grafic in culori

Ce este nou in Microsoft Excel 2016?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Excel 2016
Calcule, Formule, Functii, Tabele pivot, Analiza datelor, etc
axel
Mesaje: 59
Membru din: Dum Iul 28, 2019 8:25 am

grafic in culori

Mesaj de axel » Joi Oct 29, 2020 11:53 pm

Salutare,
De ceva vreme incerc sa aduc valorile obtinute in tabelul 'activitate' sub forma de celule colorate. Deocamdata am reusit sa iau informatia si sa o transpun sub forma de cod de culori doar de pe randul 5 din tabelul activitate, desi am nevoie sa includ mai multe randuri in jos.. Rog sa ma ajutati cu formula potrivita care sa includa randurile 5-79.
Deasemeni va rog sa-mi sugerati o varianta de a contoriza numarul de ore lucrate continuu pana sa ia odihna sau sa incheie activitatea. Dupa rezolvarea formulei de mai sus, veti constata ca desi programul de lucru este trecut pe mai multe randuri, poate exista continuitate. Spre exemplu un regim de munca de 25 ore poate fi fragmentat in 10, 7, 8 trecute pe randuri separate. Am rugamintea sa ma ajutati cu o formula care sa imi contorizeze acele 25 de ore care sunt lucrate fara intrerupere( ceva asemanator cum am trecut in grafic , la finalul orelor lucrate continuu am trecut 8).Orice sugestie sau modalitate de contorizare este binevenita.
Sper ca m-am facut inteles, in caz contrar pot aduce completari.
Multumesc pentru ajutorul vostru!
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

axel
Mesaje: 59
Membru din: Dum Iul 28, 2019 8:25 am

Re: grafic in culori

Mesaj de axel » Sâm Noi 07, 2020 12:35 pm

Este cineva sa imi dea o sugestie? Sau o alta varianta de rezolvare a problemei cu care ma confrunt?
Multumesc!

Tzica
Mesaje: 639
Membru din: Sâm Aug 11, 2012 10:52 pm

Re: grafic in culori

Mesaj de Tzica » Lun Noi 09, 2020 1:24 pm

Echh..doar o idee / sugestie.Daca datele sunt introduse in tabel excel, se poate folosi Pivot Table, si ar fi ceva asemanator unei diagrame Gantt.
Iaca un tutorial ( cei drept e pentru un program pe zile ) :

https://www.youtube.com/watch?v=5qtSioT ... u.be&rel=0

axel
Mesaje: 59
Membru din: Dum Iul 28, 2019 8:25 am

Re: grafic in culori

Mesaj de axel » Mie Noi 11, 2020 10:40 am

Multumesc!

Scrie răspuns

Înapoi la “Intrebari despre Excel 2016”