Trimitere email din Doc Wd cu VBA

Ce este nou in Microsoft Word 2016?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Word 2016.
Editare, formatare, automatizare de documente
Fane81
Mesaje: 9
Membru din: Mie Ian 23, 2019 9:51 am

Re: Trimitere email din Doc Wd cu VBA

Mesaj de Fane81 » Vin Feb 01, 2019 8:19 am

Indigo-ONE scrie:
Joi Ian 31, 2019 10:50 pm
Cred ca s-ar putea rezolva daca ai avea o lista de nume cu adresele de mail corespunzatoare, undeva in pagina, sau daca stii calea completa si numele fisierului .docx
Cu lista de nume in pagina nu mi-am dorit astfel deoarece nu este "elegant", numele doc il stiu, dar calea completa nu prea stiu la ce te referi?? Superiorul va primi acel doc pe mail il va deschide si il va aviza din acel buton despre care vorbeam, dar important este sa se preia cumva emailul userului in baza documentului activ deschis. Scuze ca ti-am raspuns fractionat, dar incerc sa dau raspuns la fiecare intrebare adresata. Multumesc mult e ajutor!

Indigo-ONE
Mesaje: 433
Membru din: Mar Dec 11, 2018 8:54 pm

Re: Trimitere email din Doc Wd cu VBA

Mesaj de Indigo-ONE » Vin Feb 01, 2019 11:15 am

Fane81 scrie:
Vin Feb 01, 2019 8:10 am
Indigo, emailul este identic ptr toti userii companiei. Ideea este ca fiecare user din departament va trimite cate un document Wd la avizat catre superior, iar eu i-am creat un buton care ruleaz macro din Wd prin care sa trimita masaj catre Autorul documentului. Totul functioneaza, mai putin acest aspect, ca nu stiu sa modific linia din cod .TO: astfel incat sa preia numele Last modified by/Author si sa-i faca aceasta conversie in adresa email. Mci
Ca sa inteleg....
Ai creat un fisier .docm care va fi folosit de mai multi utilizatori, acel buton este pentru pentru cel care aproba (supervizeaza) proiectul, activitatea...
La apasarea butonului de catre superior, doresti ca acelasi fisier sa ajunga la cel care l-a trimis.

Asta este ceea ce iti doresti?
Pai aceea cerere nu s-ar putea face direct pe mail? iar superiorul ar putea pur si simplu sa dea replay la fiecare mail in parte?


"I fear the day that technology will surpass our human interaction. The world will have a generation of idiots."
Albert Einstein

Fane81
Mesaje: 9
Membru din: Mie Ian 23, 2019 9:51 am

Re: Trimitere email din Doc Wd cu VBA

Mesaj de Fane81 » Vin Feb 01, 2019 11:44 am

Ordinea este urmatoare, dintr-un .xlsm am facut un Macro-ul initial care duce informatii intr-un template .dotm si acesta salveaza pe dektopul fiecarui user un fisier final in foramat .docx, acest ultim document fiecare user il va trimite la avizat catre superior. Superiorul intra pe documentul primit pe mail (.docx) si apasa acel buton de avizare creat in Ribbon, iar cu acest buton trimite automat e-mail catre persoana care a salvat documentul respectiv (Autorul docx-ului) cu mesajul "Avizat". Dorim automatizarea fara a ma fi necesara crearea unui email Reply, ci direct din acel Wd deschis de superior.

Fane81
Mesaje: 9
Membru din: Mie Ian 23, 2019 9:51 am

Re: Trimitere email din Doc Wd cu VBA

Mesaj de Fane81 » Vin Feb 01, 2019 12:23 pm

Indigo-ONE: Am rezolvat, merge excelent, i-am dat de cap :) Multumesc mult ptr suport! Zi buna!

Fane81
Mesaje: 9
Membru din: Mie Ian 23, 2019 9:51 am

Re: Trimitere email din Doc Wd cu VBA

Mesaj de Fane81 » Vin Feb 01, 2019 3:44 pm

Revin, daca doresc ca acest document .docx care este supervizat de Superior, la momentul cand se trimite email-ul sa fie transformat in .pdf (ptr a nu mai putea fi modificat ulterior) si sa fie atasat in corpul mailului, cum pot schimba linia din cod .Body? Mci

Fane81
Mesaje: 9
Membru din: Mie Ian 23, 2019 9:51 am

Re: Trimitere email din Doc Wd cu VBA

Mesaj de Fane81 » Vin Feb 01, 2019 4:23 pm

Am rescris codul, numai ca inca nu am reusit sa-l fac sa-mi ataseze in corpul emailului si acest .pdf, cu pastrarea semnaturaii in HTML. PDF-ul mi-l salveaza pe desktop, cu denumirea documentului activ.


Scrie răspuns

Înapoi la “Intrebari despre Word 2016”