Windows 8 PRE BETA - Gata pentru descarcare

Ce este nou in Microsoft Windows 8?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Windows 8
loasca
Mesaje: 327
Membru din: Dum Oct 11, 2009 7:47 pm
Localitate: Marghita

Windows 8 PRE BETA - Gata pentru descarcare

Mesaj de loasca » Lun Sep 19, 2011 2:18 pm

Aș mai adăuga eu ceva foarte interesant, cei drept deja e cam vechi pentru unii
Windows 8 cine dorește poate încerca pe gratis :lol:
Download http://msdn.microsoft.com/en-us/windows/apps/br229516
o mică prezentare http://channel9.msdn.com/Events/BUILD/B ... 1/KEY-0001
Cele cinci porunci ale vietii: Sa nu gandesti. Daca gandesti, sa nu spui. Daca spui, sa nu scrii. Daca scrii, sa nu semnezi. Daca semnezi, sa nu te miri.
Idealurile sunt ca stelele: s-ar putea sa nu le atingem, dar ne pot calauzi in viata.

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: Windows 8 PRE BETA - Gata pentru descarcare

Mesaj de Dr.Windows » Lun Sep 19, 2011 6:07 pm

Am reusit si eu sa-l descarc si sa-l instalez pe VMWare 8 (pentru ca pe VMWare 7 dadea eroare)
Prima impresie: o sa fie "dureros" pentru cei care il vor folosi, pentru ca "impactul" este exact ca si trecerea de la Windows XP la Windows 7 - iti va lua ceva timp pana te obisnuiesti cu noul "concept"...

Avatar utilizator
mesersmith
Mesaje: 2088
Membru din: Sâm Oct 23, 2010 6:44 am
Localitate: calarasi
Contact:

Re: Windows 8 PRE BETA - Gata pentru descarcare

Mesaj de mesersmith » Lun Sep 19, 2011 7:26 pm

am vazut si eu selectiuni din acea prezentare care e uriasa, are doua ore si ceva.
din cate am inteles, se pare ca va folosi ceva mai putine resurse decat saptele si procese mai putine.
acum, nu stiu cum va fi cu driverele, daca vor merge sau nu cele de pe 7.
si nu am inteles cand se preconizeaza a se lansa RTM-ul sau prima versiune beta.

si cum l-ai instalat tu pe vm, ca am mai citit pe ici pe colo si altii care au incercat spun ca nu se poate instala decat stand alone.

Avatar utilizator
ovidiucucu
Moderator
Moderator
Mesaje: 413
Membru din: Joi Iun 16, 2011 4:50 pm
Localitate: Iasi

Re: Windows 8 PRE BETA - Gata pentru descarcare

Mesaj de ovidiucucu » Lun Sep 19, 2011 9:18 pm

Cam ce e pe 7 e si pe 8 (deocamdata) deci nu cred sa fie vreo problema cu driverele.
Apar in plus acele aplicatii Metro-style cu modificarile de rigoare la meniul start.

De instalat, recomand sa-l instalati pe o masina virtuala pentru ca oricum o sa trebuiasca sa-l dati jos si nu se poate face undo.
Am folosit VirtualBox pe Windows 7 64-bit si a mers.

Parerea mea: deocamdata... nashpa!
Metro s-ar potrivi de minune la o tableta insa pe un desktop sta ca nuca pe perete.

Doua hinturi:
  • Daca intrati intr-o aplicatie Metro si nu mai stiti pe unde sa iesiti nu intrati in panica, nu resetati masina si/sau nu dati cu tastatura-n monitor! :D
    Exista Alt+Tab, Alt+Esc, Alt+F4 si alte combinatii magice.
  • Se poate reveni la meniul start normal schimband in registry valoarea "RPEnabled" de sub cheia
    HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer
    Deja s-a umplut netul de "super-tooluri" care in fond si la urma urmei nu fac decat ce-am spus mai sus. :)
Enjoy!
Ovidiu
Microsoft MVP - Visual C++
Follow me at http://twitter.com/ovidiucucu
Visit Microsoft Virtual Academy

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: Windows 8 PRE BETA - Gata pentru descarcare

Mesaj de Dr.Windows » Joi Sep 22, 2011 2:57 pm

mesersmith scrie:si cum l-ai instalat tu pe vm, ca am mai citit pe ici pe colo si altii care au incercat spun ca nu se poate instala decat stand alone.
Nu se poate sa mearga numai "stand alone" in "era virtualizarii"... ;)
Pe VMWare merge numai daca este versiunea 8 iar pe Virtual Box nu am incercat dar dupa cum ai vazut a confirmat si Ovidiu ca a mers fara probleme.
Doar creeaza masina virtuala, pune in DVD-ul virtual imaginea ISO descarcate de pe site-ul Microsoft si in rest... e ca la o instalare pe un PC real.
ovidiucucu scrie:Parerea mea: deocamdata... nashpa!
Metro s-ar potrivi de minune la o tableta insa pe un desktop sta ca nuca pe perete
.

