Cautare si copiere SHEET din mai multe EXCEL-uri

Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Excel 2007. Calcule, Formule, Functii, Tabele pivot, Analiza datelor, etc
winterartic
Mesaje: 15
Membru din: Joi Iun 02, 2016 1:12 pm

Cautare si copiere SHEET din mai multe EXCEL-uri

Mesaj de winterartic » Mie Apr 28, 2021 7:14 pm

Situatia se prezinta in felul urmator. Utilizez Excel 2007 si am 48 de documente *.xls, generate din al program, care au denumirea de aceeasi forma (ex. 01_2018, 02_2018, 01_2020, 02_2020, .....pentru fiecare luna si fiecare an - 4 ani). fiecare excel contine intre 250 si 400 de foi de calcul, iar continutul acestora nu e asemanator (difera numarul de randuri si coloane). In toate cele 48 de documente filele de calcul au aceeasi denumire (ex. fila cu numele "2145776", se poare regasi in oricare din cel 48 de documente, dar datele continute de ea pot diferi ca numar de randuri si coloane).

Acum:
vreau sa gasesc o metoda prin care realizez cate un "centralizator" care sa aiba denumirea filei din care se extrag datele si sa cuprinda toate filele cu aceiasi denumire din cele 48 de documente. Ex. pentru fila cu numele "2145776" sa se creeze un 2145776_2018.xls si sa cuprinda toate filele cu denimirea 2145776" pe care le gaseste in cele 48 de documente. Acelasi lucru sa-l faca pentru fiecare fila in parte.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

csaba1960
Moderator
Moderator
Mesaje: 187
Membru din: Mie Feb 02, 2011 4:05 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Cautare si copiere SHEET din mai multe EXCEL-uri

Mesaj de csaba1960 » Joi Mai 06, 2021 10:39 am

Buna ziua
In atasament aveti o posibila solutie, evident daca am inteles bine problema pusa.
Am considerat ca toate fisierele sursa sunt intr-un anumit folder si fisierele centralizatoare vor fi intr-un alt folder. Prelucrarea se face in etape distincte pentru fiecare an. Datele acestea sunt in pagina d.
Programul lucreaza in doua etape, in prima, pe baza unei fisier ales se face o lista de sheeturi. Aici am presupus ca aveti in fiecare fisier sursa acelasi nume de sheet-uri. Daca nu este asa trebuie ales acel fisier, care contine cele mai multe pagini. Lista se poate completa eventual manual.
Aceasta se face cu extragNumeSheet
In etapa a doua se copiaza din fisierele sursa paginiile cu acelasi denumiri si se centralizeaza in fisiere numite dupa numele paginilor.
Este facut de rutina centRalizator.
Aici pentru teste as recomanda un numar mai mic de sheet-uri.
Avand in vedere ca prelucrarea a sute de foi de calcul ia un timp considerabil, poate ciclul For care parcurge lista de sheet-uri trebuie "spart" in etape mai mici.
Programul nu ordoneaza paginiile in centraliztoare.
Fiserul program mai are o pagina Log, unde in parcursul realizarii programului am urmarit etapele parcuse, dupa testare aceste linii de gen

Cod: Selectaţi tot

loGol 1, fiSier
pot fi dezactivate.
Programul este comentat, pentru a usura intelegerea functionarii. Fiserul cu programul poate fi oriunde.
A fost verificai in Excel 2016.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Scrie răspuns

Înapoi la “Intrebari despre Excel 2007”