completare celule prin apasare "butoane"

Ce este nou in Microsoft Excel 2016?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Excel 2016
Calcule, Formule, Functii, Tabele pivot, Analiza datelor, etc
valcris84
Mesaje: 89
Membru din: Mar Sep 16, 2014 10:17 am

completare celule prin apasare "butoane"

Mesaj de valcris84 » Joi Iun 24, 2021 12:18 pm

Buna ziua!
Ma confrunt cu o situatie pe care nu reusesc sa o rezolv. Conform descrierii din titlu si a fisierului atasat, as vrea sa realizez un tabel in care datale (cifrele corespunzatoare) sa se completeze automat, adica : atunci cand apas pe butonul 1 vreau sa-mi completeze automat cifra 1 in celula indicata de mine (H4 in acest caz) si tot asa, astfel incat sa se inteleaga ca rezultatul este format din mere, cirese si caise.
Mai simplu cred ca ar fi sa selectez intai celula H4, I4, J4 sau K4 iar apoi sa-i pun cifra prin apasarea butoanelor de la 1 la 4.
Se poate face prin formule sau trebuie neaparat scris un cod?
Multumesc pt un eventual ajutor!
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

DR.ACCESS
Moderator
Moderator
Mesaje: 300
Membru din: Lun Sep 05, 2011 5:06 pm

Re: completare celule prin apasare "butoane"

Mesaj de DR.ACCESS » Joi Iun 24, 2021 3:18 pm

Buna ziua,
Pentru realizarea unui tabel care sa colecteze datele introduse la actionarea unui buton aveti nevoie de cod in mod obligatoriu. Daca aveti deja un sablon al fisierului cu denumirile de foi, cu pozitia tabelului si numarul de optiuni pentru butoane, se poate rezolva cu ajutorul unor butoane sau cu un Form cu check boxes. Dar, da, trebuie cod.
D. Tanase
MCT, MCTS
MOS Master Instructor

DR.ACCESS
Moderator
Moderator
Mesaje: 300
Membru din: Lun Sep 05, 2011 5:06 pm

Re: completare celule prin apasare "butoane"

Mesaj de DR.ACCESS » Joi Iun 24, 2021 3:51 pm

Va dau si un exemplu concret in fisierul atasat
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
D. Tanase
MCT, MCTS
MOS Master Instructor

valcris84
Mesaje: 89
Membru din: Mar Sep 16, 2014 10:17 am

Re: completare celule prin apasare "butoane"

Mesaj de valcris84 » Vin Iun 25, 2021 8:41 am

Multumesc pt raspuns!
Din pacate (pt mine) fisierul concret pe care vreau sa lucrez nu cred ca il pot partaja. Daca reusesc asta o sa revin pe subiectul asta. Inca o data va multumesc pt raspuns!

Indigo-ONE
Mesaje: 437
Membru din: Mar Dec 11, 2018 8:54 pm

Re: completare celule prin apasare "butoane"

Mesaj de Indigo-ONE » Vin Iun 25, 2021 10:54 am

Salut,

Nu am vrut sa intervin dar... trebuie sa intelegi, tu si altii ca tine, care spun ca fisierul are date sensibile, si nu il pot pune pe site, ca nu intereseaza pe nimeni datele din fisierul tau.
Intereseaza doar STRUCTURA datelor. Nu se poate crea un cod fara sa stii date minimale (celulele de interes, daca sunt tabele, de unde se vor lua date si unde vor fi scrise....etc
Daca cel care vrea sa te ajute nu intelege (sau intelege gresit) cerintele tale, atunci iti va crea un cod care - probabil va trebui modificat - deoarece tu nu il poti adapta sau pentru ca asa a inteles cel care scrie codul....si de aici timp pierdut....


"I fear the day that technology will surpass our human interaction. The world will have a generation of idiots."
Albert Einstein

valcris84
Mesaje: 89
Membru din: Mar Sep 16, 2014 10:17 am

Re: completare celule prin apasare "butoane"

Mesaj de valcris84 » Mar Iun 29, 2021 9:22 am

Buna ziua din nou!
Am atasat si fisierul despre care vorbeam (era nefinalizat dar am lucrat la el).
Ce as vrea acum ...
1) cand apas pe celulele B6...E7 (tot sirul acela numerotat de la 1 la 14) sa se completeze automat in celula H12, H13 etc (de exemplu : incep si completez manual randul 12, iar cand ajung la celula H12 mie imi trebuie numerele 1,4,6 sa zicem - sa apas pe celulele respective si sa se completeze automat "1,4,6". Apoi trec la randul 13, completez manual iar cand ajung la H13, apas celulele B7,C9, D7 si se completeaza automat la H12 "2,8,10"). Chestia asta ar trebui cumva sa fie si reversibila, adica daca mai apas odata pe una din celulele de interes sa se stearga numarul respectiv.

2) cand apas pe butonul "RESET" sa se stearga datele din celulele C1, G1 si sirul A12 - Ln dar sa ramana aceleasi setari pt aceste celule (font, dimensiune caracter, etc)

P.S. Nu stiu daca se poate realiza, mai ales pct 1, cred ca este destul de dificil.
Multumesc mult pt ajutor!
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

valcris84
Mesaje: 89
Membru din: Mar Sep 16, 2014 10:17 am

Re: completare celule prin apasare "butoane"

Mesaj de valcris84 » Mar Iun 29, 2021 9:25 am

Indigo-ONE scrie:
Vin Iun 25, 2021 10:54 am
Salut,

Nu am vrut sa intervin dar... trebuie sa intelegi, tu si altii ca tine, care spun ca fisierul are date sensibile, si nu il pot pune pe site, ca nu intereseaza pe nimeni datele din fisierul tau.
Intereseaza doar STRUCTURA datelor. Nu se poate crea un cod fara sa stii date minimale (celulele de interes, daca sunt tabele, de unde se vor lua date si unde vor fi scrise....etc
Daca cel care vrea sa te ajute nu intelege (sau intelege gresit) cerintele tale, atunci iti va crea un cod care - probabil va trebui modificat - deoarece tu nu il poti adapta sau pentru ca asa a inteles cel care scrie codul....si de aici timp pierdut....
Multumesc pt mesaj, am pus mai sus fisierul la care fac referire.

