antivirus

Ce este nou in Microsoft Windows XP?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Windows XP
lord1astarot
Mesaje: 631
Membru din: Dum Apr 25, 2010 10:18 pm

Re: antivirus

Mesaj de lord1astarot » Sâm Feb 11, 2012 11:41 pm

Ideea e ca aici sarim in alta extrema. Nici chiar un antivirus gol-golut nu e chiar atat de binevenit. Mai bine un antivirus in care poti sa selectezi ce sa instalezi, decat unul in care sa nu ai ce selecta:)

timotei
Mesaje: 848
Membru din: Sâm Iun 27, 2009 7:41 am

Re: antivirus

Mesaj de timotei » Dum Feb 12, 2012 1:35 pm

lord1astarot scrie:Ideea e ca aici sarim in alta extrema. Nici chiar un antivirus gol-golut nu e chiar atat de binevenit. Mai bine un antivirus in care poti sa selectezi ce sa instalezi, decat unul in care sa nu ai ce selecta:)
Păi... vorbim de antivirus strict în sensul lui. Adică contra viruși. Aici la unele AV-uri gen Avira sau AVG, poți selecta: dacă vrei shield-ul real-time, scanare e-mail-uri, etc. Noi vorbeam de AVs care mai bagă ”prostii” de genul: anti psihing, sau toolbar-uri cu tot felu de reclame.

lord1astarot
Mesaje: 631
Membru din: Dum Apr 25, 2010 10:18 pm

Re: antivirus

Mesaj de lord1astarot » Dum Feb 12, 2012 1:48 pm

Pai eu tot despre asta am scris, adica un antivirus e ok sa aiba si un spyware si un firewall. Nu e neaparat, insa e ok. Dar cand are o mie si una de optiuni, atunci nu e ok. Extrema era doar antivirusul, gol golut, care cauta virusii dupa semnatura si bucuros ii dezafecteaza sau ii sterge.

julianatanasoae
Mesaje: 280
Membru din: Vin Ian 20, 2012 7:33 pm

Re: antivirus

Mesaj de julianatanasoae » Dum Feb 12, 2012 8:24 pm

Microsoft Security Essentials. Si gata.

Iulian Atanasoae
-- future Microsoft MVP --

timotei
Mesaje: 848
Membru din: Sâm Iun 27, 2009 7:41 am

Re: antivirus

Mesaj de timotei » Dum Feb 12, 2012 8:41 pm

julianatanasoae scrie:Microsoft Security Essentials. Si gata.

Iulian Atanasoae
-- future Microsoft MVP --
De acord. Este mic, nu te bate la cap cu aproape nimic, nu are o droaie de opțiuni, are câteva minime și de bun simț. Cred că e primul AV pe care nu-l simt că e pe calc :D

lord1astarot
Mesaje: 631
Membru din: Dum Apr 25, 2010 10:18 pm

Re: antivirus

Mesaj de lord1astarot » Dum Feb 12, 2012 8:55 pm

julianatanasoae scrie:Microsoft Security Essentials. Si gata.

Iulian Atanasoae
-- future Microsoft MVP --
Asta probabil e extrema ailalta. E un antivirus facut de o firma care in mare parte e centrata pe OS, adica sa nu uitam ca sunt companii care numai cu asta se ocupa, si aici Microsoft cu Office, Windows si cand colo, iaca si antivirus. Poate e bun, insa mie chiar nu-mi inspira incredere.

timotei
Mesaje: 848
Membru din: Sâm Iun 27, 2009 7:41 am

Re: antivirus

Mesaj de timotei » Dum Feb 12, 2012 8:56 pm

Te înșeli, nu e doar firmă de Win, Office, etc. Microsoft a cumpărat GeCad-ul românesc (ce fain era RAV antivirus la vremea lui :X). Deci nu e chiar așa în plop AV-ul :) Plus că având în vedere că e făcut de MS, e super fain, deoarece ei știu chestii pe care alte firme de AV nu le știu, și îi ajută să mărească securitatea PC-ului.

lord1astarot
Mesaje: 631
Membru din: Dum Apr 25, 2010 10:18 pm

Re: antivirus

Mesaj de lord1astarot » Dum Feb 12, 2012 8:58 pm

timotei scrie:Te înșeli. Microsoft a cumpărat GeCad-ul românesc (ce fain era RAV antivirus la vremea lui :X). Deci nu e chiar așa în plop AV-ul :) Plus că având în vedere că e făcut de MS, e super fain, deoarece ei știu chestii pe care alte firme de AV nu le știu, și îi ajută să mărească securitatea PC-ului.
Totusi am intalnit persoane care strambau din nas.. nu stiu... mie pur si simplu nu-mi inspira incredere...

timotei
Mesaje: 848
Membru din: Sâm Iun 27, 2009 7:41 am

Re: antivirus

Mesaj de timotei » Dum Feb 12, 2012 9:01 pm

Well, oricum e unul dintre top 3 (sau 2) AV-uri free. Avira e prea enervant, Avast și AVG sunt prea ”proaste” :P Erau ceva teste pe net și MSE ieșea printre primele.

lord1astarot
Mesaje: 631
Membru din: Dum Apr 25, 2010 10:18 pm

Re: antivirus

Mesaj de lord1astarot » Dum Feb 12, 2012 9:19 pm

timotei scrie:Well, oricum e unul dintre top 3 (sau 2) AV-uri free. Avira e prea enervant, Avast și AVG sunt prea ”proaste” :P Erau ceva teste pe net și MSE ieșea printre primele.
Pai la Avira am postat eu mai inainte cum se poate scoate reclama de la versiunea free. Adica nu se scoate reclama, doar ca nu iti mai apare:). Cel putin asa era descris la link-ul dat de mine:).

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Windows XP”