Completare automata din lista

Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Excel 2007. Calcule, Formule, Functii, Tabele pivot, Analiza datelor, etc
TudyBTH
Moderator
Moderator

Re: Completare automata din lista

Mesaj de TudyBTH » Mar Ian 17, 2017 4:04 pm

OK,

Deci:
- înțeleg ca este vorba de gestiunea stocurilor pentru o magazie (o singure gestiune).
- documentele contabile (NIR, BC si BT) sunt emise de un alt serviciu iar la punctul de lucru se face doar înregistrarea lor sau vor fi emise de program?
Doriti ca programul sa va ofere:
- Situația stocurilor la moment (centralizatorul)
- Listarea fiselor de magazie (probabil lunar)
- Inventar. Doriti sa folositi programul doar pentru verificarea/inventarierea evidentei sciptice administrata de program sau si la inventarierea anuala (adica verificarea stocurilor scriptice din contabilitatea firmei?).
Am invatat sa inotam in apa, ca pestii
Am invatat sa zburam in aer, ca pasarile
A ramas doar sa invatam sa traim pe Pamant, ca Oamenii.

awlex

Mesaj de awlex » Joi Feb 02, 2017 6:35 pm

da stocurile as dori sa le gestionez...eu fac detoate NIR BT BC LZA
Tabelul care il aveam culegea date din LZA, si as fi vrut ceva in care sa le pot centraliza pe toate, nu este problema daca "programul" imi face el si NIR BT BC dar imi imaginez ca este mult mai greu.
Nu vreau inventar, vreau sa am o situatie in orice moment la fiecare produs ca sa le pot verifica daca sunt in + - sau daca sunt bine.

TudyBTH
Moderator
Moderator

Mesaj de TudyBTH » Joi Feb 02, 2017 7:00 pm

Buna,

Din fisierele pe care le-ati atasat inteleg ca gestionati un numar relativ mic (sub 100) de produse, deci ar ajunge resursele Excelului pentru un mic program de gestiune.
Va pot ajuta sa-l facem impreuna de la zero.
Daca va hotarati, construiti intr-un fisier nou, pe foi separate:
- toate machetele formulalelor care vor trebui listate (NIR, etc)
- formati capul tabelului pentru lista produse/articole
- mai explicati inca odata cum stau lucrurile cu valorile TVA din facturi (spuneati ceva la un moment dat ca intampinati ceva probleme in zona aceia)

si ii dam drumul

awlex

Mesaj de awlex » Lun Feb 06, 2017 11:35 am

Am atasat Centralizator de test
In primele 2 sheet uri am lista de alimente fata si spate
In sheetul 3 adica Preturi am preturile pentru LZA ( sheet 1 si 2 )
Sheetul 4 am centralizator care culege date din LZA si imi face stocurile ... in partea stanga am iesiri ( LZA ) in partea dreapta am iesiri ( Bon Transfer sau Bon Consum ) si intrari ( NIR )
Sheet 5 am o foaie care o pot scoate la imprimanta cu stocurile la zi care le ia din Sheet 4
Fisa de magazie ( fata + spate ) care se completeaza de genul "Data, Numarul doc de iesire, felul documentului ( NIR BT si Nir in cazul meu ) si calculele facute"
Sheet 7 Meniuri am meniurile pe o saptamana care sunt pe fata LZA-ului,
NIR-ul nu cred ca are nimic deosebit vor fi produsele din sheet-ul Preturi cu preturile si unitatea de masura de acolo
La fel si ultimul sheet va fi bonul de consum sau transfer prin el poate intra sau iesi produse care la fel sunt in sheetul preturi ...

Si cam atat ... mi se pare cam complicat sa le combini pe toate astea ... adica eu sunt pierdut :))
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

TudyBTH
Moderator
Moderator

Mesaj de TudyBTH » Lun Feb 06, 2017 11:58 am

Nu este chiar atat de complicat.
Ideea de baza este ca fluxul datelor din program sa urmareasca fidel fluxul marfurilor/valorilor din realitate.
Scopul principal este evidenta stocurilor, deci decscieti fluxul/traseul produselor de cand intra in evidenta (receptie-NIR) pana la final (iesirea din evidenta sau transformarea acestora in bani).