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4197
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: completare celule prin apasare "butoane"

Mesaj de IPP » Mie Iun 30, 2021 7:52 am

Buna ziua

Atasat gasiti o propunere folosind macro.
Precizari:
-nu spun ca nu se poate realiza o inserare automata de informatie la selectarea unei celule dar personal consider abordarea prea riscanta avand in vedere faptul ca uneori se vrea o selectie de celula pentru a copia continutul sau a o formata etc. De aceea am plasat, cu titul de exemplu niste butoane care sa faca actiunea respectiva

-pentru exemplificare am creat macro pentru doar 2 actiuni. Daca e ceea ce doriti, nu ramane decat sa faceti dvs. pentru restul (practic copiere macro cu editare nume si continut)
Deci la apasarea butonului 2, atentie! in celula activa, se va insera numarul corespunzator; daca mai exista deja alta informatie acolo se va insera o virgula si un spatiu gol la sfarsit urmat de numar (in cazul de fata, 2)
Nu spun ca este imposibil de realizat stergerea la apasarea din nou a butonului da mi se pare mai greu de realizat. La fel si blocarea apasarii repetate a aceluiasi buton. Poate se va oferi altcineva. Ar fi fost altceva daca fiecare astfel de numar ar fi fost intr-o celula separata. Evitarea acestor lucruri ar trebui sa cada in sarcina operatorului.

-aveti butonul de Reset care va sterge doar continutul celulelor C1, G1* si range-ului A12:L33. La o adica puteti edita in cod. S-ar putea de fapt sa nu vreti stergerea din G1 ci din G2. *In plus aveti grija ca aveti in acea zona contopiri de celule de aceea stergerea in cod (pentru a nu da eroare) este F1:H1

IP
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

valcris84
Mesaje: 89
Membru din: Mar Sep 16, 2014 10:17 am

Re: completare celule prin apasare "butoane"

Mesaj de valcris84 » Vin Iul 02, 2021 8:31 am

IPP scrie:
Mie Iun 30, 2021 7:52 am
Buna ziua

Atasat gasiti o propunere folosind macro.
Precizari:
-nu spun ca nu se poate realiza o inserare automata de informatie la selectarea unei celule dar personal consider abordarea prea riscanta avand in vedere faptul ca uneori se vrea o selectie de celula pentru a copia continutul sau a o formata etc. De aceea am plasat, cu titul de exemplu niste butoane care sa faca actiunea respectiva

-pentru exemplificare am creat macro pentru doar 2 actiuni. Daca e ceea ce doriti, nu ramane decat sa faceti dvs. pentru restul (practic copiere macro cu editare nume si continut)
Deci la apasarea butonului 2, atentie! in celula activa, se va insera numarul corespunzator; daca mai exista deja alta informatie acolo se va insera o virgula si un spatiu gol la sfarsit urmat de numar (in cazul de fata, 2)
Nu spun ca este imposibil de realizat stergerea la apasarea din nou a butonului da mi se pare mai greu de realizat. La fel si blocarea apasarii repetate a aceluiasi buton. Poate se va oferi altcineva. Ar fi fost altceva daca fiecare astfel de numar ar fi fost intr-o celula separata. Evitarea acestor lucruri ar trebui sa cada in sarcina operatorului.

-aveti butonul de Reset care va sterge doar continutul celulelor C1, G1* si range-ului A12:L33. La o adica puteti edita in cod. S-ar putea de fapt sa nu vreti stergerea din G1 ci din G2. *In plus aveti grija ca aveti in acea zona contopiri de celule de aceea stergerea in cod (pentru a nu da eroare) este F1:H1

IP
Multumesc pt ajutor!
Functioneaza ok doar cu o singura problema : cand apas pe oricare din butoane (de la 1 -14) intai scrie "1" si apoi nr butonului respectiv. Asta la prima apasare de buton. De ex: apas pe rand butoanele 4, 7,12 si imi scrie 1,4,7,12 sau apas 5, 8, 9, 3 si imi scrie 1, 5, 8, 9, 3. Tot ce scriu incepe cu "1". M-am uitat in cod dar nu-mi dau seama de ce. In rest este ok!

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4197
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: completare celule prin apasare "butoane"

Mesaj de IPP » Vin Iul 02, 2021 8:48 am

Buna ziua

Trebuie corectat in coduri:
If ActiveCell.Column <> 8 Or ActiveCell.Row < 12 Then
MsgBox "Informatia trebuie inserata de la H12 in jos", vbCritical, "Eroare input"
Exit Sub
End If

If Len(ActiveCell) = 0 Then
ActiveCell.Value = 1
Else
ActiveCell.Value = ActiveCell.Value & ", " & 1
End If

in care ce apare mai sus colorat trebuie sa aiba valoarea corespunzatoare fiecarui buton (1-14).
Dar da, si in fisierul atasat de mine, la al doilea cod (corespunzator pentru 2) ramasese tot 1 si de aici (daca s-a copiat acel cod si nu s-a corectat), eroarea.

IP

Scrie răspuns

Înapoi la “Intrebari despre Excel 2016”