identificare adrese de email gresite

Ce este nou in Microsoft Excel 2010?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Excel 2010
Calcule, Formule, Functii, Tabele pivot, Analiza datelor, etc
Închis
Jokerul
Mesaje: 545
Membru din: Vin Iul 03, 2009 11:06 pm

identificare adrese de email gresite

Mesaj de Jokerul » Joi Dec 24, 2015 12:28 pm

Salutare,

Am o lista cu adrese de email si vreau sa identific care din ele sunt gresite, mai exact cele care nu contin dupa @ nimic, sau care nu contin tara de origine (example.example@yahoo).
Multumesc!
Tocmai cand credeam si eu ca o scot la capat,
se gasi unul sa mute capatul mai incolo ...

Indigo
Mesaje: 774
Membru din: Sâm Sep 26, 2009 8:05 pm

Re: identificare adrese de email gresite

Mesaj de Indigo » Joi Dec 24, 2015 3:58 pm

Salut,

Pentru exemplul dat foloseste formula:

=IFERROR(IF(SEARCH("*" & "." & "*" & "@" & "*" & ".*";A1);"Valid";);"Format Gresit")

evident, functie de setarile regionale schimba in formula ";" cu ","
Formula verifica sintaxa nu si validitatea adresei de eMail.

Jokerul
Mesaje: 545
Membru din: Vin Iul 03, 2009 11:06 pm

Re: identificare adrese de email gresite

Mesaj de Jokerul » Mie Dec 30, 2015 7:41 pm

am facut proba cu o adresa de email corecta si imi returneaza "Format Gresit"
Multumesc!
Tocmai cand credeam si eu ca o scot la capat,
se gasi unul sa mute capatul mai incolo ...

Indigo
Mesaje: 774
Membru din: Sâm Sep 26, 2009 8:05 pm

Re: identificare adrese de email gresite

Mesaj de Indigo » Mie Dec 30, 2015 8:34 pm

Ce pot sa spun. Desi ai peste 500 de postari (si daca nu ma insel cred ca ti s-a mai atras atentia) tot nu stii sa te faci inteles.
Am o lista cu adrese de email si vreau sa identific care din ele sunt gresite, mai exact cele care nu contin dupa @ nimic, sau care nu contin tara de origine (example.example@yahoo).
Ai dat un singur exemplu (example.example@yahoo) si vrei raspunsuri pentru posibile mii de adrese de email diferite??? Nu te inteleg!

Apoi dupa o saptamana, in care ai uitat sa raspunzi, vii cu o alta "perla":
am facut proba cu o adresa de email corecta si imi returneaza "Format Gresit"
dar care e acea adresa nu scrii... vrei sa ghicim noi??? Eu am o problema cu globul de cristal... nu mai functioneaza pentru toata lumea...

Jokerul
Mesaje: 545
Membru din: Vin Iul 03, 2009 11:06 pm

Re: identificare adrese de email gresite

Mesaj de Jokerul » Vin Ian 01, 2016 9:55 pm

Salut Indigo,

Pot avea de doua ori mai multe postari, felul in care ma exprim pe acest forum tine de experienta si de cunostintele pe care le am in ceea ce priveste excel-ul.
Sa-mi aduci o acuza ca sunt uituc trebuie sa ai o baza in spate, sa-mi cunosti situatia si asa mai departe, pana una alta ramane la stadiul de jignire. Dar fiind 30.dec probabil au fost foarte multe motive sa-ti pierzi cumpatul.
Ai dat un singur exemplu (example.example@yahoo) si vrei raspunsuri pentru posibile mii de adrese de email diferite??? Nu te inteleg!
Indigo, pe acest formul am apelat la ajutorul tau, nu ti-am dat un test unde trebuie sa te revolti si sa te aperi ca formula ta este corecta. Doar ti-am cerut ajutorul, nimeni nu spune ca trebuie sa intelegi din prima si tu ai dreptul sa pui intrebari.

