blocare Date-editare legaturi

Ce este nou in Microsoft Excel 2019?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Excel 2019
Calcule, Formule, Functii, Tabele pivot, Analiza datelor, etc
axel
Mesaje: 59
Membru din: Dum Iul 28, 2019 8:25 am

blocare Date-editare legaturi

Mesaj de axel » Lun Mai 18, 2020 9:06 pm

Buna seara, va rog sa-mi oferiti o solutie pentru a bloca sursa in editare legaturi. Am 2 tabele,unul numit "sursa", celalat "inventar". Tabelul "inventar" se actualizeaza din tabelul "sursa". La un interval de timp la tabelul "sursa" fac un backup cu denumirea "sursa_backup". Problema e ca tabelul in acel moment tabelul "inventar" schimba automat tabelul pentru actualizari din "sursa" in "sursa_backup".Exista o modalitate de a ingheta adresa tabelului "sursa"? Am incercat sa aplic blocarea cu $ dar nu functioneaza. Rog gasiti atasat un print-screen cu cele 2 exemple.Multumesc!
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

TudyBTH
Moderator
Moderator
Mesaje: 993
Membru din: Joi Feb 11, 2016 2:12 pm
Localitate: Cluj Napoca

Re: blocare Date-editare legaturi

Mesaj de TudyBTH » Mar Mai 19, 2020 8:56 pm

Buna,

Din descrierea pe care ai facut-o banuiesc ca transferi ceva date din alt fisier cu ajutorul formulelor si la un moment dat faci un Save As la fisierul sursa. Excel modifica in acest caz formulele pentru a pastra legatura cu datele.
O solutie ar fi sa nu salvezi fisierul sursa sub alta denumire ci sa copiezi doar datele (valorile) in alt fisier fie cu Copy-Paste fie prin cod VBA sau un Power Query.

Din pacate ai dat cam putine informatii. Pentru a oferi o solutie functionala ar trebui sa faci o desciere completa a intregului sistem pe care l-ai creat
sau,
mult mai bine ar fi sa faci o desciere a ceea ce trebuie obtinut.
Am invatat sa inotam in apa, ca pestii
Am invatat sa zburam in aer, ca pasarile
A ramas doar sa invatam sa traim pe Pamant, ca Oamenii.

Harun
Mesaje: 7
Membru din: Mie Dec 29, 2010 12:48 pm

Re: blocare Date-editare legaturi

Mesaj de Harun » Joi Mai 21, 2020 4:58 pm

Ma mir ca nu a observat nimeni (ma refer la ochiul de vultur, al unui moderator) dar intrebarea lui axel (aceasi intrebare) a fost pusa in 2 forumuri diferite de excel. Excel 2019 si 2016. Nu ca ar fi o crima dar nu este nici frumos, nu?
vezi aici: Edit links

Scrie răspuns

Înapoi la “Intrebari despre Excel 2019”