Scos din lista daca este in concediu

Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Excel 2007. Calcule, Formule, Functii, Tabele pivot, Analiza datelor, etc
cristi_an
Mesaje: 162
Membru din: Mie Mai 18, 2011 11:21 am

Scos din lista daca este in concediu

Mesaj de cristi_an » Mar Mai 07, 2019 1:37 pm

Buna tuturor, cine ma ajuta va rog sa rezolv o chestie simpla, dar pe mine ma depaseste. In foaia "personal" sunt trecuti toti angajatii. In foaia "program"trebuie sa adaug cine va fi de serviciu. Cum pot sa fac astfel incat cei care sunt in concediu, sa nu poata fi chemati la serviciu? Cu alte cuvinte sa nu poata fi accesati din lista cu data validation in "program".Multumesc, aveti tot respectul meu! Am atasat tabelul in fisier
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

TudyBTH
Moderator
Moderator
Mesaje: 993
Membru din: Joi Feb 11, 2016 2:12 pm
Localitate: Cluj Napoca

Re: Scos din lista daca este in concediu

Mesaj de TudyBTH » Mar Mai 07, 2019 4:24 pm

Buna,

Pentru ca problema sa fie rezolvabila trebuie sa existe o data de referinta pentru program. Se poate crea o lista de persoane active (care nu sunt in concediu) la o anumita data.

Deasemenea, pentru ca solutia sa fie aplicabila ar trebui creata o lista separata pentru concedii. In realitate, o persoana isi poate lua concediul in mai multe etape, deci poate sa apara de mai multe ori in lista.

Adaptati fisierul conform celor de mai sus.
Am invatat sa inotam in apa, ca pestii
Am invatat sa zburam in aer, ca pasarile
A ramas doar sa invatam sa traim pe Pamant, ca Oamenii.

Indigo-ONE
Mesaje: 435
Membru din: Mar Dec 11, 2018 8:54 pm

Re: Scos din lista daca este in concediu

Mesaj de Indigo-ONE » Mar Mai 07, 2019 7:32 pm

Salut,

Asa cum ai pus problema, se poate construi o formula dar nu ar fi eficienta, deoarece nu va conta data plecarii (si/sau sosirii) din/ in concediu, si vei avea in DV toate numele care nu au data de plecare in concediu.
Evident, daca vor fi angajati care sunt trecuti de mai multe ori, (concediu fragmentat), ei vor fi eliminati, daca nu vei face tabelul pentru o anumita luna.

Dupa parerea mea ar trebui sa faci acel tabel strict pentru o singura luna (eventual ptr 2 luni consecutive...) si daca ai ales acea persoana intr-unul din DV atunci acel nume sa nu mai poata fi ales...

Idei...idei...


"I fear the day that technology will surpass our human interaction. The world will have a generation of idiots."
Albert Einstein

cristi_an
Mesaje: 162
Membru din: Mie Mai 18, 2011 11:21 am

Re: Scos din lista daca este in concediu

Mesaj de cristi_an » Sâm Mai 11, 2019 7:59 am

Multumesc pentru sugestii, am ales varianta simpla de a face lunar tabelul

Scrie răspuns

Înapoi la “Intrebari despre Excel 2007”