Topic: Microsoft Excel (Formule)

Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Excel 2007. Calcule, Formule, Functii, Tabele pivot, Analiza datelor, etc
MyCatRagdoll
Mesaje: 1
Membru din: Mar Mar 22, 2022 11:19 pm

Topic: Microsoft Excel (Formule)

Mesaj de MyCatRagdoll » Mar Mar 22, 2022 11:21 pm

Bună seara, nu știam unde exact să postez așa că pe direct e cel mai bine (sper), am o întrebare în legătura cu o formulă în excel.

Ce doresc să fac este formula de pe coloana 10 (a 3-a coloană) al doilea rând, dar nu se poate face deoarece "163,5/150,1" este scris așa, se poate cumva fără să pun egal în față la "163,5/150,1" să se calculeze ?

Cum trebuie anume formatat acel "163,5/150,1" ca să se poată calcula formula ?Sunt convins că trebuie să existe ceva, doar e excel.

https://prnt.sc/1lwWQH4MlCsz

Mulțumesc anticipat!

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4196
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Topic: Microsoft Excel (Formule)

Mesaj de IPP » Mie Mar 23, 2022 9:22 am

Buna ziua

Ca principiu: daca doriti sa folositi excel pentru calcule atunci incercati sa oferiti un input corect.

Strict pe exemplul dvs. se poate folosi o formula de convertire/calculare (vedeti poza atasata, daca ati fi atasat un fisier exemplu excel si exemplul din raspuns ar fi fost la fel) DAR pot sa apara foarte multe probleme, cum ar fi:
-formula va fi functionala pentru setari regionale romanesti (cu separatorul zecimal virgula) sau echivalente.
-daca in expresia aceea de tip text vor fi numere mai mari de 1000 (si va fi prezent si separatorul de unitati, punctul), se va genera o eroare.

Nu spun ca nu sunt sanse sa obtineti formula dorita dar pur si simplu mi se pare din start o abordare riscanta. Iar cine va incerca sa o faca va trebui in prealabil sa stie TOATE situatiile care ar putea sa apara si implicit va rezulta o formula complexa/lunga

IP
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Scrie răspuns

Înapoi la “Intrebari despre Excel 2007”