Calcul pontaj

Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Excel 2007. Calcule, Formule, Functii, Tabele pivot, Analiza datelor, etc
anerol
Mesaje: 54
Membru din: Mar Oct 06, 2009 11:00 am
Localitate: Tulcea

Calcul pontaj

Mesaj de anerol » Mie Sep 30, 2009 5:57 pm

Buna ziua
Se poate sa ma indrume si pe mine cineva cum pot crea o formula pentru un pontaj ?Cum nu stiu sa postez imaginea a ceea ce vreau o sa incerc sa fiu cat pot mai explicita

Exemplu :

L M M J V S D L M M J V S D
nr crt nume co 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14
8 8 8 8 8 co co co co 8


Sper sa nu radeti dar mai mult de atat nu pot ......si acum vreau ca in casuta de " co " de langa nume sa imi adune zilele de " co " din pontaj si apoi inmultite cu 8 sa rezulte o suma sau daca aveti vreo alta varianta ar fi ok numai sa se complete automat in functie ce eu completez pontajul.
Problema mea este ca sunt foarte multi salariati si cu foarte multe modificari .........

Va multumesc foarte mult

p.s. cred ca la trimitere se va modifica asezarea dar sper sa va dati seama....

Avatar utilizator
gecs
Moderator
Moderator
Mesaje: 2311
Membru din: Sâm Aug 15, 2009 10:05 am
Localitate: Bucuresti

Re: Calcul pontaj

Mesaj de gecs » Mie Sep 30, 2009 6:30 pm

In celula respectiva incearca formula:

=SUMPRODUCT(--(rand="co"))*8

in formula de mai sus inlocuiesti "rand" cu range-ul real din fisierul tau. Daca pentru numele respectiv inregistrarile unde cauti sirul "co" sunt, de exemplu, pe randul 5, coloanele A-AE, in loc de "rand" in formula scrii: $A$5:$AE$5

anerol
Mesaje: 54
Membru din: Mar Oct 06, 2009 11:00 am
Localitate: Tulcea

Re: Calcul pontaj

Mesaj de anerol » Mie Sep 30, 2009 6:36 pm

Nu se poate...chiar a mers :shock: , doamne, nici nu stii cat de mult iti pot multumi.... :oops:

Avatar utilizator
gecs
Moderator
Moderator
Mesaje: 2311
Membru din: Sâm Aug 15, 2009 10:05 am
Localitate: Bucuresti

Re: Calcul pontaj

Mesaj de gecs » Mie Sep 30, 2009 6:42 pm

Ai mai multe foi identice cu asta asta in fisierul respectiv?

Cand spun "identice" inseamna ca celula unde ai nevoie de formula e exact in aceeasi pozitie, iar range-urile unde cauti sirul "co" sunt si ele exact in aceeasi pozitie in toate foile.

Daca da, poti introduce formula o singura data in toate foile: dai un click pe tab-ul (eticheta) primei foi, apesi tast Shift si o tii apasata pana dai un click pe tab-ul ultimei foi identice. Scrii apoi formula in celula respectiva din prima foaie - se va completa in toate foile selectate. Dai apoi un click pe tab-ul unei foi din afara grupului selectat, sau daca nu mai sunt alte foi in fisier: click-dreapta pe un tab si selectezi "Ungroup Sheets" din menu-ul contextual.

anerol
Mesaje: 54
Membru din: Mar Oct 06, 2009 11:00 am
Localitate: Tulcea

Re: Calcul pontaj

Mesaj de anerol » Mie Sep 30, 2009 7:45 pm

Nu sunt identice.....in sensul ca se poate ca un salariat sa nu mai fie in luna urmatoare

anerol
Mesaje: 54
Membru din: Mar Oct 06, 2009 11:00 am
Localitate: Tulcea

Re: Calcul pontaj

Mesaj de anerol » Mie Sep 30, 2009 7:54 pm

Dar mai am o problema ...de ce atunci cand trag in jos de formula pentru a se copia si la ceilalti salariati in urmatoarele casute apare un colt verde ? si daca apas pe referinta aceea si dau " ignore eror " dispare chestia verde...dar totusi de ce se face ? ca eroare de calcul nu este ca am verificat .

Avatar utilizator
gecs
Moderator
Moderator
Mesaje: 2311
Membru din: Sâm Aug 15, 2009 10:05 am
Localitate: Bucuresti

Re: Calcul pontaj

Mesaj de gecs » Mie Sep 30, 2009 8:03 pm

Poti sa atasezi fisirul (cu nume schimbate - doar cateva inregistrari sa vedem cum ai aranjay datele)?
In principiu n-ar trebui sa apara acel colt colorat decat daca pe coloana formulele sunt diferite - nu e o eroare, e o semnalare a unor celule cu continut diferit decat celelalte (alte formule, alt continut, formatare etc.)

Vezi insa ca daca ai scris range-ul ca referinta absoluta (cu $ in fata coloanelor si randurilor), la copiere acesta nu se va updat-a dupa numarul randului. Daca ai nevoie sa copiezi formula pe coloana in jos, atunci probabil ca ar trebui sa folosesti o referinta mixta: cu $ pentru coloane si fara $ pentru randuri, ca sa se modifice automat numarul randului la copiere.

anerol
Mesaje: 54
Membru din: Mar Oct 06, 2009 11:00 am
Localitate: Tulcea

Re: Calcul pontaj

Mesaj de anerol » Mie Sep 30, 2009 8:25 pm

Nu am folosit $ dar daca imi spui si cum sa atasez ...o fac

Avatar utilizator
gecs
Moderator
Moderator
Mesaje: 2311
Membru din: Sâm Aug 15, 2009 10:05 am
Localitate: Bucuresti

Re: Calcul pontaj

Mesaj de gecs » Mie Sep 30, 2009 8:55 pm

Apesi butonul MODIFICA de la ultima ta postare, sau creezi un raspuns nou si sub fereastra in care apare mesajul, sub butoanele "Previzualizeaza", "Trimite", exista (pe fond verde) doua tab-uri: "Optiuni" si "Incarca atasament" - dai un click pe "Incarca atasament" si de acolo sper ca te descurci.

deltady
Mesaje: 47
Membru din: Lun Mar 09, 2009 9:12 am

Re: Calcul pontaj

Mesaj de deltady » Mie Sep 30, 2009 9:24 pm

Buna

Poate te ajuta modelul atasat. Nu stiu daca e tot ce vrei sau mai vrei si alte calcule in plus. De obicei se foloseste un alt rogram specializat pentru salarii, caci sunt o multime de parametrii de care trebuie sa tii cont cand calculezi un salariu(dar banuiesc ca stii asta deja).
Formula folosita este =COUNTIF(C9:AF9,"co") - trecuta in celulele colorate cu galben.
Noi folosim template-ul asta de cativa ani....si inca n-am reusit sa renuntam la el...:(

PS. Am si un model de foaie de parcurs...daca are cineva nevoie, care calculeaza consumul in interes de serviciu si in interes personal, pe baza alimentarilor efectuate si a notarii drumurilor efectuate...(tot simplista). daca exista interes...o sa-l postez..:)
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Excel 2007”