relatii in amebe sensuri

Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Access 2007. Baze de date, Interogari, Formulare, Rapoarte, etc
Închis
malasorte
Mesaje: 337
Membru din: Lun Ian 23, 2012 5:56 pm
Localitate: Galati

relatii in amebe sensuri

Mesaj de malasorte » Vin Ian 22, 2016 8:21 pm

POate nu e c ea mai buna definitie a topicului, dar poate reusesc sa ma explic mai jos.Vreau sa fac o relatie intre persoane de genul Marin e tata pentru Viorel si unchi pentru George. Aceasta relatie sa fie in ambele sensuri in asa fel daca il caut pe Viorel sa-mi afiseze ca este fiul ui Marin, iar la George ca este nepot a lui Marin. Am facut relatiile in primul sens dar mai greu in sens invers.POate aveti vreo idee care m-ar putea ajuta.MS

Tzica
Mesaje: 639
Membru din: Sâm Aug 11, 2012 10:52 pm

Re: relatii in amebe sensuri

Mesaj de Tzica » Sâm Ian 23, 2016 12:30 pm

Inteleg ca e ceva similar cu cele discutate aici:
viewtopic.php?f=53&t=6788

malasorte
Mesaje: 337
Membru din: Lun Ian 23, 2012 5:56 pm
Localitate: Galati

Re: relatii in amebe sensuri

Mesaj de malasorte » Dum Ian 31, 2016 1:48 pm

Am sa urc un mic exemplu.Am pus doar doua inregistrari sa se inteleaga mai usor. Am pus o relatie intre Marin Ionel si Marin Vasilica, in sensul ca Marin Vasiica este sotie pentru Marin Ionel. Acum vreau sa intreb daca e posibila o automatizare in care relatia de rudenie sa se reintoarca sa spun asa adica daca mergem la Marin Vasilica sa se stabileasca relatia intre ea si Marin Ionel (sa se inscrie automat Marin Ionel in subformular si sa aibe definita relatia de sot)
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Tzica
Mesaje: 639
Membru din: Sâm Aug 11, 2012 10:52 pm

Re: relatii in amebe sensuri

Mesaj de Tzica » Dum Ian 31, 2016 6:19 pm

viewtopic.php?f=53&t=6765

Nu ramane decat sa pun link-ul de mai sus.
Altfel, nu am descarcat exemplul, dar...iar ne lovim de ceea ce se numeste unicitate de date.E posibil sa fie mai multe persoane Marin Vasilica care sa aiba drept sot pe Marin Ionel (si ...fireste invers).

malasorte
Mesaje: 337
Membru din: Lun Ian 23, 2012 5:56 pm
Localitate: Galati

Re: relatii in amebe sensuri

Mesaj de malasorte » Dum Ian 31, 2016 8:36 pm

pai noutatea era ca sotul pus pentru sotie, cand merg pe inregistrarea sotie sa arate automat sotul.Nu vorbim aici de unicitatea inregistrarilor Consider ca e diferit de aceasta.

Tzica
Mesaje: 639
Membru din: Sâm Aug 11, 2012 10:52 pm

Re: relatii in amebe sensuri

Mesaj de Tzica » Dum Feb 07, 2016 1:03 pm

Am descarcat aplicatia.Nu am vazut nici o legatura intre cele trei tabele (DatabaseTools>Relationship)....si nu inteleg de unde se iau datele despre sotie.Altfel, dupa ce am remarcat campul CNP, se poate afirma ca Persoana X, cu CNP 1xxxxx.. e sot pentru Persoana Y , cu CNP 2xxxxxx...... Ok..asta pot sa o inteleg, deci datele despre sot /sotie, trebuie sa fie inregistrate intr-un singur tabel.

malasorte
Mesaje: 337
Membru din: Lun Ian 23, 2012 5:56 pm
Localitate: Galati

Re: relatii in amebe sensuri

Mesaj de malasorte » Mar Feb 09, 2016 5:19 pm

pentru ca nu as vrea sa scriu inca o data datele sotuui sau sotiei si in alt tabel de gen tbRude, unde sa am campuri ca si in tbPersoane, ma intrebam daca se poate si mai mult relatia in ambele sensuri asa cum am aratat.Nu am pus relatiile intre talebe pt ca nu eram sigur cum ar trebui sa arate in problema expusa mai sus.Ms pt raspuns

DR.ACCESS
Moderator
Moderator
Mesaje: 300
Membru din: Lun Sep 05, 2011 5:06 pm

Re: relatii in amebe sensuri

Mesaj de DR.ACCESS » Mar Feb 16, 2016 5:14 pm

Buna ziua,
In articolul
viewtopic.php?f=68&t=6805
la sectiunea Auto Join aveti raspunsul la intrebare.
Inregistrati toate persoanele intr-un singur tabel in care adaugati un camp de tip lookup pe Id-urile din acelasi tabel
D. Tanase
MCT, MCTS
MOS Master Instructor

malasorte
Mesaje: 337
Membru din: Lun Ian 23, 2012 5:56 pm
Localitate: Galati

Re: relatii in amebe sensuri

Mesaj de malasorte » Joi Feb 18, 2016 7:33 pm

In primul rand scuze ca am scris in topicul dvs.Poate il ve-ti sterge.In al doile rand nu am reusit sa fac si formularele pe care sa le leg intre ele binenteles prin master idpersoana si child ruda (camp creat cu lookup din idpersoana).Si inca ceva in incercarile mele am constatat ca inregistrarile anterioare nu se mai vedeau in formularul de inregistrare pers "FrmAdaugaPersoana", avand formularu cu navigation buton pe vizibil.

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Access 2007”