Numerotare automata in tabel

Ce este nou in Microsoft Excel 2019?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Excel 2019
Calcule, Formule, Functii, Tabele pivot, Analiza datelor, etc
bart
Mesaje: 5
Membru din: Mar Sep 26, 2017 8:41 pm

Numerotare automata in tabel

Mesaj de bart » Mie Noi 18, 2020 12:38 pm

Bună ziua,
Am nevoie de ajutor într-o problemă și anume:
Am un tabel, ca cel atașat, și la Nr.crt. vreau să introduc o formulă (sau dacă există altă variantă) care să îndeplinească 2 condiții
1. dacă șterg rândul cu nr.crt. 11 să continue numerotarea. Adică nr.crt. 12 să devină 11, 13 să devină 11 ș.a.m.d. (ex. Foaia2)
2. dacă șterg un nr.crt. fără să șterg rândul (de exemplu nr.crt. 11) să continue numerotarea la fel nr.crt. 12 să devină 11, 13 să devină 11 ș.a.m.d. (ex. Foaia3)
Am atașat un fișier ca exemplu.
Mulțumesc anticipat!
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4196
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Numerotare automata in tabel

Mesaj de IPP » Mie Noi 18, 2020 5:09 pm

Buna ziua

1. Daca lista dvs. va fi "fixa" adica va incepe intotdeauna de pe randul 1 (L.E. adica pe acest rand sa aveti capul de lista), atunci in A2/alta celula de pe randul 2 (de unde incepe informatia propriu-zisa) scrieti formula =Row()-1 si o copiati in jos cat este necesar.
Formula poate fi adaptata si daca lista incepe din alta parte dar aceasta trebuie sa fie mai apoi "fixa".

2. Ma indoiesc ca se poate face o formula cu acea cerinta mai ales daca veti avea multe cazuri de stergere continut astfel incat sa reinceapa numerotarea.
Se poate incerca sa se faca un macro care, la rularea de catre utilizator sa refaca practic toata numerotarea in functie de existenta sau nu a informatiei vechi (vechea numerotare) pe coloana A, caz in care pe acea coloana nu se vor mai folosi formule.

IP

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4196
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Numerotare automata in tabel

Mesaj de IPP » Mie Noi 18, 2020 5:45 pm

Buna ziua

In fisierul atasat am incercat sa va propun un cod macro de refacere a numerotarii.
Ca mod de lucru m-am gandit astfel:
-incepeti prin a scrie pentru lista nr.Crt indiferent de metoda folosita (forumula, AutoFill) dar la final sa aveti acolo doar valorile
-din acest moment, dupa ce veti fi facut oricare dintre modificarile mentionate in mesajul dvs. (stergere continut in celulele care contin nr.crt sau stergere a intregului rand), si doriti sa refaceti numerotarea, selectati range-ul cu numerele curente (FARA capul de coloana, in fisierul atasat ar fi de la A2 in jos, cat e necesar) si rulati macro.

Am folosit urmatorul cod:

Cod: Selectaţi tot

Sub Renumeroteaza()

'IPP - 18.11.2020

Dim vbNrCrt As Long
 vbNrCrt = 1
 
Application.ScreenUpdating = False
Application.Calculation = xlCalculationManual

For Each c In Selection
 
 If c <> "" Then
  c.Value = vbNrCrt
 End If

 If c = "" Then
  vbNrCrt = 0
  c.Value = ""
 End If

vbNrCrt = vbNrCrt + 1

Next c

Application.Calculation = xlCalculationAutomatic
Application.ScreenUpdating = True

End Sub
Atentie: macro suprascrie definitiv tot ce se gaseste in celulele selectate inainte de rulare.

IP
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

bart
Mesaje: 5
Membru din: Mar Sep 26, 2017 8:41 pm

Re: Numerotare automata in tabel

Mesaj de bart » Mie Noi 18, 2020 8:27 pm

Buna seara

Multumesc pentru cod.
Am rezolvat problema. Am modificat un pic codul si am facut un buton pentru renumerotare.
Nu am reusit cazul cu stergerea intregului rand, dar se poate folosi si asa ca reface numerotarea automat.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4196
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Numerotare automata in tabel

Mesaj de IPP » Joi Noi 19, 2020 8:19 am

Buna ziua

Nu am reusit sa vad de ce nu ar fi functionala, fara modificari, solutia propusa de mine in conditiile de utilizare propuse.
Dupa o prima numerotare "manuala", am testat atat pentru stergerea continutului cat si a randului in intregime, ba chiar si doua randuri consecutive sterse.

In fine, poate mi-a scapat ceva. Dar daca ati reusit sa va rezolvati problema modificand codul, nu vad sa fie vreo problema.

IP

bart
Mesaje: 5
Membru din: Mar Sep 26, 2017 8:41 pm

Re: Numerotare automata in tabel

Mesaj de bart » Joi Noi 19, 2020 6:17 pm

Ok!

Multumesc pentru ajutor!

O seara buna!

Scrie răspuns

Înapoi la “Intrebari despre Excel 2019”