Completare automata din lista

Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Excel 2007. Calcule, Formule, Functii, Tabele pivot, Analiza datelor, etc
TudyBTH
Moderator
Moderator
Mesaje: 993
Membru din: Joi Feb 11, 2016 2:12 pm
Localitate: Cluj Napoca

Re: Completare automata din lista

Mesaj de TudyBTH » Joi Noi 10, 2016 6:47 pm

Buna Tzica,

Ai in atasament o varianta care functioneaza in tabel.
In Sheet "Calculatii" a ramas o singura coloana cu lista pentru Data Validation (Nvalidemitent), formata cu formula

Cod: Selectaţi tot

=IFERROR(VLOOKUP(SMALL(tblEmitent[Rng],ROWS($1:1)),tblEmitent,2,FALSE),"")
in tblEmitent am inlocuit formula din prima coloana cu

Cod: Selectaţi tot

=IF(COUNTIFS([@Status],TRUE,[@Emitent],criteria&"*"),COUNTIF([Emitent],"<="&[@Emitent]),"")
tot in tblEmitent am inlocuit valorile din Status cu TRUE/FALSE in loc de "Activ"/"Inactiv" (daca doresti sa pastrezi valorile initiale, in loc de [@Status],TRUE folosesti [@Status],"Activ")
iar numele definite au fost adaptate la aceste modificari.

Fiind incadrata inir-un tabel (Data Validation), nu mai este nevoie sa se controleze completarea unui anumit camp, se presupune ca completarea se face pe ultima linie din tabel.
Se presupune deasemenea ca emitentii sunt unici in lista.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Am invatat sa inotam in apa, ca pestii
Am invatat sa zburam in aer, ca pasarile
A ramas doar sa invatam sa traim pe Pamant, ca Oamenii.

Tzica
Mesaje: 639
Membru din: Sâm Aug 11, 2012 10:52 pm

Re: Completare automata din lista

Mesaj de Tzica » Vin Noi 11, 2016 12:20 pm

TudyBTH >
E .....e mai mult decat ok ....Mai mult, din ce am testa asa in cateva minute...Work Like A Charm !!. Multumesc.

Nills>
E plictisitor, si necivilizat sa vorbesti despre tine insuti, asa ca ma rezum doar la a spune ca nu am cautat, nu caut si nici nu voi cauta vreodata solutii la ..cheie, ma rog, mura-n gura.Pentru mine forumul e un prilej de comunicare, socializare, si cu exceptia vba, un prilej de provocare intelectuala....atata tot.Strict dpdv tehnic, apreciez mai mult solutiile de tip formula decat vba, subiectiv vorbind, cine vine dupa mine sa poata sa continue lucrul...sa poata sa imbunatateasca fisierele existente.
Strict despre speta ridicata, nu neaparat de mine, sunt convins ca exista, si se pot da solutii vba mai mult decat elegante, fie de dl. Indigo, fie de alti forumisti (nu dau nume pentru a nu omite pe cineva).

TudyBTH
Moderator
Moderator
Mesaje: 993
Membru din: Joi Feb 11, 2016 2:12 pm
Localitate: Cluj Napoca

Re: Completare automata din lista

Mesaj de TudyBTH » Vin Noi 11, 2016 2:56 pm

Buna,

In fisieru pe care l-am atasat in mesajul anterior, am incercat sa simplific la maxim solutia pentru a fi mai usor de asimilat pentru orice situatie (ma gandeam ca poate va fi utila si altor persoane care o vor aplica in conditii diferite de cazul concret al lui Tzica. Deci, plecand de la acea solutie, se pot face adaptari la cazuri concrete.

Acum, strict la cazul prezentat de Tzica, am incercat in fisierul atasat (mai jos) sa rezolv cateva din limitarile solutiei simplificate:
  • - Pastrarea unui nr de ordine in tblEmitent (coloana cu rangul emitentului a ramas prima coloana din tabel pentru a nu inlocui functia VLOOKUP cu INDEX-MATCH dar a fost ascunsa)
    - Pentru Status emitent am alocat in foaia Calculatii un range si am marcat (nume definit statusOK) elementul echivalent TRUE. Astfel la Status se pot defini orice valori ("Activ/Pasiv", "A/P" etc) cu conditia ca elementul ce definieste pozitia TRUE sa fie primul din lista. Formula din coloana Rng a devenit

    Cod: Selectaţi tot

    =IF(COUNTIFS([@Status],statusOK,[@Emitent],criteria&"*"),COUNTIF([Emitent],"<="&[@Emitent]),"")
    - In foaia IntroducereDate Table2, avand in vedere ca tabelul contine un camp cu data si probabil se va dori sa se faca o sortare dupa data a tabelului, am "legat" campul activ pentru Data Validation de valoarea maxima din coloana Nr Crt (vezi formula care defineste criteria). In completare am limitat prin Data Validation completarea coloanei Nr Crt la valori mai mari decat maximul din coloana. In aceasta varianta, tabelul poate fi ordonat dupa orice criterii, pot fi inserate/sterse linii, completarea emitentului se va face pe lina cu Nr Crt maxim
    - Am completat formulele din Data Validation cu un IF pentru a nu permite modificarea emitentului la pozitiile completate anterior,

