OFFTOPIC-Insumare valori dintre doua adrese ce se modifică lunar

Discutii despre orice are macar putina legatura cu domeniul IT
Închis
Indigo
Mesaje: 774
Membru din: Sâm Sep 26, 2009 8:05 pm

OFFTOPIC-Insumare valori dintre doua adrese ce se modifică lunar

Mesaj de Indigo » Sâm Oct 03, 2015 7:09 pm

Foarte tare!!!

Parca moderatorii nu aveau voie sa raspunda decat dupa 2 ore de la postarea OP. S-a schimbat ceva in regulament????
sau laptopul premiu este deja adjudecat. Ce parere aveti domnilor moderatori?
Nu ar fi bine sa faceti un concurs pentru moderatori si sa jurizam noi toti ceilalti?

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4197
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

OFFTOPIC-Insumare valori dintre doua adrese ce se modifică l

Mesaj de IPP » Dum Oct 04, 2015 11:51 am

Buna ziua

@Indigo
Nu s-a schimbat nimic in regulament. Nici pentru partea cu 2 ore si mai ales nici partea cu "la acest concurs nu pot participa ... moderatorii...".

Pentru cele 2 ore: fara exceptie, de-a lungul desfasurarii mai multor concursuri, au fost situatii in care moderatorii, din oarecare entuziasm sau neatentie, au raspuns mai repede de cat spunea regulamentul. In astfel de situatii, eu unul am incercat sa compensez printr-un vot pentru cel nedreptatit din aceasta cauza... si sa tin minte sa nu mai repet greseala

Nu stiu de unde ati dedus ca acel premiu este deja adjudecat. As indemna la prudenta atunci cand formulati niste acuzatii. Parerea mea de moderator este ca rabdarea mea de moderator incepe sa ajunga la final cu persoane care nu mai vad nici ideea de forum (pentru asta m-am straduit sa scriu un articol separat), nici ideea de ajutor neconditionat, nici ideea de invatare, autoperfectionare. Totul pentru un premiu chiar daca poate consistent pentru multi dintre noi.

Spre deosebire, se pare, de altii, cei care au ramas pe acest forum ca moderatori au ramas pentru ideea de forum, asa ca ar fi bine sa-i scutiti de aciditatea unor afirmatii pentru ca, fiind si ei oameni si avand, unii, o varsta comparabila cu a parintilor unor utilizatori de pe aici s-ar putea sa-si intre in rolul de parinti si sa va intezica accesul la ceva ce ajunge sa va indigneze asa mult si asa des.

IP

PS. V-am sters unul dintre mesaje pe motiv de mesaj dublat

Indigo
Mesaje: 774
Membru din: Sâm Sep 26, 2009 8:05 pm

OFFTOPIC-Insumare valori dintre doua adrese ce se modifică l

Mesaj de Indigo » Dum Oct 04, 2015 4:17 pm

Imi pare rau ca postarea este OFF TOPIC dar,
Pentru cele 2 ore: fara exceptie, de-a lungul desfasurarii mai multor concursuri, au fost situatii in care moderatorii, din oarecare entuziasm sau neatentie, au raspuns mai repede de cat spunea regulamentul.
Nu va suparati ca eu nu cred in acel entuziasm de pe acest forum (dovezi sunt destule. Cand nu este vreun concurs acel entuziasm nu s-a mai vazut...)
In astfel de situatii, eu unul am incercat sa compensez printr-un vot pentru cel nedreptatit din aceasta cauza... si sa tin minte sa nu mai repet greseala
Poate dvs procedati asa, dar altii? si apoi cum dovediti ca ce afirmati este adevarat? acel forumist nu va sti ca raspunsul lui a fost luat in consideratie.
dar sa revenim la cazul concret, in care nu a mai raspuns nimeni, cui dati acel vot domnule IPP?
Nu stiu de unde ati dedus ca acel premiu este deja adjudecat.
Nu as mai fi vrut sa dezgrop .... dar cand vezi cum au fost acordate acele premii nu se poate sa nu iti pui intrebari despre felul in care sunt acordate...

- unul din premii acordat de vot multiplu, pentru care nu ati prevazut un termen oarecare de "vechime" de minim 1 an , 6 luni, sau orice alta valoare etc
- unul din premii dat pe postarea de link-uri - dar aici asta a fost probabil criteriul...
- unul cand s-a votat locul 2 pentru acces la locul 1?????

ce sa spun... eu nu pot fi acuzat ca doresc acel premiu, deoarece daca va uitati in mailuri sau in postarile mele am specificat clar ca nu ma intereseaza premiile si asta dupa concursul castigat cu postari de link-uri (dovada ca s-a inteles acest lucru este ca nu au fost trimise acele tricouri/sepci/pixuri care apareau ca premiu in dreptul numelui Indigo).

Ce imi lasa un gust amar este faptul ca daca indrazneste cineva sa-si spuna parerea sau sa va critice, apelati la ceea ce stiu romanii cel mai bine, adica aplicarea proverbului "corb la corb nu-si scoate ochii". Romanul nu suporta critica.
Cel mai trist pentru mine este am avut o mare stima ptr dvs care intre timp s-a dus...
PS. V-am sters unul dintre mesaje pe motiv de mesaj dublat
In ultima vreme intru cu greu pe forum, in sensul ca trebuie sa ma loghez de cateva ori ca sa pot intra, idem daca incerc sa raspund cuiva. Dupa ce apas pe buton, nu vad postarea mea si atunci incerc iar dar poate ca nu ar mai trebui, nu-i asa?

