crosstab query

Ce este nou in Microsoft Access 2010?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Access 2010.
Baze de date, Interogari, Formulare, Rapoarte, etc
Închis
danyt

crosstab query

Mesaj de danyt » Sâm Ian 18, 2014 10:35 pm

Se poate adauga un camp Total general intr-o interogare crosstab care sa faca totalul pe fiecare coloana in parte? Iata speta mea.Multumesc
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Dr.Excel
Site Admin
Site Admin

Re: crosstab query

Mesaj de Dr.Excel » Sâm Ian 18, 2014 11:19 pm

Poti sa faci un raport care sa aibe la baza crossquery, adaugi la footer aceste grand totaluri.

MCT, MCITP
MOS Master Instructor
IT Learning

mesersmith

Mesaj de mesersmith » Dum Ian 19, 2014 12:43 am

Se poate, dar numai pentru vizualizare, acele totaluri nu pot fi folosite in socoteli ulterioare.
Daca vei folosi aceasta interogare in constructia altor interogari, nu te vei putea ajuta de aceste totaluri. De altfel, dupa ce inchizi interogarea si o redeschizi, ca sa mai vezi acele totaluri, trebuie sa apesi pe butonul Sigma sau Suma din ribon-ul Record.
Deci, daca vrei sa le vezi, deschide interogarea, du-te in ribbon-ul Record si acolo apasa butonul Sigma.
Apoi, in interogare o sa vezi ca ti-a mai aparut o linie care se numeste total.
La fiecare coloana in parte, pe acea linie, selecteaza ce tip de total ai nevoie.

Sau, mai elegant, poti face aceste totaluri cu campuri calculate in rapoarte sau formulare, asa cum ti-a sugerat Dr Excel.

Dr.Excel
Site Admin
Site Admin

Mesaj de Dr.Excel » Dum Ian 19, 2014 10:45 am

Am facut subtotalurile din Qdistribuiretehnica_Crosstab intr-un query separat, apoi am adaugat aceste subtotaluri intr-un alt query si am folosit operatorul UNION ALL ca sa le adaug la Qdistribuiretehnica_Crosstab

Cod: Selectaţi tot

SELECT *
FROM Qdistribuiretehnica_Crosstab

UNION ALL

SELECT "Total: " + cstr(Count(Qdistribuiretehnica_Crosstab.denumirelocatie) ) AS CountOfdenumirelocatie, Sum(Qdistribuiretehnica_Crosstab.[Total Of seria]) AS [SumOfTotal Of seria], Sum(Qdistribuiretehnica_Crosstab.[Calculator AMD DURON 1,2Ghz]) AS [SumOfCalculator AMD DURON 1,2Ghz], Sum(Qdistribuiretehnica_Crosstab.[Calculator INTEL CELERON 2,4GHz]) AS [SumOfCalculator INTEL CELERON 2,4GHz], Sum(Qdistribuiretehnica_Crosstab.[Calculator INTEL PENTIU M IV 2,6Ghz]) AS [SumOfCalculator INTEL PENTIU M IV 2,6Ghz], Sum(Qdistribuiretehnica_Crosstab.[Imprimanta CANON Laserjet 1120]) AS [SumOfImprimanta CANON Laserjet 1120], Sum(Qdistribuiretehnica_Crosstab.[Memory stick]) AS [SumOfMemory stick], Sum(Qdistribuiretehnica_Crosstab.[Memory stick CORSAIR]) AS [SumOfMemory stick CORSAIR]
FROM Qdistribuiretehnica_Crosstab;
Vezi si baza atasata
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

MCT, MCITP
MOS Master Instructor
IT Learning

danyt

Mesaj de danyt » Lun Ian 20, 2014 8:47 pm

E perfect. Multumesc frumos.

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Access 2010”