Exista Insert Sectiune in Excel (ca sa reia de la 1 renumerotarea paginilor imprimate)?

Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Excel 2007. Calcule, Formule, Functii, Tabele pivot, Analiza datelor, etc
B2020
Mesaje: 1
Membru din: Vin Mai 29, 2020 10:32 am

Exista Insert Sectiune in Excel (ca sa reia de la 1 renumerotarea paginilor imprimate)?

Mesaj de B2020 » Sâm Iun 06, 2020 11:56 am

Salutare,

Am nevoie sa automatizez imprimarea unui fisier Excel astfel incat, la imprimare, sa am 3 exemplare ale aceluiasi document in conditiile in care este necesar ca en-tete - ul fiecarui exemplar sa contina elemente de personalizare ce diferentiaza fiecare exemplar de celelalte doua.

Punctul pana in care am ajuns este acela in care asez toate datele intr-o singura foaie doar ca la print nu am descoperit cum sa fac astfel incat numerotarea paginilor imprimate sa fie reluata de la 1 pentru fiecare set de date ce formeaza cate un exemplar al documentului pe care vreau sa il imprim.

O alta solutie ar fi, bineinteles, sa fac 3 foi diferite in fisierul Excel insa aici, nu stiu daca exista vreo comanda care sa lanseze imprimarea tuturor foilor unui fisier Excel.

Daca as fi facut asta in Word, as fi inserat o Sectiune intre cele 3 serii de date si as fi putut sa definesc si repaginarea automata de la 1 precum si en-tete diferit insa oare cum se poate face asta in Excel?

Multumesc pentru parerile voastre! :)

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4196
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Exista Insert Sectiune in Excel (ca sa reia de la 1 renumerotarea paginilor imprimate)?

Mesaj de IPP » Sâm Iun 06, 2020 3:23 pm

Buna ziua

se poate tipari si intregul fisier. Implicit cand se da comanda de tiparire se tipareste foaia activa dar se poate alege intregul fisier din lista disponibila (vedeti poza atasata).

daca vreti sa tipariti intregul fisier folosind macro, incercati

Cod: Selectaţi tot

ActiveWorkbook.PrintOut
Pe de alta parte, daca tot se foloseste macro mi se pare ciudat sa triplezi informatia din fisier asa ca, daca aveti totul in aceeasi foaie ceea ce doriti se poate face doar cu macro, ceva de genul

Cod: Selectaţi tot

 Sub Tipareste()
linii de cod care va personalizeaza primul antet
ActiveSheet.PrintOut

linii de cod care va personalizeaza al doilea antet
ActiveSheet.PrintOut

linii de cod care va personalizeaza al treilea antet
ActiveSheet.PrintOut

End Sub
IP
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Scrie răspuns

Înapoi la “Intrebari despre Excel 2007”