Instalare xp peste 7

Ce este nou in Microsoft Windows 7?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Windows 7
Închis
rechinu007
Mesaje: 52
Membru din: Mie Feb 24, 2010 7:31 pm

Instalare xp peste 7

Mesaj de rechinu007 » Sâm Aug 11, 2012 5:43 pm

Am incercat in trecut sa instalez windows xp pe netbook-ul meu Hannspree peste windows 7 si nu a mers! Dupa instalarea inapoi a windowsului 7 cand deschideam netbook-ul imi aparea la inceput un meniu de boot-are cu posibilitatea de a alege intre previsous version of windows si windows 7!
Astazi am incercat din nou sa instalez xp cu stick bootabil facut cu wintoflash si surpriza a aparut aceasta fereastra dupa ce s-au terminat de copiat fisierele (poza1). Am mai dat sa bootez de pe stick si am zis sa selectez "2nd GUI mod ....." dar degeaba imi zicea ceva de hal.dll, dupa care am selectat debug boot rDisk 1 partition 2 si-a continuat instalarea bine merci dar mi s-au schimbat literele la partitii: C e system reserved (pe care am zis ca nu o sterg la instalare ca merge sters dupa aia dar surpriza, nu a mers) si cand inchid calculatorul sau ii dau restart imi apare acelasi mesaj de informare ca in poza 1! Va rog frumos sa imi spuneti ce solutie am de a rezolva problema fara prea multa bataie de cap? Multumesc!
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Ultima oară modificat Lun Aug 13, 2012 7:29 am de către Dr.Windows, modificat 1 dată în total.
Motiv: Redimensionare poze
Site de anunturi gratuite pentru toti studentii din Romania

timotei
Mesaje: 848
Membru din: Sâm Iun 27, 2009 7:41 am

Re: Instalare xp peste 7

Mesaj de timotei » Sâm Aug 11, 2012 6:21 pm

N-am mai văzut până acuma boot ca în poza 2, dar încerc să te ajut:

1) Poți schimba (sau șterge) literele de la discuri. Dai pe Start -> Run, apoi scrii ”diskmgmt.msc”. Acolo dai click dreapta pe ce partiție vrei, și ai ”Change partition letter”. Înainte de a pune C-ul înapoi, trebuie să-l modifici pe C-ul curent, ca apoi să o poți modifica. Acea system protected e partiția care o face automat installer-ul de W7.
2) Dacă nu ai deja date (adică nu te-ai făcut ”comod” pe windowsurile instalate), îți recomand să faci așa: reinstalează prima dată windows xp pe o partiție, APOI windows 7 (ca să poată detecta că este instalat XP-ul), pe altă partiție.

alcoool2
Mesaje: 969
Membru din: Mie Dec 15, 2010 4:25 pm

Re: Instalare xp peste 7

Mesaj de alcoool2 » Mar Aug 14, 2012 8:00 am

Cel mai simplu ar fi sa repartitionezi, sa formatezi si sa instalezi pe curat ;)
10Q itlearning

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Windows 7”