Aici sunt de acord cu tine... singurul "avantaj" ar fi ca pe desktop sa-l poti rula ca si "batranul Windows 7" si folosind acelasi DVD de instalare sa-l poti pune si pe o tableta/notebook cu touch ca apoi sa "dezvolti aplicatii" exact in acelasi mod ca si pentru Windows Phone 8 (ca am inteles ca vor sa-l duca pana pe telefon)
Deci pana la urma "avantajul major" va fi exclusiv pentru programatori... sau poate cine stie - odata cu integrarea Kinect pe PC (stiu ca exista dezvoltari in directia asta) vom ajunge sa dam cu mana prin fata ecranului... si macar asa vom mai face miscare cat stam la birou... :lol:

julianatanasoae
Mesaje: 280
Membru din: Vin Ian 20, 2012 7:33 pm

Re: Windows 8 PRE BETA - Gata pentru descarcare

Mesaj de julianatanasoae » Lun Ian 23, 2012 8:11 pm

O mica precizare: Windows 8 (cel putin Developer Preview) nu merge instalat pe nicio solutie de virtualizare decat daca procesorul host-ului dispune de tehnologie de virtualizare (gen Intel VT sau AMD-V). Daca aveti un procesor mai vechi, cum ar fi un Pentium Dual-Core de vreo 3 ani, sansele sunt sa nu va mearga.

Insa daca nu doriti reformatarea unei partitii pentru a instala Windows 8, puteti opta pentru instalarea si bootarea de pe VHD.
Crearea unui VHD inseamna crearea unui fisier pe disc care 'inglobeaza' un hard disk virtual, fisier care poate fi citit de solutii cunoscute de virtualizare precum VirtualBox, VMWare, Microsoft Virtual PC sau Microsoft Hyper-V, avand extensia *.vhd.
De la Windows 7 insa, s-a implementat o functie care permite crearea acestui fisier pe hard disk-ul fizic, si crearea unei intrari in bootloader care permite bootarea de pe acel VHD.

Iata care sunt pasii pentru instalarea unui sistem de operare Windows 8 pe un VHD (merge si Windows 7, mecanismul e acelasi):

1. Downloadati o varianta de Windows 8 (pe 32 biti, pe 64 biti sau pe 64 biti cu developer tools) de aici:
http://dev.windows.com/

2. Scrieti imaginea ISO pe un DVD sau faceti un stick bootabil (voi face o postare in care va voi prezenta pasii pentru a crea un stick bootabil).
3. Bootati de pe DVD/stick.
4. Odata ajunsi in Windows Setup apasati Shift + F10 pentru a intra in Command Prompt.

http://blog.concurrency.com/wp-content/ ... nPECMD.png

5. Rulati 'diskpart'.
6. 'list disk' -- pentru a vedea discurile existente in calculator.
7. 'select disk 0' pentru a selecta discul pe care vreti sa stocati vhd-ul (asta in cazul in care aveti doar un hard disk, adaptati comenzile dupa caz).
8. 'list vol' -- pentru a vedea partitiile de pe disc.
9. 'create vdisk file=d:\Win8.vhd maximum=100000 type=expandable' pentru a crea un VHD pe discul D:\ de marime 100 GB de tip expandabil
*** Aveti grija ca marimea VHD-ului sa nu depaseasca marimea spatiului liber pe partitie (daca mai am 60 GB liberi nu creez un VHD de 100 GB!!)
*** Puteti crea VHD-ul si de tip 'fixed' astfel incat la creare, VHD-ul sa aiba exact acea marime de 100 GB, daca este de tip expandabil, VHD-ul va avea marimea spatiului ocupat. Daca tineti la viteza, alegeti 'fixed', daca tineti la spatiu, alegeti 'expandable'.

10. 'select vdisk file=d:\Win8.vhd' pentru a selecta VHD-ul.
11. 'attach vdisk' pentru a-l atasa.
12. 'exit' pentru a iesi din diskpart.

http://blog.concurrency.com/wp-content/ ... artVHD.png

13. Apasati Install Now, urmati instructiunile, iar cand ajungeti la partea de partitionare, veti observa ca aveti un nou disc (Disk 1) cu spatiu nealocat (Unallocated Space). Acel disc este de fapt VHD-ul nostru, selectati-l si apasati Format pentru a-l partitiona.

http://blog.concurrency.com/wp-content/ ... -Disk1.png

14. Apasati Next si urmati instructiunile ca si cum ati instala Windows-ul pe o partitie normala.

15. Dupa vreo juma' de ora si 6 cafele... GATA WINDOWS 8!!!

http://blog.concurrency.com/wp-content/ ... ndows8.png

Veti observa ca C:\-ul va raporta spatiul maxim precizat in diskpart, iar pe D:\ este celalalt Windows cu toate fisierele pe el (inclusiv VHD-ul).

