Revenire la Tema Windows XP

Ce este nou in Microsoft Windows XP?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Windows XP
lord1astarot
Mesaje: 631
Membru din: Dum Apr 25, 2010 10:18 pm

Revenire la Tema Windows XP

Mesaj de lord1astarot » Dum Apr 08, 2012 10:18 pm

Buna,

Am intalnit o problema pe un calculator acucateva zile si nu ii pot da de capat, daca stiti o solutie pentru rezolvare - o citesc cu cea mai mare placere.

Deci problema se manifesta in felul urmator: Calculatorul este oprit in mod normal, adica nimic neobisnuit, insa cand se deschide Tema Windows Classic care era setata inainte se transforma in Windows XP. Insa asta se intampla numai "in fapte", deoarece acolo, in Proprietati, ramane setata tot Windows Classic. E de ajuns sa se selecteze aceasta tema din nou de lista care "cade" si sa i se dea ok sau Apply si se schimba inapoi in windows classic.

Nu e chiar atat de grava problema, insa e cam deranjant sa schimbi tema la fiecare deschidere de calculator. Ce poate fi?

timotei
Mesaje: 848
Membru din: Sâm Iun 27, 2009 7:41 am

Re: Revenire la Tema Windows XP

Mesaj de timotei » Dum Apr 08, 2012 10:34 pm

Calculatorul are instalat cumva ceva soluție de ”restore”, gen DeepFreeze? În cazul deepfreeze, se setează chestiile cum se vrea pentru instanța curentă de windows, dar la restart se revin la setările inițiale, sau existente când nu era activat deepfreeze.

lord1astarot
Mesaje: 631
Membru din: Dum Apr 25, 2010 10:18 pm

Re: Revenire la Tema Windows XP

Mesaj de lord1astarot » Mie Apr 18, 2012 10:17 am

Nu, nu am nimic pentru "restore". Nu am nici programe pentru optimizarea sistemului. Schimbarea temei se produce "random". Si ce e straniu, se schimba doar "aratarea" temei, numele ei ramane tot "Classic"...

timotei
Mesaje: 848
Membru din: Sâm Iun 27, 2009 7:41 am

Re: Revenire la Tema Windows XP

Mesaj de timotei » Mie Apr 18, 2012 5:35 pm

Chestia cu classic de rămâne setată, unde anume? Fix pe primul ecran la properties, sau la tab-ul appearance (secțiunea Windows and buttons)? Dacă încerci să setezi în cealaltă parte (în funcție de locația unde rămâne classic) tema, tot se resetează? :)

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: Revenire la Tema Windows XP

Mesaj de Dr.Windows » Mie Apr 18, 2012 7:18 pm

Cautand diverse prin "marele Internet", am dat peste o "veche cunostinta" de-a mea si care intamplator s-ar putea sa aibe si o rezolvare pentru tine - Kelly's Korner care in linia 214 are un "fix" pentru Windows XP Style Changes to Windows Classic.

Nu pot sa garantez ca este EXACT ce iti trebuie tie, si chiar daca am mai folosit diverse "reg-fixuri" de acolo te avertizez ca o faci pe "propriul TAU risc"... ;)

lord1astarot
Mesaje: 631
Membru din: Dum Apr 25, 2010 10:18 pm

Re: Revenire la Tema Windows XP

Mesaj de lord1astarot » Dum Apr 22, 2012 8:10 pm

Setam in primul tab, imediat cum se deschide Proprietatile. Am facut modificarile cu reg-ul de la link-ul dat de @Dr.Windows, daca nu se linisteste - revin.

Asa si nu imi dau seama de ce aparea chestia asta Random. Nu am gasit nici o explicatie acestui lucru. Poate daca se repeta o sa pot reveni cu lucruri noi.
Multumesc.

lord1astarot
Mesaje: 631
Membru din: Dum Apr 25, 2010 10:18 pm

Re: Revenire la Tema Windows XP

Mesaj de lord1astarot » Lun Apr 23, 2012 10:10 am

Cum astazi a mai aparut o data windows xp cu classic style, am verificat ce se intampla in Apearance si surpriza - acolo era windows xp, nu classic. Am modificat in windows classic, sa vedem daca se mai schimba. Chestia cu registrii care am aplicat-o aseara se vede ca nu are efect in cazul acesta.

lord1astarot
Mesaje: 631
Membru din: Dum Apr 25, 2010 10:18 pm

Re: Revenire la Tema Windows XP

Mesaj de lord1astarot » Mar Apr 24, 2012 6:07 pm

Problema ramane deschisa... Chiar daca am modificat si in Apearance, am mai avut o "revenire" la XP Style... Acum depinde de noroc:).

timotei
Mesaje: 848
Membru din: Sâm Iun 27, 2009 7:41 am

Re: Revenire la Tema Windows XP

Mesaj de timotei » Mar Apr 24, 2012 6:46 pm

Ciudată treaba... Ceva face revert la registrul respectiv. Ai cumva ceva skinner ? (program cu skin-uri de windows?). Dacă nu, ai putea încerca să instalezi unul, și să setezi tema classic.

Alternativ, o idee mai bună ar fi: pune acel .reg la Startup, să se execute automat. Așa ar trebui să meargă treaba, dacă ai zis că acel .reg merge pentru sesiunea curentă.

lord1astarot
Mesaje: 631
Membru din: Dum Apr 25, 2010 10:18 pm

Re: Revenire la Tema Windows XP

Mesaj de lord1astarot » Mar Apr 24, 2012 9:05 pm

Nu am incercat sa folosesc acel .reg pentru o schimbare cand apare problema, insa o sa incerc asta. Nu as folosi skin-uri deoarece asta si incerc sa fac - sa dezactivez tot ce poate consuma din resurse, iar un program care sa faca acest lucru ar consuma resurse in plus.

Ce registri controleaza Apearance-ul? Poate pot modifica eu acesti registri manual?

PS: Deoarece totul se intampla relativ random, trebuie sa si vanez "schimbari"...

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Windows XP”