Problema descarcare(imagini, video, audio) in Windows 7

Ce este nou in Microsoft Windows 7?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Windows 7
dmdobre
Mesaje: 1
Membru din: Joi Mar 01, 2012 10:36 pm

Problema descarcare(imagini, video, audio) in Windows 7

Mesaj de dmdobre » Joi Mar 01, 2012 10:44 pm

Salutare,
De ceva timp, am un nou laptop la birou, ce ruleaza Windows 7. Problema e ca, pe acest calculator, nu pot salva efectiv nici o poza, fisier video sau audio, decat daca ii dau sa suprascrie un fisier existent.
De exemplu, vreau sa downloadez o poza, denumita "'Masina"'. Daca incerca sa o descarc, imi apare un mesaj : "Masina"' does not exist. There are no more files. Si nu vrea sa imi descarce poze, indiferent ce locatie as selecta. Daca in schimb, in orice locatie de pe hard drive, am o poza, numita "'Tractor"' si selectez ca poza "'Masina"' sa fie descarcata peste cea existenta, evident ca se poate.
Aceleasi lucru valabil si pentru audio si video.
Aveti idee unde poate fi problema ? Pentru laptopul nu e "'virgin"', nu stiu ce setari au fost facute inainte pe el....si de la ce e. Poate ma puteti ajuta.
Multumesc.

alcoool2
Mesaje: 969
Membru din: Mie Dec 15, 2010 4:25 pm

Re: Problema descarcare(imagini, video, audio) in Windows 7

Mesaj de alcoool2 » Vin Mar 02, 2012 9:45 am

Eroarea asta are și un număr?
10Q itlearning

timotei
Mesaje: 848
Membru din: Sâm Iun 27, 2009 7:41 am

Re: Problema descarcare(imagini, video, audio) in Windows 7

Mesaj de timotei » Vin Mar 02, 2012 10:20 am

Dacă zici de dwnload, ai încercat cu un browser diferit? Poate nu ai permisii să faci fișiere noi în locația de download. Poți face o copie a unui fișier? De ex, CTRL+C pe Tractor, și CTRL+V, ar trebui să facă: Tractor_2

lord1astarot
Mesaje: 631
Membru din: Dum Apr 25, 2010 10:18 pm

Re: Problema descarcare(imagini, video, audio) in Windows 7

Mesaj de lord1astarot » Vin Mar 02, 2012 10:29 am

Pe laptop intri ca guest sau ca admin?
Ce browser folosesti?
Daca poti, pune un screen shot cu eroarea.

Avatar utilizator
queensoft
Mesaje: 597
Membru din: Mar Ian 24, 2012 5:11 pm

Re: Problema descarcare(imagini, video, audio) in Windows 7

Mesaj de queensoft » Vin Mar 02, 2012 10:44 am

MS Windows Error Messages
ERROR_NO_MORE_FILES 18 (0x12) There are no more files.

Solutii de incercat:
- chkdsk - click dreapta pe partitii > properties > tools > Check now > bifezi automatically fix > dai Start - pentru partitia C: trebuie facut restart
- Windows repair chkdsk > bootezi cu DVD instalare Windows 7 > intri la Repair > command prompt > chkdsk C: (si pentru toate partitiile)
Ii ambele cazuri de folosire chkdsk, ar trebui sa-l rulezi de mai multe ori, pina nu mai gaseste erori.
- devirusare - cel mai bine cu Live CD (sau chiar 2)
- creei un alt cont de Windows. Daca merge corect, faci devirusare.
- reinstalare - ultima solutie

Catalin B.
Moderator
Moderator
Mesaje: 813
Membru din: Vin Sep 09, 2011 4:05 pm
Localitate: Iaşi

Re: Problema descarcare(imagini, video, audio) in Windows 7

Mesaj de Catalin B. » Sâm Mar 03, 2012 10:08 am

La Internet explorer 9 nu functioneaza download-ul la unele fisiere decat dupa ce se debifeaza optiunea: "do not save encrypted pages to disk" in tools, internet options-advanced. Dar e oricum o solutie pe ghicite, problema este insuficient de clar exprimata.
Probleme să fie, că soluţii se găsesc...

julianatanasoae
Mesaje: 280
Membru din: Vin Ian 20, 2012 7:33 pm

Re: Problema descarcare(imagini, video, audio) in Windows 7

Mesaj de julianatanasoae » Dum Mar 04, 2012 4:41 pm

Incearca sa bootezi de pe un Live CD cu Linux si sa intri pe internet. Poti salva fisiere pe hard? Daca da, inseamna ca problema e Windows-ul si trebuie reinstalat. Daca NU, atunci esti cam in plop, plopu' in apa si in apa sunt 3 crocodili. Mai pe scurt, hard-ul s-ar putea sa aiba probleme. Da-i un check-disk sa vezi daca are 'sectoare rele' (adica bad sectors) si incearca sa il repari. Daca nu merge, ma tem ca trebuie sa iti schimbi hard-ul.

Iulian Atanasoae
-- future Microsoft MVP --

lord1astarot
Mesaje: 631
Membru din: Dum Apr 25, 2010 10:18 pm

Re: Problema descarcare(imagini, video, audio) in Windows 7

Mesaj de lord1astarot » Dum Mar 04, 2012 4:55 pm

Daca topic starter-ul a scris doar despre download, atunci as zice ca e problema doar de download. S-ar putea sa mearga ok cu alte browsere sau s-ar putea sa interfereze vreun program.

timotei
Mesaje: 848
Membru din: Sâm Iun 27, 2009 7:41 am

Re: Problema descarcare(imagini, video, audio) in Windows 7

Mesaj de timotei » Dum Mar 04, 2012 5:05 pm

O fi zis doar de download, dar eu cred că se manifestă și la alte operații. Ori folderul unde e target pentru download nu are destule permisiuni pt user-ul respectiv.

Lory
Mesaje: 151
Membru din: Dum Mai 09, 2010 10:48 pm

Re: Problema descarcare(imagini, video, audio) in Windows 7

Mesaj de Lory » Dum Mar 04, 2012 11:53 pm

Daca nu da eroare windows-ul, atunci nu cred ca are probleme hdd-ul. Daca nu se rezolva prin schimbarea browser-ului/incercarea de a salva pe alta partitie atunci eu as recomanda reinstalare de windows cu formatarea partitiei c (sau alta daca windows-ul e instalat pe alta), si nu cu formatare quick, ci completa.

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Windows 7”