Afisare in foaie similar caseta "Find and replace"

Ce este nou in Microsoft Excel 2016?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Excel 2016
Calcule, Formule, Functii, Tabele pivot, Analiza datelor, etc
gh19612005
Mesaje: 205
Membru din: Lun Dec 28, 2009 6:10 pm
Localitate: Pitesti

Afisare in foaie similar caseta "Find and replace"

Mesaj de gh19612005 » Mar Oct 08, 2019 10:57 am

Buna ziua!
In urma cu doua saptamani am deschis subiectul viewtopic.php?f=133&t=9090&sid=6fde6fa8 ... 9e563680b6 la care au avut amabilitatea sa-mi raspunda Indigo-ONE, cu un cod "mura-n gura", pe care il si folosesc in fisierul exemplu atasat, si Catalin B., cu o solutie cu Power Query.
Ce mi-as mai dori: dat fiind ca fisierul real va avea mult mai multe foi, iar unele dintre foi nu vor avea itemul dupa care se face filtrarea la un moment dat, un cod sa afiseze in foaia "Centralizator" o lista cu foile care contin itemul dupa care se face filtrarea, cu un link catre prima celula care-l contine in foaia respectiva...deci ceva oarecum similar cu informatia continuta in caseta "Find and Replace".
Multumesc!
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
G.H.

Indigo-ONE
Mesaje: 433
Membru din: Mar Dec 11, 2018 8:54 pm

Re: Afisare in foaie similar caseta "Find and replace"

Mesaj de Indigo-ONE » Mar Oct 08, 2019 9:06 pm

Salut,

Pana la urma ce vrei sa faci?
Decat sa filtrezi 25 de foi si sa topai de la una la alta sa vezi datele filtrate, nu ar fi mai bine ca in prima foaie, sa lasi DV cu nume si sa mai pui unul cu numele foilor care contin date si cu formule/VBA sa aduci datele de interes in prima foaie?


"I fear the day that technology will surpass our human interaction. The world will have a generation of idiots."
Albert Einstein

gh19612005
Mesaje: 205
Membru din: Lun Dec 28, 2009 6:10 pm
Localitate: Pitesti

Re: Afisare in foaie similar caseta "Find and replace"

Mesaj de gh19612005 » Mie Oct 09, 2019 5:38 am

Buna dimineata!
Da, mi-ar fi suficient ca in foaia centralizator sa gasesc o lista cu foile care contin itemul respectiv, iar foile cu pricina sa fie filtrate. In celalalt subiect am specificat ca in unele foi datele sunt in pana pe 120 de coloane, si un item filtrat poate fi pe 15-20-50 de randuri, in plus datele nu au aceeasi structura, daca le-as aduce in prima foaie cred ca mi-ar fi foarte greu de urmarit...
G.H.

gh19612005
Mesaje: 205
Membru din: Lun Dec 28, 2009 6:10 pm
Localitate: Pitesti

Re: Afisare in foaie similar caseta "Find and replace"

Mesaj de gh19612005 » Mie Oct 16, 2019 10:15 am

Buna ziua
Am inceput eu sa incerc rezolvarea lucrarii...
Intrucat n-am niciun pic habar despre VBA si sintaxa lui, am citit cate ceva pe https://excelmacromastery.com/excel-vba-find/ si prin incercari si tatonari am ajuns la rezultatul din fisierul atasat.
Rudimentar...
-a trebuit sa renunt la filtrarea in foi pentru ca itemurile cautate cu Find si aflate pe randurile ascunse de autofilter nu mai sunt afisate
-deocamdata n-am facut cautarea decat intr-o foaie
-n-am stiut sa afisez adresele celulelor gasite ca si hyperlink
-as mai fi vrut sa afisez si intregul continut al al celulei ce contine itemul cautat ca si parte (lookat:=xlPart...)
Ma gandeam ca unui coleg mai experimentat i-ar fi mai lesne de alcatuit un cod bun...
Multumesc!
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
G.H.

