SORTARE DATA

Ce este nou in Microsoft Excel 2010?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Excel 2010
Calcule, Formule, Functii, Tabele pivot, Analiza datelor, etc
RUS IOAN
Mesaje: 63
Membru din: Mar Sep 13, 2011 10:28 am

SORTARE DATA

Mesaj de RUS IOAN » Mar Feb 02, 2021 12:58 pm

Buna ziua
Am o baza de date xls rezultata in urma unui export dintro aplicatie
Vreau sa sortez data de intrare/iesire in ordine crescatoare/descrescatoare
In urma exportului unele date (cele din dreapta)sunt de tip data iar cele din
stanga sunt tip general.Am incercat sa formatez coloanele in tip data dar tot
nu se sorteaza in ordine crescatoare.Am incercat si formula de mai jos gasita pe site
=DATE(RIGHT(A1;4);MID(A1;4;2);LEFT(A1;2)) dar tot nu merge.
Cum se poate face aceasta sortare.

Cu stima
Rus Ioan
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4196
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: SORTARE DATA

Mesaj de IPP » Mar Feb 02, 2021 1:32 pm

Buna ziua

Am deschis fisierul dvs. in Excel 2003 si, daca realitatea este ceea ce mi s-a afisat mie, in forma aceasta nu aveti nicio sansa reala de a prelucra corect informatia.

Da, informatia care e vazuta ca text (chiar daca formatarea este General, nu are importanta) poate fi convertita corect insa ceea ce e vazut ca data calendaristica, la mine cel putin, este in mod clar o convertire gresita (facuta probabil automat de Excel in functie de setarile mele regionale). De exemplu, in A2 imi arata 01.04.2021 (adica 4 aprilie) si sunt sigur ca de fapt este vorba despre 4 ianuarie (04.01.2021).

Nu stiu modalitatea in care ajunge acea informatie in Excel, dar nu e bine. Daca aveti posibilitatea, aduceti toata informatia sub forma de text si apoi convertiti-o in data calendaristica reala. La formula pe care deja o folositi eu as mai pune, preventiv si cate *1 dupa fiecare functie:
=DATE(RIGHT(A1;4)*1;MID(A1;4;2)*1;LEFT(A1;2)*1) si apoi as converti rezultatele in valori

Dar, repet, asa cum se prezinta acum informatia, rezultatul va fi eronat, cel putin partial.

IP

Scrie răspuns

Înapoi la “Intrebari despre Excel 2010”