Condica de propuneri

Intrebari/Sugestii privind activitatea forumului si a comunitatii Microsoft Office din Romania
Dr. Cloud
Mesaje: 3327
Membru din: Mar Oct 02, 2012 11:19 am

Re: Condica de propuneri

Mesaj de Dr. Cloud » Dum Mai 23, 2010 10:15 am

Pai sa ne gandim la asta.
Vine X care are 10 sau 100 de mesaje postate aici si pune un soft facut de ele (exe sau xlsm) si pune si o poza cu ceea ce face si zice asa:
"acest soft face cartofi prajiti".
Vine userul Y si il descarca, il ruleaza si ghici ce: nu face cartofi prajiti ci da foc la casa.
Eu ce incredere sa am in cineva care posteaza un fisier al carui cod nu il pot vedea (nu ca sa il folosesc ci ca sa vad ce face cu adevarat)???
Nu te obliga nimeni sa iti pui softul aici, dar de unde stii tu ca acel programel nu face ceva rau???
Ce-i drept, nici eu nu-s obligat sa ii descarc softul si sa il testez, dar nu suntem aici ca sa ne jucam cu asa ceva, ci sa ne ajutam neconditionat (parerea mea)

Dr. Cloud
Mesaje: 3327
Membru din: Mar Oct 02, 2012 11:19 am

Re: Condica de propuneri

Mesaj de Dr. Cloud » Dum Mai 23, 2010 10:42 am

Exagerata de ce?
A fost doar o comparatie.
Pai eu pun mana acum si fac un workbook despre care zic ca face diagrame de nu stiu ce tip nemaivazut si tu trebuie sa ii bagi doar datele si sa apesi pe buton.
Ce nu stie userul e ca eu am in spatele acelui buton, un cod care sterge fisiere de sistem....
dar sa obligi pe cineva sa posteze codul sursa

Nu-i obliga nimeni, dar a fost un caz unde s-a postat o aplicatie cu sursa inchisa si cand un user a cerut explicatii, nu le-a primit pt. ca nu a vrut sa isi dezvaluie munca. (nu are legatura cu Corvin, pt. ca si eu il intrebasem de o aplicatie postata de el si care avea parola)
Unii sunt binevoitori si te ajuta, chiar daca nu isi dezvaluie sursa in totalitate.
Altii posteaza aplicatii doar ca se afle in treaba.
Nu are rost sa lungim discutia cu argumente pro si contra pe tema asta, pt. ca ne pierdem timpul amandorura.
Fiecare isi posteaza munca asa cum doreste (mai ales ca regulamentul nu prevede anumite restrictii).
Singura restrictie este legata de anumite fisiere si de ceea ce a zis Lucian mai sus (cu spatiul pe server, etc).

Daca pui o aplicatie pe forum si pui si explicatii serioase, eventual si poze atunci da, sa te astepti la un feedback din partea celorlalti.
Daca o pui acolo, doar ca sa fie....
Sa nu imi iei in nume de rau ceea ce am spus, dar aici trebuie sa ne mai gandim si la cel care ne ofera noua posibilitatea de a ne posta munca si de a ne-o imbunatati, pentru ca si el la randul lui este restrictionat de anumite lucruri, nu numai la ce vrem noi.

Oricum ar fi, eu va urez la toti weekend placut!!!

Dr. Cloud
Mesaje: 3327
Membru din: Mar Oct 02, 2012 11:19 am

Re: Condica de propuneri

Mesaj de Dr. Cloud » Dum Mai 23, 2010 11:34 am

Tocmai am zis mai sus, ca nu are legatura cu discutia mea cu Corvin si ca acea faza e mai veche.
Acolo am inteles perfect ce a facut Corvin si am inteles de ce nu a publicat totul.

Avatar utilizator
Dr.Excel
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 1997
Membru din: Sâm Ian 24, 2009 1:45 pm
Localitate: Bucharest
Contact:

Re: Condica de propuneri

Mesaj de Dr.Excel » Dum Mai 23, 2010 3:07 pm

valy, felicitari ai facut 100 de posturi :D

MCT, MCITP
MOS Master Instructor
IT Learning

valy

Re: Condica de propuneri

Mesaj de valy » Dum Mai 23, 2010 7:26 pm

Dr.Excel scrie:valy, felicitari ai facut 100 de posturi :D
Multumesc frumos!...greu la deal cu boii mici... :lol: :lol: :lol:

valy

Re: Condica de propuneri

Mesaj de valy » Dum Mai 23, 2010 7:27 pm

Alexx scrie:Tocmai am zis mai sus, ca nu are legatura cu discutia mea cu Corvin si ca acea faza e mai veche.
Acolo am inteles perfect ce a facut Corvin si am inteles de ce nu a publicat totul.
Am inteles...scuze, dar sunt ca o leoaica, imi apar teritoriul, intelege-ma... :lol:

Mar1ana7
Mesaje: 15
Membru din: Joi Apr 11, 2013 1:47 pm

Re: Condica de propuneri

Mesaj de Mar1ana7 » Mie Mai 22, 2013 4:06 pm

Hello lume,
M-ar interesa un topic pentru Access, indiferent de versiune, intitulat : "Combinatii de taste utile pentru lucrul in Access".
Personal consider ca mi-ar fi super-mega-extra util.
O zi buna!

