problema salvare fisier cu linkuri catre alt fisier

Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Excel 2007. Calcule, Formule, Functii, Tabele pivot, Analiza datelor, etc
alikmi
Mesaje: 2
Membru din: Mie Iun 22, 2011 7:11 pm

problema salvare fisier cu linkuri catre alt fisier

Mesaj de alikmi » Mar Apr 21, 2020 9:24 am

Buna ziua

Am doua fisiere in excel, unde centralizez prezenta oamenilor pe centre de cost. Intr-unul din ele am trecuti numele oamenilor, zilele in care au lucrat, ore lucrate, centru de cost. In celalalt fisier am un tabel cu pontajul, foaia colectiva de prezenta, unde am trecute pe prima coloana numele oamenilor si pe prima linie fiecare zi din luna. Am pus formule ca sa imi preia orele lucrate de oameni din primul fisier si sa le centralizeze in cel de-al doilea.
Problema mea este ca dureaza mult de fiecare data cand face salvarea si alteori mi se si blocheaza si iasa de tot din program. Ce as putea face in privinta asta? Se poate cumva sa dezactivez legaturile dintre fisiere si sa le activez o singura data pentru actualizare date si sa nu mi se blocheze sau sa dureze mult de fiecare data cand introduc date?
Ca detalii: In primul fisier cu oamenii merg in continuare cand trecem de pe o luna pe alta (deci e un fisier care momentan are 12591 de randuri). Sunt trecuti oamenii de mai multe ori, ziua poate sa apara de mai multe ori daca a lucrat pe mai multe centre de cost.
In al doilea fisier am mai multe pagini, pentru fiecare luna am facut alta foaie colectiva de prezenta. Oamenii apar o singura data, ziua din luna apare o singura data. La intersectia dintre linie si coloana am pus formula sa imi adune orele lucrate de om in ziua respectiva. Formula arata cam asa:
daca in tabel imi gaseste numele omului si ziua respectiva sa imi adune orele lucrate, daca orele sunt zero sa imi arate un spatiu gol (=IF(SUMIFS('[Pontaj 2020 PE CENTRE DE COST.xlsm]ANUL 2020'!$B$2:$B$20957;'[Pontaj 2020 PE CENTRE DE COST.xlsm]ANUL 2020'!$A$2:$A$20957;$B33;'[Pontaj 2020 PE CENTRE DE COST.xlsm]ANUL 2020'!$C$2:$C$20957;G$7)<>0;SUMIFS('[Pontaj 2020 PE CENTRE DE COST.xlsm]ANUL 2020'!$B$2:$B$20957;'[Pontaj 2020 PE CENTRE DE COST.xlsm]ANUL 2020'!$A$2:$A$20957;$B33;'[Pontaj 2020 PE CENTRE DE COST.xlsm]ANUL 2020'!$C$2:$C$20957;G$7);"").
Aceasta formula am trecut-o in fiecare celula din excel, la fiecare om, la fiecare zi in parte.
E vreo varianta sa nu dureze asa mult cand se face salvarea si sa nu se mai blocheze? Nu as vrea sa o sterg de tot, si pentru zilele cand oamenii sunt in medical sau in concediu de odihna completez manual in fisierul cu foaia de prezenta, deci nu m-ar ajuta sa pun la sfarsitul lunii formula peste tot (nu m-ar putea ajuta nici la verificare, verific zilnic si saptamanal pontajul).

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4196
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: problema salvare fisier cu linkuri catre alt fisier

Mesaj de IPP » Mar Apr 21, 2020 10:23 am

Buna ziua

daca nu este absolut obligatoriu, incercati sa nu aveti deschise ambele fisiere in acelasi timp. Lucrati ce aveti in fisierul sursa, salvati si inchideti. La deschiderea fisierului destinatie, in mod normal recalcularea valorilor ar trebui sa se faca doar la deschiderea fisierului, respectiv atunci cand faceti salvari/updatare de linkuri.

o varianta intermediara ar fi sa comutati provizoriu pe mod de calcul manual cat timp lucrati in fisiere. nu uitati sa comutati pe automatic inainte de a le inchide si salva.

daca e un asa mare consum de resurse, nu ar strica sa evitati sa aveti si alte programe deschise in momentul in care lucrati in acele fisiere excel. Eu am renuntat acum cateva luni la browserul de internet Chrome indata ca am vazut ca desi era deschisa doar un homepage cu google, consumul de memorie RAM era foarte mare.

vedeti daca un upgrade de hardware ajunta desi s-ar putea ca la un moment dat nici asta sa nu mai fie suficient. In acel moment ar trebui sa luati in considerare o regandire a solutiei in excel sau poate la o solutie alternativa (in alt soft). Cand a trebuit sa trec prin etapele tocmai enumerate, ultima solutie pe care am mai facut-o in excel s-a bazat pe o recalculare a formulelor o singura data cu ajutor macro (deci am exclus varianta de actualizare in timp real), salvarea rezultatelor ca valori intr-o lista dedicata si apoi, la destinatie, doar niste formule simple care sa aduca informatia in foaia raport. Rezultatul final a fost decent atat timp cat beneficiarii au avut rabdare cateva minute sa ruleze macro (prelucrare facuta pe cateva zeci de mii de randuri).

Altfel, eu evit folosirea de formule cu referinte in alt(e) fisier(e).

IP

PS. Spuneti ce versiune de Excel folositi pentru a muta acest subiect in sectiunea dedicata

alikmi
Mesaje: 2
Membru din: Mie Iun 22, 2011 7:11 pm

Re: problema salvare fisier cu linkuri catre alt fisier

Mesaj de alikmi » Mie Apr 22, 2020 8:10 am

Multumesc pentru raspuns. Excel 2007

Scrie răspuns

Înapoi la “Intrebari despre Excel 2007”