Consumer Preview available pentru download

Ce este nou in Microsoft Windows 8?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Windows 8
Închis
lord1astarot
Mesaje: 631
Membru din: Dum Apr 25, 2010 10:18 pm

Re: Consumer Preview available pentru download

Mesaj de lord1astarot » Sâm Mar 17, 2012 10:06 am

iOS-ul a acaparat piata s din cauza hardware-ului pe care functioneaza, adica iPhone-urile, iPad-urile si alte iDevice-uri sunt destul de bune si la partea hardware, nu numai iOS-ul le ridica.
Androidul a fost binevenit din cauza partii open source, zic eu, si din cauza posibilitatii de a-l ajusta dupa utilizator.
Iar WP7 e frumos asa cum e:). Doar ca inca nu si-a luat avantul respectiv. E posibili sa se intample si acest lucru dupa acomodarea cu Windows 8, care, se pare, are un desktop relativ asemanator. Astfel, chiar si prin "fenomenul asemanarii", vanzarile de wp7 ar trebui sa creasca.

timotei
Mesaje: 848
Membru din: Sâm Iun 27, 2009 7:41 am

Re: Consumer Preview available pentru download

Mesaj de timotei » Sâm Mar 17, 2012 10:08 am

Well... Cu w8 s-ar putea sa dea lovitura doar daca scot obligativitatea metro pe desktop.

Oricum... Ios si android au acaparat usor pt ca au fost relativ noi pe piata... Wp7 nu a facut nici o greseala... Atata tot ca piata are deja 2 concurenti seriosi si ia timp pana se obisnuiesc oamenii cu wp7.

lord1astarot
Mesaje: 631
Membru din: Dum Apr 25, 2010 10:18 pm

Re: Consumer Preview available pentru download

Mesaj de lord1astarot » Sâm Mar 17, 2012 10:18 am

Pai s-ar putea ca asta sa fi fost motivul conform caruia incearca sa insiste asupra Metro-ului. De scos s-ar putea sa scoata necesitatea aparitiei initiale a desktop-ului "deocheat", insa asta doar daca nu prinde cat de cat la useri. Daca nu au prea multe pierderi, eu zic ca anume din cauza windows phone-ului s-ar putea sa ramanem cu "chinul" desktop-ului.

timotei
Mesaje: 848
Membru din: Sâm Iun 27, 2009 7:41 am

Re: Consumer Preview available pentru download

Mesaj de timotei » Sâm Mar 17, 2012 10:23 am

Pff... Pai iti zic eu ca metro ui nu o sa prinda pt desktop... E ui pentru chestii touch, nu pt mouse si tastaura... Sunt curios daca ms or sa anunte ceva rezultate dupa beta (mai ales legat de metro). Dar pana atunci... Testam si testam

lord1astarot
Mesaje: 631
Membru din: Dum Apr 25, 2010 10:18 pm

Re: Consumer Preview available pentru download

Mesaj de lord1astarot » Sâm Mar 17, 2012 10:33 am

:) Cam asa ceva spuneam eu despre office 2007. Pe langa faptul ca salva prin default in docx, mai si avea meniul ala anapoda, care era foarte diferit de meniul clasic de office. Si mai erau si anumite modificari care, mi se parea mie, il facea aproape inutilizabil. Da asta pana nu am zis sa incerc o saptamana-doua, mai ales ca unii colegi deja trecusera la office 2007. Si uite asa acum am instalat pe calculator doar office 2007.
Eu zic (bine, asta dupa parerea mea) ca pana la urma o sa se treaca "de nevoie", intr-un fel, la desktopul Metro. Si cred ca pe asta mizeaza si cei de la Microsoft.
Insa pana la urma, o sa vedem ce se intampla abia dupa preview.

timotei
Mesaje: 848
Membru din: Sâm Iun 27, 2009 7:41 am

Re: Consumer Preview available pentru download

Mesaj de timotei » Sâm Mar 17, 2012 10:44 am

La office a fost o total alta treaba, anyways....

In developer preview macar puteai face swipe sa faci scroll la metro. Acum merge doar cu scroll... Trebuie sa testez cas curios. Ce sw intampla pe un laptop cu touch...

lord1astarot
Mesaje: 631
Membru din: Dum Apr 25, 2010 10:18 pm

Re: Consumer Preview available pentru download

Mesaj de lord1astarot » Sâm Mar 17, 2012 2:30 pm

Eeeei, asa putem spune despre fiecare versiune a unui soft ca e altfel, ca nu se compara, insa conceptual se pot gasi o gramada de asemanari. Oricum, descriam situatia, nu problema:).

Totusi is curios si eu cum s-ar simti pe un "device" cu touch. Chiar e atat de comod pe cat se vrea sa fie?
WMobile era cam incomod prin "minusculitatea" butoanelor/iconitelor, WP7 e mult mai ok din acest punct de vedere. Incercasem si "semitableta" cu xp, era si ea incomoda din aceeasi cauza.

timotei
Mesaje: 848
Membru din: Sâm Iun 27, 2009 7:41 am

Re: Consumer Preview available pentru download

Mesaj de timotei » Sâm Mar 17, 2012 2:34 pm

Păi da, chiar e FOARTE touch. Interacțiunile sunt foarte familiare pentru cineva care a mai avut touch înainte (tabletă, etc). Uită-te pe net că sunt o mulțime de filmulețe cât de bine merge.

lord1astarot
Mesaje: 631
Membru din: Dum Apr 25, 2010 10:18 pm

Re: Consumer Preview available pentru download

Mesaj de lord1astarot » Sâm Mar 17, 2012 2:40 pm

Pe net am vazut ca circula filmulete, insa pozele/imaginile/filmuletele nu se compara cu experienta propriu-zisa. Eu ma refer la cat "de comoda" e interfata pentru folosire si asta merge doar testat, dupa mine. De asta o sa astept doar cand vreun prieten o sa ai ba si el curiozitatea asta, sa "ating" si eu windows-ul 8 pe touch:).

timotei
Mesaje: 848
Membru din: Sâm Iun 27, 2009 7:41 am

Re: Consumer Preview available pentru download

Mesaj de timotei » Sâm Mar 17, 2012 2:48 pm

lord1astarot scrie:Pe net am vazut ca circula filmulete, insa pozele/imaginile/filmuletele nu se compara cu experienta propriu-zisa. Eu ma refer la cat "de comoda" e interfata pentru folosire si asta merge doar testat, dupa mine. De asta o sa astept doar cand vreun prieten o sa ai ba si el curiozitatea asta, sa "ating" si eu windows-ul 8 pe touch:).
Până apare windows 8, poți folosi windows phone 7 :) E cam aceeași experiență, și eu unul nu regret că am așa ceva :P

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Windows 8”