Relationare mai multe tabele Access

Discutii despre orice are macar putina legatura cu domeniul IT
ISZ_RED
Mesaje: 2
Membru din: Mie Sep 29, 2010 1:35 pm

Relationare mai multe tabele Access

Mesaj de ISZ_RED » Lun Feb 13, 2023 4:53 pm

Salutari,

Am o intrebare referitor la relationarea bazelor de date in Access.
Defapt:
Am mai multe fisiere excel in care am informatii diferite, coloane diferite, dar am 1 coloana care este unic sa zicem CNP
Fiecare fisier l-am importat in access.
Acum vreau sa creez un form in care sa selectez un CNP , care dupa selectia CNP-lui sa-mi afiseze toate inragistrarile din fiecare tabel, unde regaseste acel CNP selectat. chiar daca tabelele sunt diferite ca si numar sau ca si denumire coloana.

Astept recomandari, sau chiar o colaborare contr-cost

Multumesc,

RickeyRichards
Mesaje: 2
Membru din: Mar Iun 27, 2023 11:48 am

Re: Relationare mai multe tabele Access

Mesaj de RickeyRichards » Mar Iun 27, 2023 11:51 am

ISZ_RED scrie:
Lun Feb 13, 2023 4:53 pm
Salutari,

Am o intrebare referitor la relationarea bazelor de date in Access.
Defapt:
Am mai multe fisiere excel in care am informatii diferite, coloane diferite, dar am 1 coloana care este unic sa zicem CNP
Fiecare fisier l-am importat in access.
Acum vreau sa creez un form in care sa selectez un CNP , care dupa selectia CNP-lui sa-mi afiseze toate inragistrarile din fiecare tabel, unde regaseste acel CNP selectat. chiar daca tabelele sunt diferite ca si numar sau ca si denumire coloana.

Astept recomandari, sau chiar o colaborare contr-cost

Multumesc,
Pentru a realiza această funcționalitate în Access, ai nevoie de o modalitate de a interoga mai multe tabele cu structuri și coloane diferite, dar cu o coloană comună (CNP-ul). În Access, poți realiza acest lucru prin crearea unei interogări care să unească tabelele respective în baza coloanei CNP.

Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii libere (Cafenea)”