Butoane comprimate

Discutii/Comentarii/Propuneri/Probleme etc despre lectiile Microsoft Word realizate de Office-Learning
Închis
Xenopol_Aureliu
Mesaje: 7
Membru din: Mie Mar 03, 2010 10:49 am

Butoane comprimate

Mesaj de Xenopol_Aureliu » Mie Mar 03, 2010 10:54 am

Buna dimineata.
Ieri am cumparat mai multe pachete de lectii interactive. Lucrand pe ele am observat ceva ciudat: ca sa ajung la un anumit buton trebuie sa apas pe mai multe butoane.
Cand lucrez in calculator, pe Word-ul meu, acel buton este afisat direct.
Este ceva in neregula cu navigatorul meu de internet sau care este problema ?

Dr. Cloud
Mesaje: 3327
Membru din: Mar Oct 02, 2012 11:19 am

Re: Butoane comprimate

Mesaj de Dr. Cloud » Mie Mar 03, 2010 11:41 am

Browser-ul sau PC-ul tau nu au nimic.
Acele lectii sunt inregistrate la o rezolutie de 800x600.
In mod normal, cf. acestui articol: Cerințe de sistem pentru ediția Microsoft Office 2007, este recomandata o rezolutie de 1024x768 sau mai mare.
Motivul pt. care lectiile sunt filmate la acea rezolutie, este acela ca vrem sa se vada toata aplicatia, fara sa mai derulezi pana in josul paginii ca sa vezi si restul de comenzi, casete de dialog, butoane, etc.
De aceea, in clipa in care redimensionezi fereastra oricarui program din cadrul suitei Office, tab-urile, comenzile, meniurile, etc. se comprima.
De ex:
- in tab-ul Home, butonul Find este vizibil, dar atunci cand redimensionam fereastra principala, acel buton se ascunde si in acel moment grupul Editing devine buton, buton care la raandul lui lanseaza un meniu ce contine butoanele Find, Replace, Select.

Xenopol_Aureliu
Mesaje: 7
Membru din: Mie Mar 03, 2010 10:49 am

Re: Butoane comprimate

Mesaj de Xenopol_Aureliu » Mie Mar 03, 2010 12:00 pm

Ce tare e ribbon-ul asta.
Am micsorat si eu fereastra de cateva ori, dar sincer nu mi-am dat seama de asta si nici nu am dat atentie.
Asta ma face acum sa fiu mai atent la ce se intampla in anumite conditii.
Mersi si o zi buna la toti.

Toate cele bune,
Aureliu.

Închis

Înapoi la “Cursurile interactive de Word”