Indigo-ONE
Mesaje: 433
Membru din: Mar Dec 11, 2018 8:54 pm

Re: Afisare in foaie similar caseta "Find and replace"

Mesaj de Indigo-ONE » Mie Oct 16, 2019 6:05 pm

Nu mai inteleg nimic....
Acum ai renuntat la filtrarea automata in mai multe foi???
Deci acum te intereseaza doar listarea foilor care contin acel nume cautat?
Si ceva nou...acum vrei si adresele locatiilor numelui cautat. La ce iti foloseste?
Asa cum doreai inainte era OK. Link-ul te arunca in pagina dorita si acolo vedeai numele cautat (filtrarea respectiva)

Aici nu mai inteleg nimic...
-a trebuit sa renunt la filtrarea in foi pentru ca itemurile cautate cu Find si aflate pe randurile ascunse de autofilter nu mai sunt afisate
Cum adica? cauti un nume si el este ascuns de FILTRARE??? Nu ar trebui ca itemul cautat sa fie afisat??? de filtru respectiv??/
Cred ca ai putea fi ajutat dar trebuie sa fii consecvent. Daca tot schimbi cerintele s-ar putea sa nu mai primesti ajutor. Eu sunt unul dintre aceia care nu mai ofer ajutorul daca specificatiile se tot modifica.


"I fear the day that technology will surpass our human interaction. The world will have a generation of idiots."
Albert Einstein

gh19612005
Mesaje: 205
Membru din: Lun Dec 28, 2009 6:10 pm
Localitate: Pitesti

Re: Afisare in foaie similar caseta "Find and replace"

Mesaj de gh19612005 » Joi Oct 17, 2019 11:56 am

Buna ziua!
@Indigo-ONE: Te rog din suflet, nu mai fi asa morocanos! Ia in calcul faptul ca daca as sti sa enunt corect si complet o problema, as sti pe jumatate, cred, si rezolvarea ei.

In foile mele, in general, itemurile folosite pentru filtrarea automata, se regasesc pe o anumita coloana. Dar se poate intampla ca intr-o oarecare foaie, pe coloana cu itemuri sa fie alta informatie, iar termenul cautat sa se regaseasca intr-o alta coloana... cel mai des ca parte a unei celule comentariu (adica respectiva coloana sa contina observatii, comentarii, alte informatii in copletare...).
De aceea mi-ar fi foarte utile
- atat filtrare comuna in toate foile, pentru ca as gasi imediat datele care ma intereseaza la momentul respectiv,
- cat si rezultatele functiei Find, pentru ca mi-ar afisa in foaia "Centralizator" numele foilor care contin informatia cautata, iar
-as mai fi vrut sa afisez si intregul continut al al celulei ce contine itemul cautat ca si parte (lookat:=xlPart...)
m-ar ajuta sa gasesc si foile ...rebele...

Nu as fi renuntat la filtrarea automata in mai multe foi, dar am constatat ca functia Find, ca si instrumentul Find and Replace, nu mai returneaza informatia cautata daca randul respectiv este ascuns de Autofilter...(poate si in alte cazuri, nu stiu...) exemplu "Ana D" in Sheet1 , celula $E$30.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
G.H.

Indigo-ONE
Mesaje: 433
Membru din: Mar Dec 11, 2018 8:54 pm

Re: Afisare in foaie similar caseta "Find and replace"

Mesaj de Indigo-ONE » Joi Oct 17, 2019 3:09 pm

Salut,

Poate sunt morocanos, normal ar fi ca la alta cerinta a celui care cere ajutorul, total diferita de prima, sa nu mai raspund.
Nu imi place sa ajut pe cineva, ca apoi sa constat ca am muncit degeaba pentru ca omul s-a razgandit si vrea altceva si urmeaza probabil alt timp pierdut... si tot asa...

Nu ar fi mai bine (si muuult mai usor) sa studiezi si sa expui problema, cerand ajutorul pentru rezolvarea problemei, NU sa ceri un cod sau o formula pentru problema ta, asa cum crezi tu ca s-ar rezolva. Urmand apoi sa iti dai seama ca ar mai trebui ceva si apoi altceva...si tot asa.

Si vorba ta " problema ar fi pe jumatate rezolvata" ... de altii :lol:

Dupa ce am studiat cerintele tale eu as fi facut cam asa:
Cu un cod VBA as fi deschis fisierele necesare (le-as fi pus, intrun folder separat) as fi copiat foile (sau zona de date, daca ar mai fi si alte date in foaie) in fisierul centralizator. Apoi as face filtrarea coloanei (coloanelor de interes), nu conteaza unde ar fi coloana, filtrarea s-ar face dupa header,
si apoi as pune numele cautat si foaia cu link catre foaia respectiva.
S-ar putea face coduri pentru fiecare cerinta, nu este nevoie de un cod care sa cuprinda toate cerintele.

