Completare celule automat în urma selectării unei valori dintr-o listă

Import/Export, obiecte embedded, etc
vatra.vlad
Mesaje: 1
Membru din: Joi Apr 07, 2022 9:00 pm

Completare celule automat în urma selectării unei valori dintr-o listă

Mesaj de vatra.vlad » Joi Apr 07, 2022 9:28 pm

Bună seara!
Vin cu o problemă, care nu știu sigur dacă se poate folosind doar pachetul office, și mai exact, vreau ca atunci când selectez o valoare dintr-o listă de valori, următoarele celule să se completeze automat în funcție de ce am selectat eu.
Ca și un exemplu, ținând cont că scriu de pe telefon sper să mă înțelegeți..
Am un tabel, cu un cap de tabel unic, prestabilit
Nr. Crt. / magazin / produs / preț, tva, preț total/ cantitate / pret total fără tva, tva, preț cu tva

Iar ca exemplu, voi selecta din lista de valori în coloana 2 (magazin) : kaufland, in coloana 3 (produs) : măr roșu , urmând ca in coloana 4 să se completeze automat doar prețul, bineînțeles pe baza unui tabel conceput anterior/ baza de date celealte valori fiind fixe, coloana 5 introdusa manual, iar ulterior coloana 6(pret total, tva, preț + TVA) să se calculeze automat, cu formule.

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4197
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Completare celule automat în urma selectării unei valori dintr-o listă

Mesaj de IPP » Vin Apr 08, 2022 7:24 am

Buna ziua

La prima vedere este o situatie care necesita folosirea functiei vlookup. Trebuie avut grija ca lista-sursa cu preturile sa aiba denumiri unice de item-uri (de ex. "mere rosii" sa nu apara de mai multe ori pentru ca astfel pretul extras de formula va fi primul gasit in lista
Sunt o multime de exemple in acest forum de folosire a functiei respective

IP

Scrie răspuns

Înapoi la “Probleme cu aplicatiile ce folosesc Excel ca aplicatie ajutatoare”