Problema veche (noua)

Ce este nou in Microsoft Windows 7?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Windows 7
Bogdy4FuN
Mesaje: 289
Membru din: Mie Mai 04, 2011 2:46 pm

Problema veche (noua)

Mesaj de Bogdy4FuN » Sâm Apr 21, 2012 6:19 pm

Recent, fratele meu si-a facut un sistem ,,pe piese'' ! Unitatea a venit instalata cu W7 Ultimate si CD-Key-ul pe o foaie, fara CD ( :shock: treaba lui). Intrebarea este urmatoarea: daca el downloadeaza de pe net aceiasi versiune si face un DVD bootabil, poate instala si folosi respectivul CD-Key ?
:)

timotei
Mesaje: 848
Membru din: Sâm Iun 27, 2009 7:41 am

Re: Problema veche (noua)

Mesaj de timotei » Sâm Apr 21, 2012 6:54 pm

daca el downloadeaza de pe net aceiasi versiune
50% șanse. Nu e sigur că dacă downloadează aceeași versiune CD-key-ul va merge. Dar nu poate ști decât dacă încearcă. Depinde totodată și de versiune: OEM sau Retail, care 100% au keys diferite.

Bogdy4FuN
Mesaje: 289
Membru din: Mie Mai 04, 2011 2:46 pm

Re: Problema veche (noua)

Mesaj de Bogdy4FuN » Sâm Apr 21, 2012 7:04 pm

Este OEM !Si totusi, care e diferenta intre OEM si Retail ?
:)

timotei
Mesaje: 848
Membru din: Sâm Iun 27, 2009 7:41 am

Re: Problema veche (noua)

Mesaj de timotei » Sâm Apr 21, 2012 7:08 pm

OEM sunt licențele ”lipite” pentru totdeauna la primul calculator pe care au fost instalate. Cazul acesta e windows-ul instalat pe calculatoarele ”noi” - laptopuri, pc-uri.

Retail sunt cumpărate ca orice soft normal, și pot fi folosite și dacă faci upgrade de placă de bază. La OEM nu se poate.

More or less, la un retail, dacă faci un upgrade extraordinar, care face să trebuiască reactivată licența, se va putea, practic vechea configurație fiind înlocuită cu noua configurație, pentru acea cheie specifică folosită pe vechea configurație. La un OEM nu se poate așa ceva.

Bogdy4FuN
Mesaje: 289
Membru din: Mie Mai 04, 2011 2:46 pm

Re: Problema veche (noua)

Mesaj de Bogdy4FuN » Sâm Apr 21, 2012 7:10 pm

Cum adica se lipeste ? Adica instalezi 1 data windows cu OEM si a doua oara, la reinstall fresh, nu iti mai cere cd-key ?
:)

timotei
Mesaje: 848
Membru din: Sâm Iun 27, 2009 7:41 am

Re: Problema veche (noua)

Mesaj de timotei » Sâm Apr 21, 2012 7:11 pm

Se lipește, adică cheia e ”legată” de configurația respectivă.

Bogdy4FuN
Mesaje: 289
Membru din: Mie Mai 04, 2011 2:46 pm

Re: Problema veche (noua)

Mesaj de Bogdy4FuN » Sâm Apr 21, 2012 7:13 pm

Unde se stocheaza aceasta informatie ? Presupun ca nu pe HDD (in cazul de format, dispare zic eu)
:)

timotei
Mesaje: 848
Membru din: Sâm Iun 27, 2009 7:41 am

Re: Problema veche (noua)

Mesaj de timotei » Sâm Apr 21, 2012 7:44 pm

Windows-ul crează o ”cheie” pe baza hardware-ului ce-l ai, și când activezi o cheie care nu a mai fost activată, stochează perchea <cheie hardware>,<cheie windows>. La activări succesive, compara cheia curentă cu cea memorată, să vadă că nu e alt calculator. În mod normal o anumită abatere e ok (de genul ram/hardware în minus/plus). Altfel nu face match și trebuie sunat la cei de la activări să rezolvi treaba, dacă de ex a fost un upgrade nou. Nu știu exact dacă te lasă să ”migrezi” o licență de la un calculator la altul :)

Avatar utilizator
queensoft
Mesaje: 597
Membru din: Mar Ian 24, 2012 5:11 pm

Re: Problema veche (noua)

Mesaj de queensoft » Dum Apr 22, 2012 9:22 am

Bogdy4FuN scrie:Unde se stocheaza aceasta informatie ? Presupun ca nu pe HDD (in cazul de format, dispare zic eu)
Se stocheaza pe serverele Microsoft.
Poti sa incerci, bineinteles, sa descarci o un windows de pe net.
Daca ai probleme la activare, iei legatura cu Microsoft Romania si cu magazinul de unde ai cumparat calculatorul/licenta.

lord1astarot
Mesaje: 631
Membru din: Dum Apr 25, 2010 10:18 pm

Re: Problema veche (noua)

Mesaj de lord1astarot » Dum Apr 22, 2012 8:25 pm

Chiar si intre oem-uri sau Retail-uri key-urile difera. Poti incerca cam toate versiunile pe care le gasesti (doar oem, retail nu are rost) si poate gasesti ceva sa se potriveasca (totusi foarte mici sansele). In mare, daca contactezi Microsoft-ul, ei te-ar putea ajuta cu vreo versiune de windows pt care sa se potriveasca key-ul.

Despre OEM, e putin mai complicat, din cate se pare. (info luata de aici: http://www.aumha.org/win5/a/wpa.php )

(info luata de aici: http://www.aumha.org/win5/a/wpa.php )
La fiecare bootare, dupa activare, windows-ul verifica daca numarul minim de "puncte" este prezent (adica numarul minim de puncte acordate device-urilor originale, de la activare). E nevoie de minim 7 ca totul sa fie ok, iar in link-ul de mai sus gasesti si ce se verifica si cum poti schimba cat mai multe componente.

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Windows 7”