Utilizator nou - Probleme Copy Paste

Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Excel 2007. Calcule, Formule, Functii, Tabele pivot, Analiza datelor, etc
LucianF1907
Mesaje: 3
Membru din: Joi Feb 18, 2021 8:03 pm

Utilizator nou - Probleme Copy Paste

Mesaj de LucianF1907 » Joi Feb 18, 2021 9:09 pm

Salutare,
Multumesc pentru accept pe acest forum.
Mentionez ca sunt un utilizator Excel "autodidact" dar inca cu multe semne de intrebare. Ar trebui sa fac niste fise de calitate. Datele introduse se afla pe sheetul "DATE". Pe sheet-ul ELW as dori sa copiez datele foaie cu foaie, dar fiind foarte multe date nu stiu cum sa le transpun. In fisierul model am introdus doar 4 pagini modificand pozitiile celulelor insa cum am spus deja e vorba de date foarte multe. Cred ca imi lipseste "ceva", fapt pentru care am apelat la ajutorul vostru.
Multumesc anticipat.

Cu stima,
LucianF

P.S. Cum as putea sa attachez fisierul in cauza?

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4196
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Utilizator nou - Probleme Copy Paste

Mesaj de IPP » Joi Feb 18, 2021 9:34 pm

Buna ziua

"P.S. Cum as putea sa attachez fisierul in cauza?"

Sub zona in care scrieti mesajul propriuzis aveti mai multe tabu-uri printre care si unul numit "Fisiere atasate"; dati click pe el si apasati butonul de Adauga fisiere;

IP

LucianF1907
Mesaje: 3
Membru din: Joi Feb 18, 2021 8:03 pm

Re: Utilizator nou - Probleme Copy Paste

Mesaj de LucianF1907 » Vin Feb 19, 2021 8:55 am

In fisierul atasat -sheet-ul DATE precum si in cel de realizat numit ELW am colorat datele ce trebuie sa corespunda.
Multumesc.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4196
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Utilizator nou - Probleme Copy Paste

Mesaj de IPP » Vin Feb 19, 2021 9:36 am

Buna ziua

Presupunand ca aveti un identificator unic (asa cum este acum pe coloana A din foaia DATE), se poate folosi functia de cautare VLOOKUP.
In fisierul atasat gasiti cateva exemplificari doar pentru celulele: K9, C12 si C14.
Informatia fiind aceeasi, pentru M4 si P5 am facut o simpla referinta catre celule cu aceeasi informatie (ex. in M4 am scris =K9)

Dupa completarea manuala a informatiei din K7, formulele respective ar trebui sa aduca informatia automat.

Daca structura este similara atunci pentru fiecare formula in parte se poate copia mai jos, in fisa urmatoare, doar formula (copy, paste special, formulas) pentru ca referintele relative si absolute ar trebui sa fie ok. (Explicatii si exemple pentru functia VLOOKUP gasiti o multime pe acest forum respectiv in Help-ul aplicatiei)

Nu am stat sa analizez in intregime fisierul dvs. dar, la prima vedere, daca aveti de tiparit de fapt acelasi formular cu informatii dinamice ar fi suficient sa configurati un singur sablon cu toate formulele de cautare necesare in care sa specificati numarul dorit (cel de pe coloana A) urmat de operatiunea de tiparire.

Se poate face si o rutina macro pentru acelasi lucru dar aveti celule contopite (merge cells) si unele lucruri s-ar putea sa devina problematice.
In plus poate aveti niste x-uri ca imagine nu ca informatii deci....

IP
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

LucianF1907
Mesaje: 3
Membru din: Joi Feb 18, 2021 8:03 pm

Re: Utilizator nou - Probleme Copy Paste

Mesaj de LucianF1907 » Mar Feb 23, 2021 8:49 am

Am rezolvat problema folosind vlookup. Din pacate cum ati spus formatarea fisierului nu era dintre cele mai bune. M-am mai si uitat pe niste You tube-uri...
Multumesc dragilor!!!!!

Scrie răspuns

Înapoi la “Intrebari despre Excel 2007”