Nu va mai chinuiti sa va intrati in
rolul de parinti si sa va intezica accesul...
am retinut amenintarea, dar, deja imi e lehaminte...

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4197
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

OFFTOPIC-Insumare valori dintre doua adrese ce se modifică l

Mesaj de IPP » Dum Oct 04, 2015 7:07 pm

@Indigo
Exista cel putin doua subiecte de forum in care se pot exprima opinii legate de concursuri si cu toate acestea, invariabil, la fiecare concurs apar noi si noi mesaje de acest gen in subiecte unde nu isi au rostul.

Probabil, daca se va ajunge ca de acest forum sa se ocupe un angajat, acesta va proceda altcumva. Eu spun ca, in calitate de voluntar aici, am obosit si nu mai sunt dispus sa-mi pierd timpul cu teoria conspiratiei, sectiunea concurs forum. Am mai avut un castigator care a adunat zeci de mesaje doar criticand si acuzand. Eu nu am de gand sa adun alte zeci de mesaje raspunzand unor acuze care intr-o masura covarsitoare nu sunt fondate.

Daca nu as respecta libertatea de exprimare as fi sters de mult niste mesaje si as fi banat de asemenea niste utilizatori. Insa imi e greu sa accept ca unii utilizari experimentati, de la care chiar am sau as fi avut ce invata (CatalinB de ex.) au ales sa plece dupa ce au fost agasati de diversi utilizatori, care n-au avut nimic impotriva sa se foloseasca de postarile lui insa in perioada de concurs au devenit dintr-o data.... participanti.

Mie imi lasa un gust amar faptul ca in perioadele de concurs parca uitati de esenta unui forum. Nu va intereseaza premiile insa aveti o evidenta mai exacta decat oricine despre ce si cum (credeti) ca s-au castigat.

N-am nicio intentie de campanie pentru a recastiga simpatia/stima dvs. sau al altcuiva. Am constiinta impacata ca am incercat sa salvez ceva (ma refer la precedentul conflict pe care l-ati avut aici) in ideea ca intreaga comunitate sa poata beneficia (si) de cunostintele dvs. Se pare ca am esuat. Colegul CatalinB s-a retras iar o parte din ultimele mesaje pe care le-ati postat aici nu mi s-au parut cu nimic ca fiind compensatorii fata de raspunsurile lui CatalinB. Sau, din punctul meu de vedere "votabile".

Asa cum am mai vazut pe aici, sunt unele persoane care mereu doresc sa aiba ultimul cuvant. Nu mai am de gand sa continui sa vorbesc despre acest subiect. tot lehamite se numeste.

O zi buna

Indigo
Mesaje: 774
Membru din: Sâm Sep 26, 2009 8:05 pm

OFFTOPIC-Insumare valori dintre doua adrese ce se modifică l

Mesaj de Indigo » Lun Oct 19, 2015 11:31 pm

@IPP

Nu as fi vrut sa mai raspund dar trebuie sa clarific anumite lucruri care v-au scapat din "vedere"
Insa imi e greu sa accept ca unii utilizari experimentati, de la care chiar am sau as fi avut ce invata (CatalinB de ex.) au ales sa plece dupa ce au fost agasati de diversi utilizatori
Va acord prezumtia de nevinovatie...si presupun, ca nu ati citit postarile mele si ale lui CatalinB (atunci cand s-au intamplat) altfel nu ati avea nicio scuza, dar nu pot lasa pe cineva, fie el si moderator, sa ma jigneasca fara ABSOLUT niciun motiv, pentru ca i s-a parut lui ca.... pentru a vedea ca am dreptate cititi va rog postarile (daca nu au fost sterse de Catalin) la amandoi si vedeti cine pe cine a jignit.
....care n-au avut nimic impotriva sa se foloseasca de postarile lui insa in perioada de concurs au devenit dintr-o data.... participanti.
chiar nu inteleg despre ce este vorba, dar nu cred ca despre mine era vorba.
Nu va intereseaza premiile insa aveti o evidenta mai exacta decat oricine despre ce si cum (credeti) ca s-au castigat.
Nu este vorba de o evidenta - dar era imposibil ca sa nu remarc ciudateniile si felul in care s-au acordat acele premii iar daca de la inaltimea MODERATORULUI nu se vede, e cazul sa reanalizati cele spuse de mine.
Nu este normal - si nu se poate numi concurs - sa dai premiul principal unui forumist a carui aport la forum si concurs a fost sa caute repede pe forum sau pe net raspunsuri la intrebarile de pe forum si sa posteze link-uri catre o locatie cu o posibila rezolvare.
Colegul CatalinB s-a retras iar o parte din ultimele mesaje pe care le-ati postat aici nu mi s-au parut cu nimic ca fiind compensatorii fata de raspunsurile lui CatalinB. Sau, din punctul meu de vedere "votabile".
Altcineva s-ar fi intrebat de ce nu mai raspund la intrebari dar...

PS in ultimile cateva zeci- sute de postari nici pe dvs nu v-am mai vazut (decat cu mici exceptii) postand ceva pe forum.

Închis

Înapoi la “Discutii libere (Cafenea)”