completare coordonate GPS in masa

Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Excel 2007. Calcule, Formule, Functii, Tabele pivot, Analiza datelor, etc
Închis
Marian91
Mesaje: 2
Membru din: Mar Oct 11, 2016 9:26 pm

completare coordonate GPS in masa

Mesaj de Marian91 » Mar Oct 11, 2016 10:19 pm

Salut,
Am o baza de date cu, clienti din mai mults judete.
Clienti sunt impartiti pejudet, localitati,strada bloc, nr etc.
De exemplu sa luam in analiza un client:
Pe judetul "x" din localitatea "y" pe strada "z" am 20 de clienti la 10 din cei 20 de clientii am coordonate GPS la restul 10 nu am insa vreau sa aduc o cordonata GPS din cele 10 la restul 10 clienti la care nu am coordonate GPS.
As dori sa scriu o formula in excel (sau sa fie ceva automatizat) care sa faca urmatorul lucr:
sa lege judetul de localigatea care ii apartine apoi sa faca legatura cu strada din localitatea respectiva la urma sa verifice clinti care au coordonate GPS de pe strada "x" si sa completeze aceiasi coordonata GPS la toti clienti care sunt din respectivul judet, localitate, strada.
In momentul de fata baza de date o am in access.
Mar ajuta daca stiti o idee cum as putea sa fac acest lucru in masa preferabil in excel sa fac prelucrarile sau daca stiti cum az putea sa fac acest lucru in access ar fi si mai ok

Singira varianta pe care am gasito momentan este aceaa de a face prslucrarile in excel cu tot felu de filtre numai ca acest lucru solicita foarte mult timp.
Ca si numar de clienti ar mai fi vorba undeva la 9000 de clientii

Multumesc! si sper ca am fost destul de clar cea as vrea.

Stiu ca nu am postat in categoria corecta insa nu stiu unde sal incadrez topicul

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4197
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: completare coordonate GPS in masa

Mesaj de IPP » Mie Oct 12, 2016 6:51 am

Buna ziua

O idee de prelucrat in Excel ar fi urmatoarea:
-o coloana ajutatoare va contine informatia concatenata din coloanele: judet, localitate, strada; se va obtine astfel niste "identificatoare" unice.
-copiere continut foaie si lipire in alta foaie ca valori. Pe aceasta din urma foaie se indeparteaza duplicatele la nivel de identificator; ar trebui sa se obtina astfel o lista mai scurta in care, pentru partea de coordonate, informatia va fi cel putin partial completata. Se completeaza manual pentru restul.
-in prima foaie se aduce informatia necesara cu ajutorul unor functii de cautare de tip vlookup sau index+match
-dupa salvarea rezultatelor ca valori, se sterge coloana ajutatoare

Dupa un eventual import al rezultatului in Access asta ar rezolva problema insa doar pana la un moment dat pentru ca, odata cu noi clienti va trebui sa o luati de la capat. Daca aveti totul in Access ar trebui sa incercati sa rezolvati totul acolo. Nu folosesc aceasta aplicatie dar va pot spune cum as incerca sa fac acest lucru in Excel:
-un tabel separat care sa aiba drept identificator unic format din concatenarea dintre cele trei elemente: judet, localitate, strada si coordonatele deja stiute.
-In momentul in care apare un client nou, se genereaza un identificator. Daca acesta se gaseste deja in lista existenta, coordonatele se extrag direct de acolo, daca nu se va sti ca trebuie creat in acel tabel si cu coordonatele aferente.

Altfel, pentru mine, coordonate GPS inseamna precizie. Exista destule strazi in localitati din tara care au lungime de peste 2 km. Nu stiu cum ar ajuta niste coordonate unice in acest caz. In modul "ideal", ar insemna mijlocul strazii, adica sunt sanse, daca ma voi lua dupa ele sa am de mers fata de punctul de reper, intr-o parte sau alta inca 1 km. Eu as prefera, daca nu stiu zona sa vorbesc la telefon cu cineva caruia sa-i spun: "vin cu masina dinspre, sa spunem vest, dati-mi niste repere vizuale orientative". Iar raspunsul sa fie de genul; "in directia de mers, exista o benzinarie/cladire/magazin/ etc pe partea dreapta, de acolo mai faceti 50 de metri si pe stanga suntem noi"

IP

Tzica
Mesaje: 639
Membru din: Sâm Aug 11, 2012 10:52 pm

Re: completare coordonate GPS in masa

Mesaj de Tzica » Mie Oct 12, 2016 8:56 am

Se poate s in Acces. Fireste metoda e aceeasi precum cea descrisa de IPP (inregistrare/stocare in tabele). Fata de excel difera ...instrumentele de lucru.Iaca un exemplu (Dr Acces)
LocalitatiJudet

TudyBTH
Moderator
Moderator
Mesaje: 993
Membru din: Joi Feb 11, 2016 2:12 pm
Localitate: Cluj Napoca

Re: completare coordonate GPS in masa

Mesaj de TudyBTH » Mie Oct 12, 2016 10:48 am

Buna,
In baza de date nu aveti si o colana cu codul postal?
Daca da atunci totul se simplifica pentru ca acesta poate fi folosit ca ID. Merita verificat daca denumirile strazilor coincid cu cele din baza de date a postei romane (adica de tipul: "Decebal 77T-38T". Asta ar permite reunirea celor doua baze si de acolo lucrurile se simplifica din nou.
Am invatat sa inotam in apa, ca pestii
Am invatat sa zburam in aer, ca pasarile
A ramas doar sa invatam sa traim pe Pamant, ca Oamenii.

Marian91
Mesaje: 2
Membru din: Mar Oct 11, 2016 9:26 pm

Re: completare coordonate GPS in masa

Mesaj de Marian91 » Vin Oct 14, 2016 7:12 pm

Salut,
Multumesc foarte mult de raspuns.
M.am gandit si eu la parte cu concatenare in excel doar mam gandit ca poate pot sa scriu tot la fel o functie in care sa le conpletez automat.
Intr-un final am mers pe metoda cu concatenare si da rezultate. Referitor la ce ziceai IPP normal asa as vrea sa am o coordonata cat mai precisa insa in momentul de fata imi este de ajuns si o coordonata alocata de la alt client si la celalat find pe aceiasi strada clienti e ok pana la urma am ceva de unde pot pleca cand ma duc in teren.
La urma urmei tot pe strada aia se regaseste clientul acum ca e cu 200-300 de metri mai departe de coordonata celuilalt e ok momentan.

Cum pot sa calculez distanta intre 2 coordonate GPS am incercat o formula :
Sqrt(X2-X1)^2+(Y2-Y1)^2
Insa am verificat rezultatul cu google earth si nu prea e ok.
Stiti cumva alta metoda de calcul?

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Excel 2007”