Revenind la problema mea si lista mea de emailuri nu aveam de unde sa stiu ca un email de genul: popescu@yahoo.com sau ion_popescu@gmail.com sunt mai cu mot decat matei.vasilescu@yahoo.com.
Am incercat formula cu adresa de email popescu@gmail.com, care din punctul meu de vedere este o adresa de email corecta si nu o perla. Faptul ca m-am gandit ca ion.popescu@gmail.com este mai complexa decat popescu@gmail.com tine de modul cum percep excel-ul. Faptul ca te-ai gandit stric la example.example@yahoo.com tine de modul cum percepi excel-ul si cum functioneaza globul tau de cristal. Suntem diferiti si ne facem intelesi diferit pentru ca gandim diferit.

Indigo, te apreciez pt cunostintele tale in excel si pt ca m-ai ajutat aproape de fiecare data cand am avut nevoie de ajutor si iti multumesc pt lucrul acesta. Modul cum ai pus problema cu ultimul reply lasa de dorit in ceea ce priveste modul de tratare a unui necunoscut, iar lucrul asta ma obliga sa iti atrag atentia.

An nou fericit si cu mai multa intelepciune!
Tocmai cand credeam si eu ca o scot la capat,
se gasi unul sa mute capatul mai incolo ...

Indigo
Mesaje: 774
Membru din: Sâm Sep 26, 2009 8:05 pm

Re: identificare adrese de email gresite

Mesaj de Indigo » Sâm Ian 02, 2016 5:09 pm

Pot avea de doua ori mai multe postari, felul in care ma exprim pe acest forum tine de experienta si de cunostintele pe care le am in ceea ce priveste excel-ul.
Felul in care te exprimi nu are nicio legatura cu experienta si cunostintele de excel, acesta are legatura cu educatia, logica personala si felula de gandi si de a pune problema.
Sa-mi aduci o acuza ca sunt uituc trebuie sa ai o baza in spate, sa-mi cunosti situatia si asa mai departe, pana una alta ramane la stadiul de jignire.
Eu nu am spus ca esti uituc - pentru mine uituc inseamna altceva - a nu raspunde cuiva care ti-a dat ajutorul sau a raspunde dupa o saptamana sau mai mult, pentru mine inseamna carente in educatie.
Indigo, pe acest formul am apelat la ajutorul tau, nu ti-am dat un test unde trebuie sa te revolti si sa te aperi ca formula ta este corecta. Doar ti-am cerut ajutorul, nimeni nu spune ca trebuie sa intelegi din prima si tu ai dreptul sa pui intrebari.
Dupa cum spuneam - si se pare ca tot nu intelegi - trebuie sa expui problema cat mai clar , sa nu lasi, pe cat posibil, loc de interpretari si sa astepti sa ti se puna intrebari.
Dupa cum amintea si IPP ajutorul dat este PRO BONO, cineva pierde din timpul lui, ca sa ajute pe altii si venind cu solutii care, probabil, nu folosesc celui care a cerut ajutorul (din cauza ca cel care cere ajutorul, nu are o exprimare clara despre ce doreste) este o pierdere de timp inutila din partea celui care ofera acel ajutor. Ar fi putut ajuta pe altii intre timp.
Faptul ca te-ai gandit stric la example.example@yahoo.com tine de modul cum percepi excel-ul si cum functioneaza globul tau de cristal.
Nu eu m-am gandit la example.example@yahoo.com tu ai dat acel unic exemplu si eu am pus o formula pentru acel exemplu dat de tine. Am si specificat :
Pentru exemplul dat foloseste formula:
=IFERROR(IF(SEARCH("*" & "." & "*" & "@" & "*" & ".*";A1);"Valid";);"Format Gresit")
si ai venit apoi cu:
am facut proba cu o adresa de email corecta si imi returneaza "Format Gresit"
dar de ce nu ai facut proba pe exemplul dat de tine?
Era mult mai simplu pentru noi daca atasai un fisier cu 10-20 de exemple diferite si in felul acesta poate se gasea si o rezolvare.
Am observat ca pentru tine e mai usor sa pui o intrebare aici decat sa cauti pe site sau pe Net, o solutie.

Si eu sper sa am mai multa intelepciune anul acesta si sa ii ajut doar pe cei interesati sa invete excel.

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Excel 2010”