comparatie doua fisiere xls

Ce este nou in Microsoft Excel 2010?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Excel 2010
Calcule, Formule, Functii, Tabele pivot, Analiza datelor, etc
Indigo-99
Mesaje: 60
Membru din: Dum Sep 02, 2018 8:21 am

Re: comparatie doua fisiere xls

Mesaj de Indigo-99 » Sâm Noi 10, 2018 8:24 am

De ce nu ai spus de la inceput asa. M-ai ametit cu vlookup si cu alte ....
Trebuia sa spui am aceste 2 fisiere si vreau sa-l creez pe "final" in aceasta forma...
Nu mai pierdeam atata timp....
Deci...


In fisierul final doresti sa evidentiezi in "tabelul" din dreapta, (cel din modificat), diferentele fata de primul "tabel" (cel din initial)?
Asta se poate face usor cu Formatare Conditionata
"I don’t pretend we have all the answers. But the questions are certainly worth thinking about."
Sir Arthur C. Clarke

emanuela
Mesaje: 8
Membru din: Vin Noi 02, 2018 6:31 pm

Re: comparatie doua fisiere xls

Mesaj de emanuela » Dum Noi 11, 2018 8:19 am

Buna dimineata,
Scuze pt raspunsul intarziat.
O sa incerc sa mai spun inca o data ce vreau, in ideea ca nu cred ca trebuie sa folosesc formatare conditionata
1. am fisierele initiale
2. dupa cateva zile primesc de la alte persoane (retur), aceleasi fisiere, dar modificate cu alte valori la unele persoane(marca)
3. eu trebuie ca in fisierul initial( il pastez) sa aduc datele din cele modificate (primite)
4. aspectul fisierului initial sa fie exact cum am evidentiat in " exemplu fisierului final ".
5. fisierul " final" pe care l-am atasat este doar un exemplu de cum ar trebui sa arate fisierul initial dupa aducerea datelor din cel modificat.

Criteriul esential este " marca ". Datele aduse trebuie sa fie aduse in dreptul la fiecare marca ( nu are voie sa le aduca in dreptul altei marci),formula trebuie sa caute marca si sa aduca datele in ititial din modificat.

Indigo-99
Mesaje: 60
Membru din: Dum Sep 02, 2018 8:21 am

Re: comparatie doua fisiere xls

Mesaj de Indigo-99 » Dum Noi 11, 2018 6:28 pm

Salut,
3. eu trebuie ca in fisierul initial( il pastez) sa aduc datele din cele modificate (primite)
Nimic mai simplu. Copy & Paste tabelul din fisierul "modificat" in fisierul "initial".
aspectul fisierului initial sa fie exact cum am evidentiat in " exemplu fisierului final ".
Deci copiezi acel tabel din "modificat"in pozitia pe care o doresti, in fisierul "initial".
Criteriul esential este " marca ". Datele aduse trebuie sa fie aduse in dreptul la fiecare marca ( nu are voie sa le aduca in dreptul altei marci),formula trebuie sa caute marca si sa aduca datele in ititial din modificat.
Inainte de a aduce datele, sorteaza ambele tabele dupa criteriul "numar marca sau Nume Prenume" si atunci ele vor fi in aceeasi ordine.
Iar evidentierea in tabelul initial se face - cel mai simplu, dupa parerea mea - cu formatare conditionate.
"I don’t pretend we have all the answers. But the questions are certainly worth thinking about."
Sir Arthur C. Clarke

Scrie răspuns

Înapoi la “Intrebari despre Excel 2010”