Conectare La Net Cu Probleme

Ce este nou in Microsoft Windows XP?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Windows XP
lord1astarot
Mesaje: 631
Membru din: Dum Apr 25, 2010 10:18 pm

Re: Conectare La Net Cu Probleme

Mesaj de lord1astarot » Mie Feb 22, 2012 1:35 am

In ultimul timp nu i-am cam batut la cap. Cand am avut probleme - just call si au venit. Totusi e deranjant cand incep cu "deschide fereastra..." si te poata prin tot procesul de conectare/reconectare. Insa cel mai des, cand se intampla eroarea de mai sus, ori e ceva de la ei de la server, ori reparatii pe traseu, ori probleme in casa scarii.

Avatar utilizator
queensoft
Mesaje: 597
Membru din: Mar Ian 24, 2012 5:11 pm

Re: Conectare La Net Cu Probleme

Mesaj de queensoft » Mie Feb 22, 2012 8:54 am

Eu n-am avut aproape deloc probeme cu RDS.
Cel mai repede se rezolva la telefon.
Cred ca o singura data au fost cazut netul vreo 12 ore, dar asta a fost o defectiune grava.
Treaba cu "deschideti fereastra...." este obligatorie, pentru ca au avut foarte multe interventii cind au descoperit ca, pur si simplu, conexiunea nu era realizata corect sau era cablul scos din calculator.

timotei
Mesaje: 848
Membru din: Sâm Iun 27, 2009 7:41 am

Re: Conectare La Net Cu Probleme

Mesaj de timotei » Mie Feb 22, 2012 10:47 am

lord1astarot scrie: Totusi e deranjant cand incep cu "deschide fereastra..." si te poata prin tot procesul de conectare/reconectare.
Pentru tine ca utilizator avansat ți se pare deranjant. Pentru cineva care nu prea are habar decât de ”mes” și ”ie”, e foarte binevenit.

julianatanasoae
Mesaje: 280
Membru din: Vin Ian 20, 2012 7:33 pm

Re: Conectare La Net Cu Probleme

Mesaj de julianatanasoae » Dum Feb 26, 2012 1:32 pm

Cel mai bine: daca ai habar despre cateva chestii de networking, cand suni la eRDeeSh si incepe cu "mergeti in Start" intreaba: 'ce anume aveti nevoie mai exact, ca sa va dau direct'? O sa zica: MAC-ul placii de retea. Start >> Run >> cmd >> getmac si dictezi mac-ul placii. Dupa aia o sa zica 'dati un disable si un re-enable la placa de retea'. Genial. Control Panel >> Network Connections >> click-dreapta pe Local Area Connection (sau cum ai denumit tu placa de retea prin fir) >> Disable >> click-dreapta din nou >> Enable. Dupa aia o sa te puna sa te conectezi din nou cu username-ul '1' si parola '2' si o sa iti apara tot 678 (sau 651 daca esti pe Windows 7) si dupa aia te conectezi din nou cu user-ul si parola ta. De cele mai multe ori, aici ar trebui sa mearga, daca nu, o sa iti apara tot 678 si atuncea e clar ca e de la ei, se inregistreaza o sesizare si ii ameninti ca daca nu vin in jumatate de ora le faci reclamatie la OPC pe motiv ca trebuie sa intretii un server si altii nu pot accesa serviciile tale din cauza incompetentei lor. Ajung cu duba DIGI in vreo 15 minute, umbla vreo jumatate de ora pe scara sau eventual vin la tine in apartament si iti remufeaza cablul, iti fac speed-test-uri, te muta in alt port, fac orice ca sa mearga.

End of story.

Iulian Atanasoae
-- future Microsoft MVP --

timotei
Mesaje: 848
Membru din: Sâm Iun 27, 2009 7:41 am

Re: Conectare La Net Cu Probleme

Mesaj de timotei » Dum Feb 26, 2012 1:36 pm

Foate intesant story-ul. Merge tot timpu user și pass 1/2 ? Adică dacă nu-mi plătesc netu, atunci pot ”testa” că merge? :))

julianatanasoae
Mesaje: 280
Membru din: Vin Ian 20, 2012 7:33 pm

Re: Conectare La Net Cu Probleme

Mesaj de julianatanasoae » Dum Feb 26, 2012 2:12 pm

Nu merge. Aia cu user 1 si parola 2 se face doar ca sa stergi 'cache-ul' conectarii tale la net, si oricum vei avea eroare 678/651 (adica gen tu dupa ce te-ai conectat, iti este asignat un ID unic de conectare la net care este valabil pentru vreo 2 ore). Daca iti pica internetul sau iti schimbi placa de retea, trebuie sa se stearga cache-ul acela si sa iti fie asignat un alt ID de conectare. Asa functioneaza principiul PPPoE, nu ai ce sa ii faci. La cate reclamatii am facut la eRDeeSh, stiu tot ce misca la capitolul net. Iti spun si seria switch-ului Cisco de la mine de pe scara :shock:

Iulian Atanasoae
-- future Microsoft MVP --

lord1astarot
Mesaje: 631
Membru din: Dum Apr 25, 2010 10:18 pm

Re: Conectare La Net Cu Probleme

Mesaj de lord1astarot » Dum Feb 26, 2012 2:48 pm

Asta am cu cache-ul am patit-o si eu, adica "scoteam" cablul dintr-un calculator si il bagam in altul. Si nu mai vroia sa se conecteze. Rezolvarea era sa introduc inapoi in primul calculator cablul, sa conectez netul si sa dau "Disconect". Abia atunci mergea sa ma conectez de pe alt calculator.

julianatanasoae
Mesaje: 280
Membru din: Vin Ian 20, 2012 7:33 pm

Re: Conectare La Net Cu Probleme

Mesaj de julianatanasoae » Dum Feb 26, 2012 8:18 pm

@lord1astarot
Exact. Mai nasol e in cazul routerelor, unde daca vrei sa bagi firul din router in calculator trebuie sa dai disconnect si sa scoti imediat firul din router, altfel se conecteaza din nou, deoarece majoritatea routerelor au optiunea 'Connect automatically'. Daca se seteaza pe Connect manually merge dar de fiecare data cand se restarteaza routerul, trebuie intrat in setari si apasat 'Connect', iar majoritatea celor care au routere, le au setate pe automat.

Iulian Atanasoae
-- future Microsoft MVP --

lord1astarot
Mesaje: 631
Membru din: Dum Apr 25, 2010 10:18 pm

Re: Conectare La Net Cu Probleme

Mesaj de lord1astarot » Dum Feb 26, 2012 8:51 pm

Eu nu am probleme cu routerul, ii dau disconect si asa ramane. Oricum, in mare cablul e doar in router. Mai rau e cand suni la rds si iti zice sa urmezi pasii, si atunci, in mare, scot cablul din router si il bag in calculator.

julianatanasoae
Mesaje: 280
Membru din: Vin Ian 20, 2012 7:33 pm

Re: Conectare La Net Cu Probleme

Mesaj de julianatanasoae » Dum Feb 26, 2012 9:23 pm

Si nu ai patit 678/651 cand ai luat cablul din router si l-ai bagat in calculator fara sa dai disconnect?
Eu am 3 D-Link-uri (DIR-600/DIR-615/DIR-652) si de fiecare data imi face asa, indiferent pe ce router sunt. Chiar si daca dau disconnect, ele sunt setate pe 'Connect automatically' si trebuie sa fiu foarte rapid din momentul in care dau disconnect pana scot cablul.

Iulian Atanasoae
-- future Microsoft MVP --

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Windows XP”