de acest lucru... mai incearca inca o data poate nu ai configurat cu torect ceva si mare atentie ca foldetul in care se fac salvarile sa existe pe masina ta locala...

Asta se configureaza in linia: olMail.SaveAs "D:\De analizat\" & olMail.Subject & ".msg", olMSG

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Outlook 2003”