Consultare Outlook de la serviciu

Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Outlook 2007. Gestionare Inbox, Scriere/Trimitere email-uri, Colaborare, etc
Închis
nickrock
Mesaje: 15
Membru din: Mar Oct 13, 2009 8:22 am

Consultare Outlook de la serviciu

Mesaj de nickrock » Mie Oct 14, 2009 8:10 pm

Cum pot sa ma conectez de pe calculatorul de acasa la Outlook-ul de la serviciu?
Multumesc frumos pt. cei care-mi raspund.

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: Consultare Outlook de la serviciu

Mesaj de Dr.Windows » Mie Oct 14, 2009 9:16 pm

Din pacate ce vrei tu se cheama "Outlook Web Access" si nu este o optiune pe care o poti activa tu... ci trebuie sa vorbesti cu administratorul retelei tale daca aveti infrastructura pregatita pentru asa ceva... adica server Exchange cu acest serviciu (OWA) activat... asta daca vrei sa vezi si mesajele "din urma", pentru ca altfel iti poti configura un Outlook acasa folosind protocolul IMAP pentru a-ti conulta mesajele venite de la ultima deschidere a Outlook-ului de la birou... dar si aici tot trebuie sa vorbesti cu administratorul retelei sa-l intrebi daca este activat serviciul IMAP...

smcsa
Mesaje: 2805
Membru din: Mar Sep 29, 2009 7:29 pm
Localitate: Timisoara

Re: Consultare Outlook de la serviciu

Mesaj de smcsa » Vin Oct 16, 2009 8:22 pm

Daca prin "sa ma conectez la Outlook-ul de la serviciu" intelegi sa il operezi ca si cand ai fi in fata calulatorului de la servici, atunci ai nevoie de aplicatii gen Remote Desktop, prin care controlezi un alt calculator (il operezi ca si cand ai fi in fata lui) prin retea. Sunt o groaza de aplicatii de acest gen (mai bune sau mai proaste, mai ieftine - chair grauite - sau mai scumpe). Depinde de nivelul de securitate pe care il vrei, de resursele celor 2 calculatoare s.a.

edi
Mesaje: 23
Membru din: Mie Sep 30, 2009 3:47 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Consultare Outlook de la serviciu

Mesaj de edi » Lun Oct 19, 2009 3:59 pm

cea mai simpla variantaest sa configurezi un VPN work-home. totusi, de ce servicii din outlook ai nevoie acasa? calendar, email, tasks? daca ai un smartphon cu WM, poti face o sincronizare la plecare, apoi sa iei emailul fie prin wifi de acasa (daca are), fie prin transfer de date (gprs/edge/etc)

smcsa
Mesaje: 2805
Membru din: Mar Sep 29, 2009 7:29 pm
Localitate: Timisoara

Re: Consultare Outlook de la serviciu

Mesaj de smcsa » Lun Oct 19, 2009 4:36 pm

O mica precizare: nu doar smartphone-urile cu Windows stiu sincronizare cu Outlook

edi
Mesaje: 23
Membru din: Mie Sep 30, 2009 3:47 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Consultare Outlook de la serviciu

Mesaj de edi » Mar Oct 20, 2009 7:40 am

smcsa scrie:O mica precizare: nu doar smartphone-urile cu Windows stiu sincronizare cu Outlook
dar merg cel mai simplu. in nokia e75 mi-am prins urechile, am reusit, dar foarte greu. cu htc-ul meu a durat 1 minut.

smcsa
Mesaje: 2805
Membru din: Mar Sep 29, 2009 7:29 pm
Localitate: Timisoara

Re: Consultare Outlook de la serviciu

Mesaj de smcsa » Mar Oct 20, 2009 8:03 am

Cu Nokia PC Suite n-ai cum sa-ti prinzi urechile (e si in romana). Conectezi si dai actualizare din soft. Acuma, eu am E71, dar banui ca e la fel la toate.

edi
Mesaje: 23
Membru din: Mie Sep 30, 2009 3:47 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Consultare Outlook de la serviciu

Mesaj de edi » Vin Oct 23, 2009 11:14 am

pai aia a fost problema, a fost instalat in romana :) a trebuit sa-l pun in engleza.

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Outlook 2007”