spam

Ce este nou in Microsoft Outlook 2010?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Outlook 2010
Gestionare Inbox, Scriere/Trimitere email-uri, Colaborare, etc
Închis
albsz
Mesaje: 8
Membru din: Mar Oct 22, 2013 8:03 pm

spam

Mesaj de albsz » Mie Mar 19, 2014 9:22 am

Buna ziua,
am o problema pe care insa nu stiu daca pot sa o explic..
Multe mesaje pe care le trimit, indiferent de clienti (adrese pe yahoo, sau pe alte domenii) in titlu mesajului apare si eticheta de ***spam***.calaculatorul are antivirus licentiat si upgradat la zi.!
Cineva a mai trecut prin asa ceva?
exista vre-o solutie pentru asta?
Multumesc anticipat

alexxa1318
Mesaje: 25
Membru din: Lun Oct 03, 2011 12:47 pm

Re: spam

Mesaj de alexxa1318 » Joi Mar 20, 2014 2:30 pm

Buna!
Eu cred ca nu este vinovat Outlook-ul ci serverul tau de mail. Verifica cu furnizorul de servicii mail sau departamentul it despre aceasta problema. ;)

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: spam

Mesaj de Dr.Windows » Lun Mar 24, 2014 12:36 pm

Acelasi mesaj pe care il trimiti la diversi clienti va avea marcajul "SPAM" la TOTI clientii sau numai la unii?...

Pentru ca marcajul poate sa apara la "serverul de expediere" sau la cel al destinatarului. Dupa mesaj si daca apare si pe clienti Yahoo, pare mai degraba un marcaj la serverul tau de expediere.

Marcajul poate sa apara in diverse situatii pentru ca in functie de mesajul trimis - mai exact CONTINUTUL acestuia combinat cu numarul de destinatari (chiar daca sunt in CC/BCC) se calculeaza un "SPAM Score" si cand se depaseste un anumit nivel va apare si marcajul corespunzator.

De ex. pentru destinatia YAHOO, daca ai mai mult de 20 de destinatari este posibil ca serverele Yahoo sa-ti rejecteze mesajul si fara marcaj.

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Outlook 2010”