Comparatie zile anterioare

Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Excel 2007. Calcule, Formule, Functii, Tabele pivot, Analiza datelor, etc
MirelaIulia
Mesaje: 2
Membru din: Mie Feb 03, 2021 6:55 pm

Comparatie zile anterioare

Mesaj de MirelaIulia » Mie Feb 03, 2021 9:15 pm

Buna seara,
Am nevoie de ajutor. Sunt un utilizator incepator de Excel, lucrez intr-o fabrica de productie, pe baza unui plan, care poate suferi schimbari zilnice atat de cantitate totala de realizat per produs, cat si de amanari/avansari date de productie. Considerand asta, zilnic trebuie sa verific planul cu comenzile pe care le am de livrat astfel incat sa asigur livrari bune catre clienti. Daca la nivel de cantiate, diferentele intre zile, le gasesc usor, cu ajutorul functiei tabel pivot si apoi comparare vlookup cu ziua anterioara, la nivel de modificare zi de productie nu am reusit sa gasesc o metoda rapida. Un produs de exemplu, poate fi prezent in plan cu cantitati fragmentate pe zile diferite, si nu stiu cum sa identific fluctuatiile de la o zi la alta.
In acest moment imi aduc in plan, alaturi de fiecare cod de produs, datele de productie scoase manual in ziua precedenta, si apoi compar pe fiecare linie datele din ziua de lucru.

Exemplu schimbare date de productie:
Produsul A, se va produce astfel: 50 buc/01 Februarie; 150 de bucati/4 Februarie si 10 bucati/12 Februarie. In ziua urmatoare, desi cantitatile raman neschimbate zilele de productie vor fi 01/10/14 Februarie.
In speranta unei mai bune intelegeri am atasat un exemplu de plan de productie folosit.
Multumesc.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Ultima oară modificat Joi Feb 04, 2021 8:15 am de către IPP, modificat 1 dată în total.
Motiv: Modificare subiect

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4196
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Comparatie zile anterioare

Mesaj de IPP » Joi Feb 04, 2021 9:30 am

Buna ziua

Incercati sa numiti subiectul clar (vedeti in acest sens si regulamentul acestui forum) si sa postati la o sectiune cf. versiunii de Excel folosite. (Daca reveniti, voi modifica numele subiectului/muta in consecinta, deocamdata am pus la versiunea 2007 pentru ca ati atasat un fisier .xlsx deci aveti cel putin acea versiune)

Enuntati cerintele in functie de ce aveti in fisierul exemplu, altfel, pana la un punct e cam degeaba.

Aranjarea informatiei de acum din foaia Plan productie este de regula una de tip raport deja, unele informatii se pot extrage in vederea prelucrarii ulterioare, altele nu in mod direct sau doar cu ajutorul unor formule mai complicate.

Poate in realitate problema (pe care eu nu am inteles-o) este mai simpla, dar in textul dvs. eu vad amestecate 3 lucruri care ar trebui pana la un punct tratate si vazute individual: comanda clientului, productia propriu zisa si livrarea.
(Spuneti ca doriti sa vedeti cum e productia ca sa puteti face livrarea cf. comenzilor). Cam toate acestea sunt dinamice in realitate: si cantitatea comandata si productia respectiv livrarea. Ca sa nu mai spun ca acelasi produs va fi comandat de mai multi clienti deci practic e nevoie nu numai de productie la zi cat si de stoc la zi.

Daca ramanem strict la partea de productie, poate reformulati in concordanta cu exemplu concret din fisierul exemplu. "Aici e informatia asa: produsul 1 cu cantitaile.... in zilele de...., in urma prelucrarii pe care o fac acum asa... (dar cu referire la ce aveti in fisierul exemplu), dincolo ar trebui sa ajung la acest rezultat..., vedeti foaia....".

Nu am reusit deloc sa fac legatura intre ce ati spus si ce ar trebui sa fie in tabelul din foaia Date productie, dar poate problema este la mine.

IP

MirelaIulia
Mesaje: 2
Membru din: Mie Feb 03, 2021 6:55 pm

Re: Comparatie zile anterioare

Mesaj de MirelaIulia » Vin Feb 05, 2021 12:14 pm

Buna ziua,
Multumesc pentru raspuns. Intradevar, probabil nici formularea intrebarii nu a fost cea mai fericita.
Problemea este posibilitatea de a putea compara rapid planul de productie de astazi cu cel de ieri pentru a putea observa rapid schimbarea datelor de productie de la o zi la alta, este cel mai simplu mod in care pot formula.
Asta vrea sa obtin. O comparatie a datelor de productie.

Scrie răspuns

Înapoi la “Intrebari despre Excel 2007”