Felicitari! Aveti Windows 8 in VHD!

*** O singura limitare aveti: nu va puteti bucura de functia Hibernate (asta-i viata ;) )

Daca aveti nelamuriri, dati Reply-uri. :)

Iulian Atanasoae
-- future Microsoft MVP --

lord1astarot
Mesaje: 631
Membru din: Dum Apr 25, 2010 10:18 pm

Re: Windows 8 PRE BETA - Gata pentru descarcare

Mesaj de lord1astarot » Dum Ian 29, 2012 1:05 am

Partea proasta e cu windows-ul pentru ARM, despre el abia de se mai aude cate ceva... si ceea ce se aude nu suna chiar incantator...

Vreau windows 8 pentru arm, cu multiboot, care sa ruleze toate programele de pe windows-ul 8 normal... :cry:

Avatar utilizator
queensoft
Mesaje: 597
Membru din: Mar Ian 24, 2012 5:11 pm

Re: Windows 8 PRE BETA - Gata pentru descarcare

Mesaj de queensoft » Lun Feb 06, 2012 6:15 pm

Acum il instalez pe VMWare.
Pina acum, este identic si la fel, si interfata, si procesul de instalare.
Absolut nasoala interfata verde + alb + gri de la Personalize, Settings....
Cam ne-intuitiva sageata aia de Back de la Personalize, Settings....
Chiar daca dai back, nu mai poti sa schimbi numele calculatorului.
Gata, totul este online, ne-intuitiv sa faci Local account.

In Control panel, in loc de sageata Back, am un patrat verde.
Din nou, nasoala interfata verde. Probabil s-au saturat de atita albastru.

Nu mai functioneaza nici Backspace (Back), nici Alt+F4.
Cum fac sa ies din Control Panel ?
Later edit: am gasit, apas tasta Stegulet. Nasol. Trebue sa trec prin acest ecran suplimentar.
Later edit: am gasit, apas Alt+Tab.
Foarte patrate ferestrele, parca e mai misto la 7 cu colturile rotunjite.

Nu gasesc meniul de Start, chiar va fi inlocuit de ecranul acela ?

Se straduiesc sa-l faca pentru tablete?! Arata naspa de tot pe PC.

timotei
Mesaje: 848
Membru din: Sâm Iun 27, 2009 7:41 am

Re: Windows 8 PRE BETA - Gata pentru descarcare

Mesaj de timotei » Lun Feb 06, 2012 7:19 pm

queensoft scrie:Acum il instalez pe VMWare.
Pina acum, este identic si la fel, si interfata, si procesul de instalare.
Absolut nasoala interfata verde + alb + gri de la Personalize, Settings....
Cam ne-intuitiva sageata aia de Back de la Personalize, Settings....
Chiar daca dai back, nu mai poti sa schimbi numele calculatorului.
Gata, totul este online, ne-intuitiv sa faci Local account.

In Control panel, in loc de sageata Back, am un patrat verde.
Din nou, nasoala interfata verde. Probabil s-au saturat de atita albastru.

Nu mai functioneaza nici Backspace (Back), nici Alt+F4.
Cum fac sa ies din Control Panel ?
Later edit: am gasit, apas tasta Stegulet. Nasol. Trebue sa trec prin acest ecran suplimentar.
Later edit: am gasit, apas Alt+Tab.
Foarte patrate ferestrele, parca e mai misto la 7 cu colturile rotunjite.

Nu gasesc meniul de Start, chiar va fi inlocuit de ecranul acela ?

Se straduiesc sa-l faca pentru tablete?! Arata naspa de tot pe PC.
Nu te obligă nimeni să folosești interfața Metro, cea de pe tablete. Interfața standard Windows, este încă valabilă :)

Avatar utilizator
queensoft
Mesaje: 597
Membru din: Mar Ian 24, 2012 5:11 pm

Re: Windows 8 PRE BETA - Gata pentru descarcare

Mesaj de queensoft » Lun Feb 06, 2012 8:32 pm

timotei scrie: Nu te obligă nimeni să folosești interfața Metro, cea de pe tablete. Interfața standard Windows, este încă valabilă :)
Deocamdata, asa mi-a intrat default.
O sa mai bijgalesc la el si imi dau eu seama cum se schimba.
Oricum e nasoala noua interfata.
Cind mi-am luat telefon cu touchscreen si Android, am stat cam 2 zile pina am reusit da dau un telefon :)

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Windows 8”