adunare progresiva

Ce este nou in Microsoft Excel 2019?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Excel 2019
Calcule, Formule, Functii, Tabele pivot, Analiza datelor, etc
axel
Mesaje: 59
Membru din: Dum Iul 28, 2019 8:25 am

adunare progresiva

Mesaj de axel » Joi Ian 11, 2024 9:23 pm

Salutare
Vin cu o problema la care nu ii dau de capat. Trebuie sa adun zilnic orele lucrate de angajati.
Zilele de lucru ale fiecaruia si numarul de ore lucrate este variabil, nefiind un regim de lucru cu program fix. Drept urmare trebuie sa totalizez orele lucrate pentru ziua respectiva dar si cate ore au lucrate pana in acel moment.
In coloana B am ore lucrate in acea zi iar in coloana C total ore lucrate de la inceput pana in acel moment
Spre exemplu in tabelul atasat:
Angajat 1
in ziua 1 a lucrat 7 ore (total7)......in ziua 2 a lucrat 6 ore dar are si un total de 13 (7+6) ore pana in ziua 2, in ziua 3 a lucrat 9 ore, deci totalul va fi 21 (7+6+9) ore
Angajat 2
in ziua 1 a lucrat 4 ore(total 4), in ziua a 3-a a lucrat 8 ore, cu un total de 12 ore(4+8)...
.....
si tot asa pentru fiecare angajat pe durata unei luni. Avem un numar de 135 angajati, deci neaparat am nevoie sa optimizez tabelul pentru aceste calcule.
Va multumesc pentru ajutor
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

axel
Mesaje: 59
Membru din: Dum Iul 28, 2019 8:25 am

Re: adunare progresiva

Mesaj de axel » Vin Ian 12, 2024 8:22 pm

Am gasit/primit rezolvarea, poate are nevoie cineva

In coloana C:
=SUMIF($A$3:A3;A3;$B$3:B3)

Indigo-ONE
Mesaje: 437
Membru din: Mar Dec 11, 2018 8:54 pm

Re: adunare progresiva

Mesaj de Indigo-ONE » Sâm Ian 13, 2024 1:08 pm

Pentru o usoara prelucrare a datelor puteai sa faci un pontaj.
in col A numele angajatilor, B2:B#, zilele lunii aferente (sau toate zilele dintrun an), iar apoi coloane cu numarul de zile lucrate, numarul de zile lucrate in sarbatori legale lucrate (daca este cazul), numarul de zile lucrate in weekend...etc


"I fear the day that technology will surpass our human interaction. The world will have a generation of idiots."
Albert Einstein

axel
Mesaje: 59
Membru din: Dum Iul 28, 2019 8:25 am

Re: adunare progresiva

Mesaj de axel » Dum Ian 14, 2024 8:56 pm

Indigo-ONE,
este o sugestie buna intocmirea unui pontaj, insa am nevoie ca la o comanda de serviciual uni angajat, sa am afisat orele lucrate pana in acel moment.
Multumesc pentru sugestie!!

Indigo-ONE
Mesaje: 437
Membru din: Mar Dec 11, 2018 8:54 pm

Re: adunare progresiva

Mesaj de Indigo-ONE » Lun Ian 15, 2024 2:44 pm

Simplu.... :lol:
Selectezi (in pontaj) sa zicem 01.01.2024 pana 12.01.2024 aferent unui angajat, apoi in partea de jos a fisierului citesti suma, media ,min...
sau

Un simplu Lookup, Xlookup... si vei avea numarul de ore ptr angajatul de interes.


"I fear the day that technology will surpass our human interaction. The world will have a generation of idiots."
Albert Einstein

Scrie răspuns

Înapoi la “Intrebari despre Excel 2019”