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: Condica de propuneri

Mesaj de Dr.Windows » Joi Mai 23, 2013 2:19 pm

Pana o sa apara unul "dedicat" pe forumul nostru, poti sa gasesti o mare parte din ele direct pe site-ul Microsoft: Keyboard shortcuts for Access

danixweb
Mesaje: 4
Membru din: Mar Dec 20, 2011 7:26 pm

Sugestie pentru dezvoltarea pachetului Office

Mesaj de danixweb » Sâm Feb 15, 2014 7:37 pm

O sugestie pentru echipa Microsoft care se ocupa de dezvoltarea pachetului Office.
De asemenea poate fi o tema de dezbatere pentru utilizatorii acestui site in vederea stabilirii faptului daca aceasta idee este agreata si locul unde o astfel de idee poate fi dezvoltata.
Intrebarea este urmatoarea "Credeti ca ar fi utila o aplicatie care bazata pe Word,Outlook si Onenote sa permita gestionarea documentelor din sistemele de Management al Calitati,Mediului,Sanatatii ocupationale...?
Care sunt obiectivele unui asemenea proiect:
- Usurarea muncii in faza de initializare a unui sistem prin crearea unei interfete grafice. Enumerand in prima faza elementele componente ale sistemului se poate face o estimare a timpului de lucru prin suma estimarilor individuale de realizare a fiecarui element.
- Posibilitatea elaborarii de liste bazate pe diverse criterii de cautare prin includerea unui set de proprietati pentru fiecare element, predefinite si posibilitatea de atribuire de propietati client.Proprietatile sa fie de tip sir de caractere, numerice, data calendaristica, imagine, planificare calendaristica simpla sau recurenta..
- Editarea cu Word, Excel sau Powerpoint prin apelare directa din structura arborescenta daca elementul este sau include unul sau mai multe documente
- Avertizarea de tip Outlook la termenele stabilite si atribuite elementelor din structura
- Facilitarea creerii de flow chart-uri pentru procese sau orice alte tipuri de structuri logice incluse in sistemele gestionate
- Posibilitatea exportului sau exportului intregii structuri cu atasamentele asociate elementelor pentru a se asigura portabilitatea datelor
Cum vad eu aceasta aplicatie si legatura dintre componentele Office va prezint in randurile urmatoare.
Crearea unei aplicatii Explorer de tip arborescent(care sa fie inclusa in Outlook) in care sa poata fi incluse toate elementele unuia sau mai multor sisteme.Elementele sa poata fi adaugate asa cum se adauga un director nou in Windows Explorer.
Aceste sisteme vor avea ca elemente componente: documente(gestionate de Word), persoane, componente(utilaje, consumabile,ansamble, ..)
Fiecarui element sa ii poata fi atribuite proprietati specifice necesare procesarii ulterioare a datelor.De asemenea fiecarui element sa ii poata fi atribuita una sau mai multe planificari (gestionate de Outlook)cum ar fi termen pentru revizuirea unui document,scadenta de verificare..
Pentru faptul ca in prezent un element poate face parte din mai multe sisteme (ex:un utilaj face parte din sistemul de mentenanta, protectie a muncii si sistemul calitatii) in structura arborescenta sa poata fi incluse referinte la acel element in orice ramura a structurii.
Daca credeti ca ideea este interesanta astept si propunerile dumneavoastra.Daca nu astept comentarii.
Toate cele bune.

gh19612005
Mesaje: 205
Membru din: Lun Dec 28, 2009 6:10 pm
Localitate: Pitesti

Re: Condica de propuneri

Mesaj de gh19612005 » Mie Sep 19, 2018 2:38 pm

Buna ziua
n-am citit in intregime posturile din aceasta sectiune, asa ca, daca deja s-a raspuns la sugestia ce urmeaza, imi cer scuze si va rog sa ma indrumati catre acel raspuns!
Asadar va rog sa ma lamuriti si pe mine ce inseamna exact fiecare iconita din titlul unui subiect.
Multumesc!
G.H.

Închis

Înapoi la “Condica de sugestii si reclamatii”