PS Pentru ce iti trebuie TOTUSI sa pui link locatiei itemului (sa spunem ca Nume 1 este gasit de 200 de ori. Pentru ce ai nevoie sa ai link la fiecare celula? Nu ar fi destul ca linkul sa faca salt la foaia respectiva?
PS 2 Nu m-ai lamurit cu chestia: cauti un nume dar nu este vizibil in foile cautate???


"I fear the day that technology will surpass our human interaction. The world will have a generation of idiots."
Albert Einstein

gh19612005
Mesaje: 205
Membru din: Lun Dec 28, 2009 6:10 pm
Localitate: Pitesti

Re: Afisare in foaie similar caseta "Find and replace"

Mesaj de gh19612005 » Joi Oct 17, 2019 10:47 pm

Buna seara!
Indigo-ONE scrie:
Joi Oct 17, 2019 3:09 pm

PS 2 Nu m-ai lamurit cu chestia: cauti un nume dar nu este vizibil in foile cautate???
gh19612005 scrie:
Joi Oct 17, 2019 11:56 am

Nu as fi renuntat la filtrarea automata in mai multe foi, dar am constatat ca functia Find, ca si instrumentul Find and Replace, nu mai returneaza informatia cautata daca randul respectiv este ascuns de Autofilter...(poate si in alte cazuri, nu stiu...) exemplu "Ana D" in Sheet1 , celula $E$30.
Exemplu ilustrat in fisierul atasat.
Indigo-ONE scrie:
Joi Oct 17, 2019 3:09 pm

PS Pentru ce iti trebuie TOTUSI sa pui link locatiei itemului (sa spunem ca Nume 1 este gasit de 200 de ori. Pentru ce ai nevoie sa ai link la fiecare celula? Nu ar fi destul ca linkul sa faca salt la foaia respectiva?
In foaia "Centralizator" chiar nu am nevoie de 200 de afisari, pentru cazurile in care itemul se gaseste in coloana in care trebuie si se face filtrarea ca mai sus. Imi e suficient sa se afiseze numele itemului si numele foii (cu hyperlink ar fi extraordinar :D )
In schimb, daca itemul se gaseste ca parte a unei celule de observatii/comentarii/alte informatii in completare, celula care nu se gaseste pe coloana filtrata, mi-ar fi utile numele foii, celula si continutul celulei care contine itemul.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
G.H.

gh19612005
Mesaje: 205
Membru din: Lun Dec 28, 2009 6:10 pm
Localitate: Pitesti

Re: Afisare in foaie similar caseta "Find and replace"

Mesaj de gh19612005 » Mar Oct 22, 2019 10:39 am

Buna ziua!
Am incercat sa merg mai departe, dar mi-am prin urechile cu logica ...

Tare naspa :cry:
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
G.H.

Indigo-ONE
Mesaje: 433
Membru din: Mar Dec 11, 2018 8:54 pm

Re: Afisare in foaie similar caseta "Find and replace"

Mesaj de Indigo-ONE » Mar Oct 22, 2019 10:56 am

In foaia "Centralizator" chiar nu am nevoie de 200 de afisari, pentru cazurile in care itemul se gaseste in coloana in care trebuie si se face filtrarea ca mai sus. Imi e suficient sa se afiseze numele itemului si numele foii (cu hyperlink ar fi extraordinar :D )
Asta se poate rezolva...
In schimb, daca itemul se gaseste ca parte a unei celule de observatii/comentarii/alte informatii in completare, celula care nu se gaseste pe coloana filtrata, mi-ar fi utile numele foii, celula si continutul celulei care contine itemul.
Aici eu vad o contradictie...
Presupunand ca aici doresti link catre acea celula, iar acea celula este ascunsa...la ce ti-ar folosi? te-ar arunca intro zona ascunsa...
Ca sa vezi celula respectiva trebuie sa elimini filtrarea, atunci de ce mai faci filtrarea?
Chiar ai nevoie de acele linkuri? Nu te poti duce efectiv in foaie , ca apoi sa filtrezi coloana de interes dupa numele cautat?

Pentru ca ai inceput problema cu filtrare, apoi ai renuntat la filtrare in favoarea linkurilor, cum ar fi totusi varianta finala.


"I fear the day that technology will surpass our human interaction. The world will have a generation of idiots."
Albert Einstein

Scrie răspuns

Înapoi la “Intrebari despre Excel 2016”