Constructie interogare stoc

Ce este nou in Microsoft Access 2010?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Access 2010.
Baze de date, Interogari, Formulare, Rapoarte, etc
danyt
Mesaje: 160
Membru din: Joi Mar 31, 2011 11:01 pm

Constructie interogare stoc

Mesaj de danyt » Joi Noi 22, 2018 6:10 pm

Buna tuturor,

Am inceput o baza de date care ar trebui sa rezolve intrarile si iesirile de materiale IT si-n acelasi timp sa prezinte stocul existent in magazie. Problema e ca m-am blocat la constructia interogarii soldului existent in momentul iesirii din magazie a materialelor intrucat cantitatea de materiale ce urmeaza a iesi din magazie nu poate fi mai mare decat cea din STOC! In subformu-ul Sfmcomanda, cu cboprodus se aloca materialul si se afiseaza cantitatea aflata in stoc. Problema e ca stocul nu este calculat corect!!! De aceea, m-am gandit ca cineva, poate, s-a lovit de asa ceva si -mi poate intinde o mana de ajutor. Incarc un ciot ! Multumesc frumos.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Tzica
Mesaje: 639
Membru din: Sâm Aug 11, 2012 10:52 pm

Re: Constructie interogare stoc

Mesaj de Tzica » Lun Dec 03, 2018 6:01 pm

Doar o parere...zic io ca stocul e calculat corect ( am facut o simulare pe Cartus toner HP05 cu pretul de 1,22 ; sunt doua intrari...am tastat 2 la cantitate..iar interogarea Qstoc, a aratat/calculat -1 la cantitate stoc).Sunt de parere ca problema e la tabelul produse...din moment ce avem preturi diferite la aceeasi denumire...ar trebui sa existe un cod unic (index unic)..pentru campurile Denumire &Pret.
Fireste, ca se poate lucra si in forma actuala..doar ca, la iesire trebuie selectat produsul cu..pretul aferent, in cazul descries..de doua ori.
E o discutie mai veche pe forum (nu mai stiu in care)...daca imi permite timpul ..o sa il caut.
( As sugera ca in combo-ul aferent din subform comanda, listboxul sa afiseze numai produsele cu Stoc >0 ).
(Simple parere / sugestii)

danyt
Mesaje: 160
Membru din: Joi Mar 31, 2011 11:01 pm

Re: Constructie interogare stoc

Mesaj de danyt » Mar Dec 04, 2018 8:02 pm

Am ales aceasta varianta intrucat fiecare comanda, cu piesele/componentele cuprinse in ea, vor fi calculate. De exemplu in stoc mai am 2 produse de acelasi fel insa de la furnizori diferiti cu preturi diferite sau acelasi furnizor cu preturi diferite. Intr-adevar, trebuie filtrat combobox-ul cu stocul astfel incat sa fie vizibile doar materialele cu stoc mai mare decat 0 si de asemenea conditionata alocarea astfel incat sa nu fii lasat sa dai mai multe materiale decat ai in stoc. Pentru inceput am incercat filtrarea Qstoc din ,,spatele" combobox-ului din Sfmcomanda pentu a-mi returna valorile >0 insa nu merge! Am pus la criteria >0 dar nu merge. Oare pentru ca este un camp calculat si trebuie facut altfel?

Multumesc frumos.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Scrie răspuns

Înapoi la “Intrebari despre Access 2010”