Sume cu cifre zecimate tratate ca ore-minute

Ce este nou in Microsoft Excel 2016?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Excel 2016
Calcule, Formule, Functii, Tabele pivot, Analiza datelor, etc
RomeoB
Mesaje: 24
Membru din: Mie Feb 29, 2012 11:15 am

Sume cu cifre zecimate tratate ca ore-minute

Mesaj de RomeoB » Mie Noi 24, 2021 8:57 am

Am o coloana ( coloana A ) cu cifre zecimare cum ar fi: 1.21 4.22 3.24. Formate Cells: Number 2 zecimale.
Cu o fomula de genul: =SUM(A1:A3) se obtine 8,67

Pe mine ma intereseaza ca rezultatul sa fie 9,11 pentru ca o ora are 60 de minute. Cum pot sa fac Excelul sa perceapa ca in celule informatia este gandita ca ore si minute, iar valoarea 9,11 sa fie obtinuta prin formula =SUM(A1:A3) ? Sau ceva asemanator.

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4196
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Sume cu cifre zecimate tratate ca ore-minute

Mesaj de IPP » Mie Noi 24, 2021 9:52 am

Buna ziua

Din punctul meu de vedere ar trebui sa introduceti corect informatia de la bun inceput, astfel incat excel sa stie ca lucrati cu ore si minute
01:21
04:22
03:24
caz in care suma ar fi 09:07

Nota. Daca va asteptati ca o astfel de suma sa treaca de 24 de ore atunci rezultatul va trebui formatat special (custom format) astfel
[hh]:mm

IP

RomeoB
Mesaje: 24
Membru din: Mie Feb 29, 2012 11:15 am

Re: Sume cu cifre zecimate tratate ca ore-minute

Mesaj de RomeoB » Mie Noi 24, 2021 10:13 am

In aplicatie este vorba de ore lucrate de-a lungul lunii (folosite la salarii si apoi statistici), pe care le prelucreze. Sumele trebuie sa fie in ore; exclus sa apara zile...
Datele sunt preluate din surse externe: MySQL / MariaDB. Deci formatul contine intregi si zecimale. Vor trebui prelucrate cu SQL (ore minute) si in Excel. Va fi o conexiune la MariaDB, cu VBA in spate.
Obiectivul final Pivot Table, rapoarte grafice flexibile si Business Intelligence...

Sa inteleg ca nu voi putea ocoli cod VBA ?

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4196
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Sume cu cifre zecimate tratate ca ore-minute

Mesaj de IPP » Mie Noi 24, 2021 10:30 am

Nu stiu la altii, dar 8 ore pe zi * 5 zile lucratoare pe saptamana * (sa spunem) 4 saptamani pe luna dau un rezultat mai mare de 24 de ore. Eu la asta ma refeream, nu ca rezultatul ar trebui sa fie in zile ore si minute.

Daca sursa dvs. este externa atunci rezolvarea ar trebui sa o cautati in primul rand in acel soft in concordanta cu modul in are interpreteaza el orele si minutele pentru a obtine rezultate corecte. (Imi "place" ca se dau tot felul de sume pentru astfel de aplicatii, ca Excel este "pentru amatori" dar in final se cer solutii in Excel indiferent cat de "varza" e informatia de input (din punct de vedere al Excel).

Probabil se pot face niste formule strict in excel si se ofera altcineva.
Succes

PS. Nu tot dvs. ati mai deschis un subiect pe aceasta tema? Adica aici?

RomeoB
Mesaje: 24
Membru din: Mie Feb 29, 2012 11:15 am

Re: Sume cu cifre zecimate tratate ca ore-minute

Mesaj de RomeoB » Mie Noi 24, 2021 10:39 am

In celula cu ore, minute nu vreau sa apara nici o informatie legata date sau de secunde. Din pacate, din tot ce am vazut pe Format cells - Date sau Custom - ceea ce tine de hh:mm, iti baga automat 1.1.1900. Si ca dezatrul sa fie total, se adauga in coada si un numar aleator de secunde...

Tot e am deschis subiectul dar cu google nu am reusit sa-l regasec.Multumesc pt informatie.

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4196
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Sume cu cifre zecimate tratate ca ore-minute

Mesaj de IPP » Mie Noi 24, 2021 10:51 am

Daca vorbim de Excel, nu stiu cum formatarea de tip [hh]:mm va arata dvs. si 1.1.1900, mie nu imi arata asa. Iar secundele ar trebui sa le afiseze doar in bara de formule si tot timpul acestea sa fie 00, fara vreun impact ulterior in calcule.

Iar despre numar aleator de secunde mi se pare si mai ciudat.
Teoretic, numarul acela aleator de secunde poate sa apara in urma unor formule prin care incercati sa convertiti acea informatie "neconforma" (din punct de vedere Excel) in ore si minute, vedeti si explicatiile date de CatalinB la celalalt subiect

Daca vorbim de power query/power bi atunci trebuie sa mai puneti /creati un pas in plus in prelucrare ca sa nu mai arate acel 1.1.1900.
Sau ne intoarcem din nou la cum e stocata si interpreatata informatia in aplicatia-sursa.

RomeoB
Mesaje: 24
Membru din: Mie Feb 29, 2012 11:15 am

Re: Sume cu cifre zecimate tratate ca ore-minute

Mesaj de RomeoB » Mie Noi 24, 2021 12:50 pm

Testele au fost facute incarcand de mana cifrele. Urmeza testarea unei alte strategii: transform totul in minute, si sa vedem daca la afisare in pivot table pot folosi ceva de forma: =INT((A1)/60)+MOD((A1);60)/100

Scrie răspuns

Înapoi la “Intrebari despre Excel 2016”