SQL server?

Intrebari/Sugestii privind activitatea forumului si a comunitatii Microsoft Office din Romania
Închis
Avatar utilizator
mesersmith
Mesaje: 2088
Membru din: Sâm Oct 23, 2010 6:44 am
Localitate: calarasi
Contact:

SQL server?

Mesaj de mesersmith » Vin Noi 16, 2012 12:40 pm

Ma gandesc ca, avand in vedere ca sql server este tot de la Microsoft si ca se utilizeaza destul de des baze de date facute in access dar care se utilizeaza cu SQL server, ar fi nimerit daca am putea sa cream o sectiune sau un subforum pentru genul asta de abordare a bazelor.
Evident, asta numai daca printre noi ar fi cunoscatori in zona asta sau daca am putea atrage astfel de colegi.
Nu stiu daca SQL-ul intra in contradictie cu politica forumului sau cu ceva drepturi de nu stiu ce gen.

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: SQL server?

Mesaj de Dr.Windows » Vin Noi 16, 2012 4:06 pm

In principiu, pe acest forum ne adresam "utilizatorului final" care se loveste in general de sistemul de operare si aplicatiile office. Chiar si in sectiunea Windows nu am creat o zona speciala pentru partea de servere ci e la "gramada" (cel putin deocamdata) cu alte "versiuni de Windows".
SQL-ul chiar daca se foloseste ca backend pentru Access intra totusi in zona "enterprise" si nu stiu daca merita deocamdata o sectiune dedicata.

Cu toate asta se pot pune intrebari despre SQL in orice sectiune a forumului de care va fi "legat" in acea problema - pentru ca SQL nu il poti de unul singur si chiar daca Access este unul dintre "front-endurile" cu care se combina cel mai des, se poate folosi inclusiv in Excel (mai ales combinat cu PowerPivot ;) ), in schimb nu garantez ca se vor primi intotdeauna raspunsuri la aceste subiecte.

In momentul in care se vor strange suficiente topicuri "SQL pure" in Cafenea sau alte sectiuni promit ca fac eu un forum separat si le mut pe toate acolo... ;)

Avatar utilizator
mesersmith
Mesaje: 2088
Membru din: Sâm Oct 23, 2010 6:44 am
Localitate: calarasi
Contact:

Re: SQL server?

Mesaj de mesersmith » Sâm Noi 17, 2012 10:23 am

Atunci, sa pun altfel intrebarea...

Exista cineva pe forum care s-a jucat cu sql server si baze access? Ca nu am reusit nici sa-l instalez ca lumea...

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: SQL server?

Mesaj de Dr.Windows » Lun Noi 19, 2012 12:02 pm

Eu m-am "jucat" in combinatia Access-SQL dar cu mult timp in urma... cat despre instalari (de SQL) am tot facut de la 2000 pana la 2008 in diverse variante - de la "express" pana la "enterprise" dar nici una din ele nu mi-a pus "probleme de instalare" (decat daca lipsesc ceva "prerequisites" dar iti spune ce lipseste).

Asa ca iti sugerez sa pui o intrebare concreta - in ce sectiune crezi ca te avantajeaza (dar nu la "sugestii si reclamatii... :P ) si vedem in ce masura iti pot raspunde eu sau altcineva...

Avatar utilizator
mesersmith
Mesaje: 2088
Membru din: Sâm Oct 23, 2010 6:44 am
Localitate: calarasi
Contact:

Re: SQL server?

Mesaj de mesersmith » Lun Noi 19, 2012 1:39 pm

Multumesc.
Intrebarile concrete evident ca le voi pune la sectiunea potrivita.
Pana acum au fost intrebari generaliste.

Închis

Înapoi la “Condica de sugestii si reclamatii”