Incercati sa dezvoltati putin etapele/fazele care necesita introducere de date ca sa putem identifica eventualele posibilitati de a automatiza acest proces)

awlex

Mesaj de awlex » Lun Feb 06, 2017 10:17 pm

pai in momentul de fata plec cu un stoc...care este in centralizator coloana stoc 01.02...zilnic se fac liste de alimente primele 2 sheet-uri ( in unele cazuri se fac si 2 liste pe zi adica aceeasi data dar un numar de inregistrare in + ... lista suplimentara nu se trece in centralizatorul de meniu ) o data pe saptamana achizitionam alimente de la furnizori in baza unei comenzi ( nu am mai bagato si pe aia ca deja este aglomerat ) marfa se receptioneaza cu NIR ... daca am un surplus de marfa o transfer la un alt centru ( de exemplu am oua prea multe si expira, dau o parte din ele la un alt centru ) prin bon de transfer, bine ca asta se intampla rar dar se intampla...la fel si cu primitul pot primi din alte centre alimente la care le fac NIR in baza bonului de transfer de acolo...un alt mod de iesire ar fi bonul de consum...de exemplu am otet si vreau sa spal frigiderele sau covoare si trebuie sa fac un bon de consum si cam atat ...
si fisele de magazie se completeaza zilnic intrari / iesiri
centralizatorul de meniuri se completeaza teoretic vinerea pentru saptamana urmatoare dar eu il mai fentez si il completez vinerea pentru saptamana in curs :))

TudyBTH
Moderator
Moderator

Mesaj de TudyBTH » Lun Feb 06, 2017 10:56 pm

Deci

INTRARI:
1. NIR (factura sau Bon Transfer, atasati si comanda, nu e complicat)

IESIRI:
1. LZA
- aici n-am inteles prea bine de ce nu se trece a doua LZA din zi in Centralizator, mai ales ca acolo pare ca centralizati stocul
- tot la LZA, pare sa fie o legatura intre Lista de alimente si meniuri, daca da si daca exista retetare pentru articolele din meniu, Lista de alimente se poate completa automat in functie de meniul ales, detaliati putin cum fuctioneza lucrurile adica ce legatura exista intre articulele din meniu si cantitatile din LZA
2. Bon Transfer
3. Bon consum

LISTE/SITUATII:
1. Fisa de magazie
2. Centralizator (lista de inventar)

Corect?

awlex

Mesaj de awlex » Mar Feb 07, 2017 5:36 pm

Daca sunt 2 lza uri in aceeasi zi nu trebue trecut in centraluzatorul de meniu...de dexemplu in lza de azi am un meniu ...la ora 12 se serveste masa, la 1 mai vin 3 beneficiari ai fac o lista suplimentara, produsele iesite se adaugă la centralizatorul de produse si in fisa de magazie dar nu se adaugă si la centralizatorul de meniuri pt ca acolo se face meniul general. Centralizatorul ala de meniuri de fapt este un meniu orientativ care se face vinerea pentru săptămâna urmatoare iar in lza uri trebuie sa fie ce scrie in el dar eu îl fac invers din comoditate ...
Retetar nu am pt ca nu am un nr fix de beneficiari...se pot schimba cantitățile de la o zi la alta.
In schimb am un nr de calorii la fiecare aliment ( nu am o lista in momentul de fata ) si trebuie sa dau de un anumit nr de calorii. Dar asta e ușor ... La lza ul care îl am acum le calculează singur. Nu e problema...

TudyBTH
Moderator
Moderator

Mesaj de TudyBTH » Mar Feb 07, 2017 6:50 pm

Nu la asta m-am referit.

Eu am crezut ca se stabileste saptamanal meniul pentru fiecare zi.
In functie de felurile de mancare din meniu se stabileste lista de alimente care vor iesi din magazie pentru a se pregati felurile de mancare stabilite in meniu pe ziua respectiva,
Retetarul este un tabel care stabileste cantitatile din fiecare aliment necesare pentru a pregati un anumit numar de portii din felulul de mancare la care se face referinta.
In mod normal, si coloriile pe portie se stabilesc tot cu acest retetar, deci nu vad cum puteti face meniul fara el (poate il numiti altfel dar el trebuie sa existe).

Ideea era ca in baza acestui tabel, cantitatile din LZA se pot completa automat. Poate daca imi explicati ceva mai detaliat modul in care stabiliti meniul si caloriile ne dam seama unde este neintelegerea.

awlex

Mesaj de awlex » Mar Feb 07, 2017 8:10 pm

nu este nevoie de retetar.
caloriile sunt stabilite dintr-un tabel care il au majoritatea centrelor si mergem si noi tot de pe el.
si dupa cum am spus cantitatile difera de la o zi la alta de la un meniu la altul... deci nu am nevoie de asa ceva...am nevoie doar sa imi adune el din lza cum aduna celalalt centralizator cantitatile ... daca se poate ...

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Excel 2007”