    Cod: Selectaţi tot

    =IF($A2=MAX(INDIRECT("Table2[Nr Crt]")),Nvalidemitent,$E2)
Avand in vedere ca scopul principal a fost completarea cat mai usoara a campului Emitent din Table2, intre siguranta datelor si simplificarea completarii s-a ales ceea de a doua optiune. Asta inseamna ca DV de la eimtent nu va afisa ferestre de avertizare si va permite introducerea introducerea si a altor valori decat cele din lista.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Am invatat sa inotam in apa, ca pestii
Am invatat sa zburam in aer, ca pasarile
A ramas doar sa invatam sa traim pe Pamant, ca Oamenii.

Nills
Mesaje: 211
Membru din: Sâm Ian 23, 2016 11:24 am

Re: Completare automata din lista

Mesaj de Nills » Vin Noi 11, 2016 8:05 pm

@Tzica

Oooo...
Nu iti inteleg ofuscarea.
Acesta era mesajul meu...
Se simte lipsa dl. Indigo.
Sunt convins ca dl. Indigo ar fi venit cu o formula mai putin stufoasa de aranjare alfabetica a emitentilor si cu preluare dinamica a datelor.
Trimite-i un mail.
era un gand, o idee, o posibila solutie la problema ridicata de tine. Eu unul regret ca nu mai vad alternative la solutiile oferite de... TudyBTH (el e cel mai activ, iar altii nu prea sunt...vizibili :D).Iar unele din solutiile oferite de dl. Indigo erau, (dupa parerea mea) SUPERBE. Multe din ele au fost noutati absolute pe acest forum, si aproape neintelese de multi forumisti (in sensul ca iti lua ceva timp pana sa intelegi acele formule), dar isi faceau treaba.
Nu am afirmat ca ai cauta solutii ...
la..cheie, ma rog, mura-n gura.
Dar daca ma gandesc bine, o formula sau un cod VBA, este o tot o SOLUTIE, PARTIALA sau TOTALA. Nu intru in amanunte, sper ca intelegi ce vreau sa spun.
I don't care what you think of me! Unless you think I'm awesome – in which case, you're right! Carry on :D

Tzica
Mesaje: 639
Membru din: Sâm Aug 11, 2012 10:52 pm

Re: Completare automata din lista

Mesaj de Tzica » Sâm Noi 12, 2016 6:41 pm

Nills >
Sunte-ți prea subtil pentru mine.Eu nu sunt chiar atat de sofisticat.

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4196
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Completare automata din lista

Mesaj de IPP » Sâm Noi 12, 2016 8:26 pm

Buna seara

@Nills si @Tzica

Urmatoarele mesaje off topic vor fi sterse

IP

awlex
Mesaje: 35
Membru din: Joi Feb 25, 2016 8:37 am

Re: Completare automata din lista

Mesaj de awlex » Lun Ian 09, 2017 12:14 pm

Inca folosesc NIR-ul facut de voi si va multumesc.
Acum vin cu o alta mica problema ...
Am un centralizator care aduna date din mai multe liste de alimente ( realizat tot cu ajutorul vostru ) acum pentru a usura munca
as avea nevoie ca, centralizatorul sa exporte date intr-o fisa de magazie.
De exemplu la "Materialul / Produsul" sa introduc un produs din lista din primul sheet iar la UM sa se completeze unitatea aferenta pretul dar si intrarile si iesirile tot din primul sheet...
Va multumesc.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Nills
Mesaje: 211
Membru din: Sâm Ian 23, 2016 11:24 am

Re: Completare automata din lista

Mesaj de Nills » Lun Ian 09, 2017 1:16 pm

De unde poate fi luat CODul si PRETUL?

Completeaza de "mana" (fara formule) cateva randuri in fisa de magazine...
I don't care what you think of me! Unless you think I'm awesome – in which case, you're right! Carry on :D

awlex
Mesaje: 35
Membru din: Joi Feb 25, 2016 8:37 am

Re: Completare automata din lista

Mesaj de awlex » Lun Ian 09, 2017 1:50 pm

COD-ul nu conteaza nu este important
Pretul este o coloana mica dupa ziua 31 ( AI )
se va face cum am scris eu in fisa de magazie si va continua si pe partea cealalta
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

awlex
Mesaje: 35
Membru din: Joi Feb 25, 2016 8:37 am

Re: Completare automata din lista

Mesaj de awlex » Lun Ian 16, 2017 12:43 pm

Nu are nimeni nici o idee ?

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Excel 2007”